Euroman-redaktør involveret i marketing for biler og benzin

”Det væsentlige for mig er, at jeg kan se mig selv og være ærlig i alt, hvad jeg laver,” siger Euromans motorredaktør, der bl.a. har medvirket i marketing for en Kia-bil, han senere anmeldte. Chefredaktør: ”Vi er enige om, at vi ikke igen må komme i en situation, der kan skabe tvivl om vores troværdighed”

I sommeren 2017 kunne man to gange opleve Euromans motorredaktør, Christian Grau, holde oplæg om bilmærket Kia og luksusbilen Kia Stinger. Begge gange blev han betalt af bilimportøren Kia Danmark.

Den ene gang var i forbindelse med et lancerings-event for Kia Stinger på Hindsgavl Slot på Fyn.

Kia-forhandleren Uggerhøj Biler rapporterede derfra på Instagram – og citerede Christian Grau på følgende måde:

””Jeg er bilsnob,” indledte livsstilsekspert Christian Grau introduktionen af den nye Kia Stinger på Hindsgavl Slot. ”Men det var nemmere at være bilsnob i de gode gamle dage. Med Kias introduktion af Stinger bliver der rykket ved forståelsen af Kia-mærket. Det er fa… en meget modig og flot bil med unikke detaljer og et meget velgjort interiør.”"

”Vi er fuldstændigt enige med Christian Grau,” fortsatte Uggerhøj Biler og taggede Kia Danmark.

Tryk på billedet her for at se mere:

Nordjyske rapporterede også fra begivenheden.

Optrådte også i København

Det andet oplæg var til et tilsvarende ’launch event’ i Aller Huset på Havneholmen i København – for blandt andet forhandlere og leasingselskaber.

Rasmus Aagaard – administrerende direktør i Kia Danmark – fortæller, at Grau holdt oplæg ”om, hvordan han som bilentusiast og livsstilsekspert ser på Kia, når vi pludselig bevæger os ind i en klasse, hvor vi ikke normalt er repræsenteret”.

Christian Grau kom med sin egen holdning til tingene, fortæller Rasmus Aagaard, der dengang var marketingansvarlig. Og Grau var så kritisk over for Kias fortid, at Aagaard på et tidspunkt var lige ved at forlade rummet. Men hele pointen var netop at invitere en kritisk røst indenfor, fortæller Rasmus Aagaard.

”Vi udfordrer os selv og siger: Du er bilsnob og vil gerne køre i biler med store motorer. Hvad gør det ved dit bilsnobberi, at Kia kommer og introducerer sådan en stor bil? Kan du ikke komme og fortælle lidt om det?” forklarer han.

”Vi har en interesse i at introducere en bil. Og så prøver vi selvfølgelig at skabe noget, der skiller sig lidt ud. Og det gør vi blandt andet ved, at vi tør hive en ind, der også tør svine os til,” fortæller Rasmus Aagaard, der også selv holdt oplæg i Aller Huset.

Ligesom på Fyn gjorde Christian Grau sig dog positive tanker om den nye luksusbil i Aller Huset. Det fremgår i en video, der blev optaget for Kia Danmark samme dag.

”Kia har flyttet sig kolossalt de sidste 20 år. Og nu løfter de altså niveauet endnu en gang, og så siger de: ’Vi vil ikke kun være fornuft, vi vil også være følelse,’ ” siger han i videoen – dén vender vi tilbage til.

”Åbenlys marketing”

Lars Pynt Andersen er marketingforsker ved Aalborg Universitet. Han siger, at Grau i kraft at sit oplæg foran publikum medvirkede i ”åbenlys marketing”.

”Uanset om han står og siger, at det er en latterlig konebil, så stiller han op til et event, som har til formål at lancere Kia Stinger. Og han har haft en rolle, ligegyldigt om han har været ’good cop’ eller ’bad cop’,” siger Lars Pynt Andersen.

I marts 2018 anmeldte Christian Grau bilen for Euroman.

”Det er ikke særligt troværdigt. Gamle medier skulle gerne have styr på sådan nogle ting,” mener Lars Pynt Andersen.

Christian Grau vil ikke interviewes af Journalisten. Men i en mail til Journalisten skriver han, at han ”ser dilemmaerne,” men at han altid siger sin ”100 procent uforbeholdne mening” – også når han stiller op til events. Læs mere om hans synspunkter i bunden af artiklen.

Ny tendens deler vandene

Og dermed åbner vi Journalistens fjerde indslag om journalister, der medvirker i markedsføring for de samme bilmærker, som de dækker redaktionelt.

LÆS OGSÅ: Må en biljournalist optræde i en Ford-reklame?

LÆS OGSÅ: Kim laver journalistik og marketing om samme bilmærke – er dét en god idé?

LÆS OGSÅ: Berlingske-redaktør optrådte i marketing for Ford og Renault

LÆS OGSÅ: Bilredaktør involveret i marketing for bilmærker – problematisk eller lige meget?

I serien har fænomenet fået kritik af blandt andre Søren Sandfeld Jakobsen, professor i medieret på Aalborg Universitet. Af Jan Larsen, pressechef for Volvo Cars Denmark. Og Karsten Meyland Lemche, formand for Motorjournalisternes Klub Danmark (MKD). Han frygter, at tendensen skader branchens troværdighed.

Omvendt har eksempelvis Kim Middelhede, der både laver journalistik og marketing om Kia-biler, forsvaret fænomenet, der i øvrigt ikke er ulovligt.

Video-monolog om Stingeren

Tilbage til videoen fra Aller Huset: I videoen fører Christian Grau monolog om Stingeren, mens han kigger direkte ind i kameraet og viser bilen frem. Videoen varer tre minutter.

Lars Pynt Andersen har set videoen og beskriver Graus ord som ”marketingrefleksioner”.

Journalisten har forsøgt at afklare videoens præcise formål og målgruppe ved at tale med de implicerede, men det var ikke muligt at skabe klarhed.

Men følgende står klart: Den er filmet af videoproducenten Claus Møller for Kia Danmark. Det var ikke meningen, at den skulle offentliggøres. Og den lå offentligt tilgængelig på Claus Møllers Vimeo-side, indtil den blev fjernet. Det skete, da Journalisten henvendte sig til Christian Grau.

Endnu en Kia-video

Christian Grau optrådte også i en anden video om Kia Stinger. Den var at finde på bilforhandleren Andersen & Martinis YouTube-kanal. I videoen er der for eksempel en scene, hvor Christian Grau sidder i Stingeren og taler med Kia Ballerups salgschef, Claus Andreassen.

Men også denne video blev fjernet efter Journalistens henvendelse.

Til gengæld kan man se en anden video med Christian Grau på Andersen & Martinis YouTube-kanal.

I videoen, der er fra 2013, holder Christian Grau oplæg om bilmodellen Opel Adam for et publikum. Til de fremmødte siger han:

”Tag ud i den. Kør den. Oplev den. Og se, hvad den vækker af følelser hos jer.”

Trak dugen af en Suzuki Ignis

Også bilforhandleren Bilforum Herning fik besøg af Christian Grau i 2017.

”Oplev tv-vært Christian Grau præsentere den nye Honda Civic og Suzuki Ignis,” skrev forhandleren i en invitation på Facebook i marts 2017.

Efter arrangementet lagde Bilforum Herning billeder op. Her kan man se Christian Grau trække dugen af de to biler foran publikum.

”Suzuki Ignis afsløres her af Christian Grau,” skrev Bilforum Herning.

Underviste i at sælge biler

Også Biltorvet A/S fik besøg af Christian Grau i 2017. Biltorvet er en bilportal med en ejerkreds på omtrent 400 selskaber, der repræsenterer godt 800 danske bilforretninger.

I en invitation til virksomhedens årsdag fremgår det, at Christian Grau ville være ”trækplaster” og fortælle, ”hvilke værdier fremtidens bilhandel skal bygges på for at klare sig i konkurrencen”.

Hans oplæg blev filmet og er offentligt tilgængeligt på Biltorvets hjemmeside. Biltorvet har også refereret begivenheden på sin hjemmeside. Her kan man læse, hvordan Grau rådgav forhandlerne om salg af biler.

”Platforme som Facebook og Instagram er jo meget gode steder at starte. Foreningslivet også. Vær der, hvor kunderne er, når de nu ikke kommer i butikken,” sagde han ifølge Biltorvet.dk.

Motormagasinet rapporterede også fra begivenheden.

Reklamefilm for Circle K

Også på benzingiganten Circle K’s YouTube-kanal finder man videoer med Christian Grau. For eksempel én om luksusbenzinen Miles Plus.

I videoen – som har fået over 600.000 klik – overbeviser Circle K’s daværende brændstofdirektør Christian Grau, om, at Miles Plus er de ekstra kroner værd.

Samarbejdet med Circle K kom bag på Bil Magasinets chefredaktør, Mikkel Thomsager. Det skete i forbindelse med en Shell-sponsoreret podcast, der blev bragt af Bil Magasinet i december 2017. Her optræder Mikkel Thomsager, Bil Magasinets redaktionschef og Christian Grau.

”Det viste sig, at Christian Grau havde et eller andet samarbejde med Circle K, så det gik næsten hen og gav bagslag,” husker Mikkel Thomsager.

Efter aftale med Shell skifter Mikkel Thomsager – inde i programmet – emne til benzin, hvorpå Grau fortæller, at han bruger Miles Plus i en af sine biler. 

Christian Grau har også haft andre opgaver for aktører i motorbranchen. For eksempel præsenterede leasingvirksomheden Leaseplan ham i 2017 som ”vores populære bilanmelder”.

Tre eksperter vurderer

Er det et problem, at en redaktionel motorredaktør udfører den slags opgaver? Eller er det lige meget?

Journalisten fremlægger eksemplet med Kia Stinger – som Christian Grau altså senere anmeldte for Euroman – for tre eksperter:

– Søren Sandfeld Jakobsen, professor i medie- og it-ret på Aalborg Universitet

– Vibeke Borberg, advokat og forsker i medieret og medieetik ved Danmarks Medie- og Journalisthøjskole (DMJX)

– Michael Bruun Andersen, ekstern lektor på Roskilde Universitets journalistlinje, hvor han underviser i medieetik

Der er to nationale regelsæt, der er relevante at skele til, siger de: Markedsføringsloven og ’Vejledende regler for god presseskik’ – populært kaldet de presseetiske regler.

Markedsføringsloven forbyder skjult reklame, og der er ikke indikationer på skjult reklame i Stinger-eksemplet, pointerer alle tre eksperter. Så loven er altså overholdt. Og hverken Vibeke Borberg eller Michael Bruun Andersen mener, at de presseetiske regler er overtrådt.

Men Søren Sandfeld Jakobsen er ikke enig. B4 i de presseetiske regler kræver en klar adskillelse af annonce og journalistik. Og Søren Sandfeld Jakobsen pointerer, at vi reelt ikke ved, hvordan B4 skal tolkes, da der stort set ikke er nogen praksis på området. Det hænger sammen, at man kun kan klage til Pressenævnet – der behandler klager om overtrædelse – hvis man selv indgår i den artikel eller det indslag, man vil klage over, siger han.

Søren Sandfeld Jakobsen vurderer dog, at det er ”på kant med ånden” i reglerne at lave journalistik og marketing om samme bilmærke i nær tidsmæssig sammenhæng.

”Troværdigheden bliver slidt ned”

Selv om Michael Bruun Andersen altså ikke ser nogen juridiske problemer, kommer han med hård kritik.

”Kia låner Christian Graus journalistiske troværdighed til det arrangement. Og troværdigheden bliver slidt ned i det øjeblik, læseren ved, at han har stået og promoveret den samme bil, som han anmelder,” siger han og kalder kombinationen et ”no go, hvis man vil opretholde troværdigheden”.

”Jeg er forbavset over, at Euroman accepterer den mulige sammenblanding af journalistik og markedsføring på personplan,” siger Michael Bruun Andersen.

”Hvis jeg var chefredaktør, ville jeg have sagt: ’OK, du optræder i den her video. Men så kan du ikke anmelde bilen i Euroman’. Sådan ville en redaktør, der satser på troværdighed, handle,” mener han.

Dog mener Michael Bruun Andersen ikke, at læserne stiller de samme krav til forbrugerjournalistik, som de gør til for eksempel politisk journalistik.

Kritik fra juraprofessor

Søren Sandfeld Jakobsen er også skeptisk.

”I forhold til de presseetiske regler kan man komme i tvivl om, om han stadig er i gang med at lave marketing for bilen, når han skriver sin anmeldelse – eller om det er selvstændigt og uafhængigt. Men jeg synes, det er godt, at der går næsten 10 måneder imellem de to ting,” siger han.

Også Vibeke Borberg fortæller, at hun ser et troværdighedsproblem. Men samtidig siger hun:

”Han tager opgaver ind for mange. Og der er ikke umiddelbart grundlag for at sige, at han ikke kan holde de forskellige ting adskilt.”

Hun anbefaler Euroman at have en faktaboks om Christian Graus marketing-job.

”Jeg anbefaler altid fuld transparens i disse situationer,” siger hun.

Chefredaktør: Det må ikke ske igen

Journalisten forelægger Kia Stinger-eksemplet og kritikken for Euromans chefredaktør, Karl Erik Stougaard. I en mail svarer han:

”Jeg har tillid til, at Euromans freelancere ikke sammenblander journalistik og marketing. Euroman har også i det enkeltstående tilfælde, som Journalisten omtaler, overholdt markedsføringsloven og de presseetiske regler. Men jeg har talt episoden igennem med motorredaktør Christian Grau, og vi er enige om, at vi ikke igen må komme i en situation, der kan skabe tvivl om vores troværdighed.”

Christian Grau har også fået forelagt kritikken. Han ønsker ikke at stille op til interview, men sender følgende citat i en mail:

"Jeg ser dilemmaerne og anerkender, at jeg undertiden navigerer i en gråzone. Ikke desto mindre står nålen på mit etiske kompas altid i nord. Det væsentlige for mig er, at jeg kan se mig selv og være ærlig i alt, hvad jeg laver. Om jeg står til et event i bilbranchen eller til et offentligt arrangement, så er det altid min 100 procent uforbeholdne mening, man får. Det samme gælder selvsagt, når jeg anmelder og omtaler biler." 

0 Kommentarer

data_usage
chevron_left
chevron_right