Berlingske fik kritik flest gange i Pressenævnet i 2020

”Det er alvorligt, men der er ikke tale om, at vi har lavet bevidst grænsesøgende journalistik,” siger chefredaktør

I 2020 udtalte Pressenævnet kritik af medierne ialt 27 gange. Det viser en optælling, som Journalisten har lavet.

Berlingske er det medie, som har fået kritik flest gange i årets løb. Tre gange har Pressenævnet udtalt kritik af Berlingske. Det ærgrer ansv. chefredaktør Tom Jensen.

”Det er ikke en plads, man tilstræber på nogen måde. Vi tager det alvorligt, når vi får kritik af Pressenævnet. Derfor er tre gange kritik på ét år ikke godt,” siger han.

Avisen fik kritik for:
utilstrækkelig sløring af en elev, som blev kritiseret i et debatindlæg.
– en kommunikationschef blev anklaget for at bidrage til ulovligheder, men fik ikke genmæle.
– at bruge et billede af en case på Facebook på en måde, så det fremgik, som om han var kriminel.

Fejl i sidste redigeringsled

Tom Jensen mener ikke, der er tale om systematiske fejl, men snarere uheldige tilfældigheder.
”To af sagerne handler om fejl, der er sket i sidste redigeringsled. Hvilket billede bruger vi i et Facebook-opslag, og får vi sløret en person godt nok i et debatindlæg? Det er alvorligt, men der er ikke tale om, at vi har lavet bevidst grænsesøgende journalistik for at teste eller fremprovokere noget.”

Kan I så gøre det bedre i det sidste redigeringsled?

”Ja, det kan vi selvfølgelig. Det handler især om at tale om, hvor vigtigt det er, at vi er opmærksomme på, hvad vi udgiver – også i det sidste led. Når man får kritik i Pressenævnet, er det en anledning til at skærpe opmærksomheden,” siger Tom Jensen.

Ekstra Bladet, DR, Politiken og Sjællandske Medier har hver fået kritik to gange i 2020. En stribe medier har fået kritik én gang.

I 2019 udtalte Pressenævnet kritik 26 gange, ifølge nævnets egen årsrapport. Dengang var det B.T., som fik kritik flest gange. Fem gange udtalte Pressenævnet kritik af tabloidavisen.

”Det er møgirriterende, at vi fik de påtaler, og nogle af dem er dumheder. Men jeg mener ikke, det er et udtryk for, at vi laver dårligere journalistik. Jeg synes, vi laver gedigen journalistik,” sagde B.T.’s chefredaktør Michael Dyrby dengang til Journalisten.

0 Kommentarer

Læs også

BT har vendt dundrende underskud til millionoverskud

B.T. har vendt dundrende underskud til millionoverskud

13. MARTS 2020
<span class=Kritik af Pressenævnet: Politisk korrekt, smagsdommeri og for woke 3">

”Man kan godt beskylde Pressenævnet for at være blevet for woke”

27. OKTOBER 2020