A4 Medier starter betalingssite for stof om arbejdsliv

I morgen lancerer A4 Medier det nye betalingssite A4 Arbejdsliv. "Den økonomiske situation på A4 Medier er, at vi har haft en forretningsmodel, der har ført til et stort millionunderskud," siger chefredaktør, der håber, betalingsportalen kan være med til at vende skuden

A4 Medier kæmper for at få en sund økonomi efter en stor omstilling i foråret.

Her blev mediet avisen.dk og Ugebrevet A4 skilt fra hinanden, da de to ejere bag, Freeway og A-Pressen, gik hvert til sit.

Det har betydet markante ændringer. Ugebrevet A4, som er ejet af A-Pressen, er blevet til A4 Medier, der er gået bort fra at udgive Ugebrevet A4 som et gratismedie. I stedet har de allerede startet betalingssitet A4 Arbejdsmiljø og gratissiderne A4 Nu og A4 Fri.

”Det er en rejse, som vi begyndte på i april måned, da A-Pressen og Freeway gik fra hinanden,” siger chefredaktør Nicolai Kampmann.

Og i morgen går mediet i luften med en ny betalingsportal, A4 Arbejdsliv. Betalingssiderne skal rette op på en skrantende økonomi for mediet, som siden 2009 har haft et underskud på 40 millioner kroner, der er blevet dækket af A-Pressen.

”Det er en udfordring, at vores banneromsætning fra avisen.dk er faldet, fordi vi har mistet det site i omlægningen. Vi synes, omsætningen på det nye A4 Arbejdsmiljø er tilfredsstillende. Så må vi om nogle måneder se, hvordan det går med arbejdsliv. Men i 2019 kommer vi stadig ud med et underskud,” siger Nicolai Kampmann.

Han vil ikke sætte konkrete tal på, hvilken omsætning A4 Medier har lige nu, eller hvor stort et underskud mediet forventer for året.

Havde ikke bæredygtig forretningsmodel

A4 Medier har fået i alt tre millioner kroner fra 2019 til 2021 i mediestøtte fra innovationspuljen til A4 Arbejdsliv.

Tror du på, at de her betalingssider kan give jer et overskud?

”Ja, det tror jeg. Men det er ikke det eneste, der skal gøre det. Med den her retning har vi mulighed for at etablere nicheportaler om arbejdsmarkedet. Det er der, vi har vores hjemmebane, og vi har en berettigelse i et hidsigt mediemarked,” siger Nicolai Kampmann.

”Forretningsmodellen før med to gratismedier var ikke bæredygtig. Derfor har vi besluttet os for at prøve det her fokuserede onlineunivers af, som andre medier også har haft succes med,” siger chefredaktøren.

Er der en risiko for, at I skal skære i antallet af medarbejdere?

”Den økonomiske situation på A4 Medier er, at vi har haft en forretningsmodel, der har ført til et stort millionunderskud. Det kunne ikke fortsætte. I og med at vores omsætning er gået ned, skal vi også kigge på alle vores omkostninger. Jeg kan hverken true eller love noget i forhold til journaliststillinger. Men vi skal organisere vores redaktion på en måde, der gør, at vi kan skabe økonomisk bedring,” siger chefredaktøren og tilføjer:

”Og hvis vi skaber en økonomisk bedring nu, er det også den bedste vej mod at sikre arbejdspladserne i det lange løb.”

Kan have skabt usikkerhed

Nicolai Kampmann erkender også, at det er et forløb, der kan have skabt usikkerhed hos de ansatte i A4 Medier.

”Vi er meget åbne om, hvor vi står, og hvor vi skal hen. Jeg tror, det bredt kan have skabt usikkerhed, der hvor vi står med vores økonomiske situation. Derfor er det vigtigt, at vi finder yderligere finansiering i form af betaling for vores indhold,” siger chefredaktøren.

Hvordan synes du, medarbejderne tager imod det?

”Udmærket. Vi er godt tilfredse med det sted, vi står nu, men for journalisterne er det også en stor kulturomvæltning at skulle gå fra at levere gratis indhold til indhold, vi tager betaling for. Det er en udvikling for os alle sammen,” siger han.

0 Kommentarer

data_usage
chevron_left
chevron_right