
21-årige Benjamin Clemens er ud over at være nyvalgt tillidsrepræsentant på Radio Loud også vært på programmet 'Frekvens'. Foto: Mikkel Bagger
”Det bliver sådan en øredøvende larm ude fra sidelinjen, som gør det svært for os at fokusere på at lave vores arbejde.”
Sådan siger Benjamin Clemens, vært på Loud-programmet ’Frekvens’ og nyvalgt tillidsrepræsentant for Loud-medarbejderne i København.
Han taler om den digitale hetz, radiokanalens journalister i disse uger er jaget af, blandt andet i form af memes som det, der er omtalt her:
Ja, forløbet om Radio LOUD er vanvittigt. Men den hetz og massive mobning deres værter oplever, er endnu vildere. Vi taler helt unge mennesker, flere i første rigtige job. Bliver fuldstændig most på sociale medier. Her meme på, at de har krisepsykolog tilknyttet. #dkmedier pic.twitter.com/ZZlTow6XAW
— Mads Møller (@JorgeMads) May 28, 2020
Hetzen består også i mails, sms’er og i enkelte tilfælde i form af trusler.
Benjamin Clemens afviser at give konkrete eksempler på de henvendelser, de ansatte på Loud har stået model til. Men især på de værtsbårne programmer har værterne oplevet at blive opsøgt på blandt andet deres SoMe-profiler.
”Det er meget omfattende,” siger han og forsætter:
”Vi er i en situation nu, hvor det er blevet så meget, at vi først og fremmest bliver nødt til at passe på hinanden.”
Også Louds tillidsrepræsentant på nyhedsredaktionen i Svendborg, nyhedsjournalist Sofie Lodahl Ørts, kender til chikane og tilfælde med trusler. Men de grove tilfælde er indtil videre gået uden om hovedredaktionen på Fyn.
”Selvfølgelig har der været kommentarer hist og her, men ikke nogen, som er møntet på nogen af vores personligheder,” siger Sofie Lodahl Ørts.
”Jeg tror, det hænger sammen med, at vi laver nyheder. Derfor bliver der ikke så meget fokus på vores personligheder, men mere på de historier, vi dækker,” fortsætter hun.
Værter i fokus
Og netop der er det anderledes for Loud-medarbejderne i København, hvor der bliver produceret flere programmer med værterne i fokus.
Benjamin Clemens fortæller, at ledelsen har taget hånd om chikanen på zoom-møder, hvor de opfordrer medarbejderne til at tage fat i deres programchef, hvis der er problemer. Desuden har Loud indledt et samarbejde med en krisepsykolog.
Men den massive kritik og de grove kommentarer og henvendelser sætter stadig tydelige spor langt ind i redaktionsmøderne.
”Det forstyrrer bare helt vildt meget. Og det gør, at når der skulle være tid til at lave redaktionsmøder og sidde og udvikle indhold, så ender vi med at bruge utroligt meget tid på at sikre os, at alle er ok. Selvfølgelig skal vi sikre os det, men det er bare irriterende, at det bliver presset ud til et punkt, hvor det gør det sværere for os at gøre vores arbejde,” siger Benjamin Clemens.
Værst når afsenderen er journalist
Han siger, det virker særligt groft på de unge Loud-medarbejdere, når det er ”voksne mænd i 40’erne og 50’erne”, som er afsendere. Og når det er personer, som de kan se også er journalister.
”Vi er mange, der ikke har radioerfaring, så det kan være skidesvært, når man læser nogle af de her ting fra vores journalistkolleger at skelne mellem, hvad man skal forholde sig til, og hvad der er larm,” siger Benjamin Clemens, der selv er 21 år.
Han ønsker ikke at svare på, om Loud er gået til politiet i de tilfælde, hvor der har været tale om trusler.
”Jeg kan sige, at vi er i løbende dialog med ledelsen, som er i dialog med jurister om, hvad der ligger hvor, og hvad vi skal gøre, og hvor meget vi skal håndtere det.”
Benjamin Clemens er overbevist om, at en stor del af chikanen egentlig slet ikke handler om Loud og radiokanalens indhold – men om det radioudbud, som forløb i efteråret, hvor Radio24syv tabte til den nye ungdomskanal, og som der til stadighed bliver rejst politisk diskussion om.
”Vi har fået rollen som den nye dreng i klassen. Vi er tilflytterne, vi har ikke nogen venner endnu, og så lang tid har vi ikke været der. Det er lidt den gammeldags: Lad os se, om vi kan få den nye dreng i klassen til at tude.”
14 Kommentarer
Du skal være logget ind med dit DJ-login for at kunne kommentere på artiklen.
Men det er en vigtig diskussion, som vi bliver nød til at puste til. Loud - med deres bedste intentioner - vandt ikke udbyddet igennem fair og objektive bedømmelse. Det må da stå klart for enhver, som har læst begge stationers ansøgning om udbuddet. Hvis man vil give det argument - så må man betragte Radio- og TV-Nævnet som yderst inhabile og inkompetente til deres arbejde.
Min egen teori lyder på politisk bestillingsarbejde.
Men det er en vigtig diskussion, som vi bliver nød til at puste til. Loud - med deres bedste intentioner - vandt ikke udbyddet igennem fair og objektive bedømmelse. Det må da stå klart for enhver, som har læst begge stationers ansøgning om udbuddet. Hvis man vil give det argument - så må man betragte Radio- og TV-Nævnet som yderst inhabile og inkompetente til deres arbejde.
Min egen teori lyder på politisk bestillingsarbejde.
Flere