”Moderne unge kvinder står i dag nærmest i kø for at skabe sig en karriere som bladtegner”

Kvinder har haft stor betydning for bladtegningen. Men der var ingen kvinder med, da Journalisten beskrev 10 markante bladtegnere. Det laver vi nu om på. Mød tre af de dygtigste, og se deres tegninger her

Er der ingen nævneværdige kvinder? Sådan spurgte en læser, efter at Journalisten sammen med bladtegneren Claus Seidel fortalte om nogle af tidens største tegnere. Artiklen blev til på baggrund af hans nye bog ‘Til Stregen’ om bladtegningens historie i Danmark.

10 ud af 10 af de bladtegnere, som blev fremhævet i artiklen, var mænd. Derfor har vi ringet tilbage til Claus Seidel og bedt ham pege på interessante kvinder, der har tegnet sig ind i historien. En nem opgave, skulle det vise sig. Claus Seidel kalder kønsfordelingen i artiklen en tilfældighed og nævner da også, at hans bog indeholder talrige eksempler på dygtige kvindelige bladtegnere.

Der var hende, som banede vejen for sit køns indtog i branchen for over hundrede år siden – og i dag er der mange kvindelige tegnere, der svinger pennen.

”Der er en meget bedre balance i faget mellem kønnene i dag,” siger Claus Seidel.

”Moderne unge kvinder står i dag nærmest i kø for at skabe sig en karriere som bladtegner.”

Journalisten bad Claus Seidel udvælge tre eksempler på gode, kvindelige bladtegnere gennem historien:

 

Gerda Ploug Sarp (født 1881) 

↑ Illustration: Gerda Ploug Sarp

”Hun er en af de første kvindelige bladtegnere, og hun bliver knyttet til Berlingske Tidende i 1915. Hun er især relevant, fordi hun er den første bladtegner på avisen, og fordi hun bliver ved med at tegne, lige indtil hun lukker øjnene.

Berlingske Tidende var ynkeligt efter Politiken, som allerede få år efter avisens grundlæggelse i 1884 ansatte en bladtegner. Men da Berlingske så endelig tager sig sammen og vover at bruge en stregtegning, er det overraskende og virkelig rosværdigt, at de ansætter en kvinde som den første. Hvis man kigger 105 år tilbage, var kvinderne jo ikke markante på den kunstneriske scene.

Gerda Ploug Sarp formåede at tilføre avisen det liv og den sjæl, som en bladtegner skal kunne. I dag ville hun være en lidt kedelig tegner, for der var ikke den store humor eller bid i hendes tegninger. Men hun var en akademisk og dygtigt skolet portrættegner, der havde en autentisk streg. Hun kunne få tegningerne til at ligne – ovenikøbet så ofrene var glade.” 

 

Anne Grete Anshelm (født 1921) 

↑ Illustration: Anne Grete Anshelm

”Hun var sindssygt god. Hun begyndte den frækhed, som har præget bladtegningen siden. Især hendes erotiske tegninger var i den grad inspirerende, og jeg vil mene, at de mandlige tegnere kom haltende bagefter på det punkt. Hun havde en frimodighed og en styrke i sin streg, der gjorde, at hun kunne tillade sig at lege med det erotiske og feminine på en anderledes måde, end det før var set. Der var jo ligefrem nogen, der trak sig lidt tilbage, når de så hendes tegninger.” 

 

Gitte Skov 

↑ Illustration: Gitte Skov Illustration: Gitte Skov

 ”Hun er en fremragende kommenterende satiretegner med en provokerende og original streg. Hun bringer sine egne holdninger ind i tegningerne, og det er jo netop, hvad en god bladtegner gør. Hvis ikke du selv har en holdning til tingene, bliver det noget underligt ingenting. Men det skal selvfølgelig være en balance, og tegningen skal være funderet i den journalistiske grundtone. Og det gør hun virkelig godt.”

7 Kommentarer

jeppe von bjerg
13. AUGUST 2020
Hvor mange kvinder står i kø. To? Hvis et retro søsterskab anno 1970 kan gøre jer piger glade, så værsgo, mens toget op af M/K-chefternes lår futter videre for jeres medsøstre. Jeres interne misundelse, over kvinder som er lykkes med deres "fagligheder", er ulideligt stereotypt. I de sure og røvkedelige, lyder som bænkevarmerne i et pladderpositivt helved. Ingen gider at danse med jer. Øv øv.
Jon Skræntskov
11. AUGUST 2020
Måske skyldes det blindhed - Jeg er i hvert fald begejstret over at få de tre her på banen :)
Malene
9. AUGUST 2020
Yes, tak for rettelsen. Og håber redaktionen holder øje med tilfældigheder fremover.
Mette Mørk
9. AUGUST 2020
Tak, Lene. Jeg er helt enig i henvendelsen - og i din kommentar herover?
Maria Christoffersen
9. AUGUST 2020
Tænkte præcis dét, som Lene Søborg skriver. Det må så til gengæld være sidste gang, der sker sådan en ‘tilfældighed’ i fagbladet, nu hvor man er obs på det.

Flere

Læs også

Hvorfor er der så få kvindelige bladtegnere?

19. MAJ 2016
Nyt mammutværk tager dig igennem tegningernes historie

Nyt mammutværk tager dig igennem tegningernes historie

03. JULI 2020

Bladtegnerne hylder forgængere ved at tegne dem

20. FEBRUAR 2017

Bladtegnerne hylder forgængere ved at tegne dem

20. FEBRUAR 2017
data_usage
chevron_left
chevron_right