
Fototjenesten Presse-fotos.dk, der kører ud til ulykker og 112-opgaver, får skarp kritik for freelancekontrakt. Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Nul kroner.
Så meget giver fototjenesten Presse-fotos.dk til freelancefotografer, hvis fotografernes billeder eller videoer bliver solgt videre til TV 2 Lorry.
Det viser en freelancekontrakt fra fototjenesten, Journalisten er i besiddelse af.
Og det vækker undren hos TV 2 Lorry. I en mail til Journalisten skriver direktør Morten Kjær Petersen, at TV 2 Lorry betaler Presse-fotos.dk et fast månedligt beløb for videoer og billeder fra dem.
Derfor vil TV 2 Lorry også stoppe samarbejdet med fototjenesten, hvis ikke der er styr på lønnen.
”Vi vil tage kontakt til Presse-fotos.dk og høre deres side af sagen og samtidig understrege over for dem, at vi ikke ønsker at arbejde med dem, såfremt de ikke har en aftale, som sikrer deres fotografer løn,” skriver direktør for TV 2 Lorry Morten Kjær Petersen i en mail til Journalisten.
Ritzau Scanpix tager ikke afstand
Freelancekontrakten fra Presse-fotos.dk fastslår ligeledes, at fotografer ”som udgangspunkt” ikke modtager honorar for noget af deres arbejde.
Bliver deres billeder eller videoer afsat til et medie, kan fotograferne dog få op til 300 kroner for et billede eller en video. Eksempelvis falder det beløb af, hvis et foto eller en video bliver bragt af B.T., Ekstra Bladet eller TV 2.
Ritzau Scanpix, der også er kunde hos Presse-fotos.dk, vil ikke forholde sig konkret til aflønningerne.
”Jeg kender ikke nok til alle forholdene i den konkrete sag til, at jeg kan udtale mig om den,” skriver direktør for Ritzau Scanpix Kris Kjær Nielsen i en sms.
Han tilføjer:
”Men generelt kan jeg sige, at medierne for længst har omfavnet såkaldt crowdsourcing på billedområdet,” skriver han.
Det gør det hurtigere at få billeder, end hvis medierne selv sender en fotograf af sted, skriver han. Og:
”Afregningsmodellerne for crowdsourcet indhold hviler også på nogle helt andre mekanismer end konventionelt pressefotografi. Det er en udvikling, som hverken vi eller andre kan ændre på,” skriver han.
Skarp kritik
Kontrakten har også fået skarp kritik af formand for Pressefotografforbundet Lars Lindskov i Journalisten.
”Jeg synes, det er helt ude i hampen for at sige det mildt,” har Lars Lindskov sagt.
”Den skal betales ordentligt. Det skal alt indhold i medierne. Det er med til at underminere branchen. Beløb fra nul til 300 kroner er ikke noget, man kan basere et arbejdsliv på.”
Han opfordrede i artiklen medier til at droppe samarbejdet med Presse-fotos.dk.
”Når medierne bruger deres billeder, er de med til at blåstemple brugen af virksomheden og den måde, deres fotografer opfører sig på. Medierne bør klart sige, at det er uværdigt – både deres opførsel og den løn, de betaler,” sagde Lars Lindskov.
På sin hjemmeside har Dansk Journalistforbund også advaret imod kontrakten, ligesom formand i DJ Tine Johansen kritiserer den.
Over for Journalisten har Mathias Øgendahl, ejer af Presse-fotos.dk, afvist at kommentere generelt på kritikken af freelancekontrakten. I en mail skriver han om TV 2 Lorrys kommentar:
”Jeg afstemmer naturligvis med TV 2 Lorry, hvis de henvender sig.”
4