Op mod 40 stillinger kan være reddet i Jysk Fynske Mediers sparerunde

Ejerne bag Jysk Fynske Medier frigiver 32,5 millioner kroner. Det kan redde op mod 40 stillinger i stor sparerunde i mediehuset. Tillidsrepræsentant Per Schultz-Knudsen jubler

Op mod 40 stillinger mindre end forventet vil ryge, når Jysk Fynske Medier 1. juli eksekverer en stor fyringsrunde.

Sådan lyder forventningen fra tillidsrepræsentant i Jysk Fynske Medier Per Schultz-Knudsen. Det siger han, efter det ved et ekstraordinært bestyrelsesmøde i Jysk Fynske Medier onsdag blev besluttet, at ejerne af Jysk Fynske Medier sænker kravet til, hvilket overskud der skal være i koncernen de næste tre år.

Samtidig giver mediehuset afkald på det, der hedder udgiverrettigheder de kommende tre år.

Det betyder i praksis, at der er fundet 32,5 millioner kroner mere hvert år de næste tre år, der går til at sikre stillinger i huset.

”Vi er meget lettede. Det er næsten som om, det er juleaften, selvom der er seks måneder til,” siger tillidsrepræsentant Per Schultz-Knudsen siger han og tilføjer, at ledelsen ligesom han selv var bekymrede for, hvad nedskæringerne ville betyde for kvaliteten af Jysk Fynske Mediers udgivelser:

”De var bekymrede for, hvilke følger det ville have for produktet at spare så meget,” siger Per Schultz-Knudsen.

Kender ikke det præcise antal fyringer endnu

Inden nyheden i dag var der ifølge Per Schultz-Knudsen lagt op til 60 fyringer i mediehuset. Mange af fyringerne skyldes, at coronakrisen har kostet Jysk Fynske Medier dyrt i annonceindtægter.

Per Schultz-Knudsen understreger, at han ikke ved med sikkerhed endnu, hvor mange der vil blive afskediget i sparerunden. De sidste forhandlinger om besparelserne mellem ledelse og tillidsrepræsentanter i mediehuset afholdes fredag.

”Men vi kan regne ud, at den hjælpende hånd betyder, at der bliver reddet omkring 40 redaktionelle stillinger,” siger han.

Han forventer dog, at seks planlagte fyringer på printcentralen i Esbjerg nok er urokkelige, da de sker på grund af automatisering.

”Ud over det, må vi vente på de afsluttende forhandlinger i morgen, før vi ved mere.”

De 32,5 millioner kroner fordeler sig over en sænkning i det forventede overskud årligt på 15 millioner kroner samt en bestyrelsen, der giver afkald på såkaldte udgiverrettigheder, der beløber sig til 17,5 millioner kroner om året.

2 Kommentarer

Anonym
25. JUNI 2020
Skidt for sælgerne, som jeg kan se de nu vil flytte til Spanien. Dem der tjener pengene så virksomheden kan overleve. Tåbeligt.
Anonym
25. JUNI 2020
Godt for journalisterne . Skidt for de printredigerende som nok får svært ved at finde noget andet

Læs også

Steffen Lilmoes

”Find noget arbejde, som ikke kan automatiseres. Ellers risikerer du at blive arbejdsløs”

24. JUNI 2020
<span class=#ExDel19: Her er det, kandidaterne til hovedbestyrelsen kæmper for 6">

”Med så stor en nedgang kan vi ikke opretholde det samme niveau”

24. JUNI 2020