Privat kursusudbyder i opråb: ”Uvished er dræbende for forretningen”

Private udbydere af efteruddannelseskurser ved ikke, hvornår de igen kan holde kurser. ”Uvished er dræbende for forretningen,” forklarer Jan Birkemose. Mediernes Efteruddannelse melder om utilfredshed blandt udbyderne

Skal jeg meddele mine kursister, at kurset efter påske er aflyst?

Dét dilemma står Jan Birkemose og mange andre private kursusudbydere med, efter at regeringen mandag aften præsenterede en rammeaftale for genåbningen af Danmark.

”Uvished er dræbende for forretningen, og tavshed er bare dårlig stil,” skrev Jan Birkemose torsdag morgen på Twitter og uddyber over for Journalisten.

”Jeg er frustreret, fordi det ikke er første gang, der bliver genåbnet. Problemet var det samme sidst. Det er, fordi der simpelthen er nogle, der ikke har fokus på vores område.”

Hellere svar end usikker

Hverken Jan Birkemose eller Mediernes Efteruddannelse ved, hvilken branche de hører ind under i rammeaftalen.

Det hører ikke ind under ”daghøjskoler og aftenskoler”, fik Mediernes Efteruddannelse at vide ved den forrige genåbning. Men hvor så? I efteråret lød svaret ”konferencer”, som er en del af åbningen 6. maj. Men er det fortsat tilfældet, at efteruddannelse sidestilles med konferencer?

Det vil Michael Aage Jensen, der er daglig leder af Mediernes Efteruddannelse, gerne få be- eller afkræftet.

”Der er lidt utilfredshed blandt udbyderne om, at de ikke får et klart svar. Vi havde ikke forventet, at der ville stå noget i aftalen, for så skulle de gøre det om en million brancher. Men jeg tænker, at de må svare lidt hurtigere på, hvor vi hører ind,” siger Michael Aage Jensen.

”Hellere få et svar på en dato end være usikker.”

Omsætningen er halveret 

Mediernes Efteruddannelse havde inden coronakrisen 700-850 kursister per halve år. Det er siden den første nedlukning 11. marts 2020 faldet til cirka 500 kursister.

Selv om Jan Birkemose og mange andre private kursusudbydere har udskudt deres kurser til efteråret, så har restriktionerne haft konsekvenser for virksomhederne.

”Min virksomheds omsætning i 2020 er halveret i forhold til året før. Men omkostningerne er også faldet samtidig. Så det er ikke sådan, at jeg er ved at gå fra hus og hjem,” siger Jan Birkemose.

Jan Birkemose understreger, at han ikke skrev tweetet, fordi han bebrejder nogen, at der er restriktioner. Eller forventer, at hans branche skal åbnes op tidligere. Han vil bare have klarhed over sin situation.

”Jeg bærer gerne min del af byrden. No problem. De må gerne holde lukket. Jeg vil bare gerne have kendskab til min egen og mine kursisters situation,” siger Jan Birkemose.

”Det er det eneste, jeg beder om.”

Journalisten har spurgt Erhvervsministeriet og Erhvervsstyrelsen, hvilken branche private kursusudbydere hører ind under. De er ikke vendt tilbage inden redaktionens deadline.

0 Kommentarer

Læs også

<span class=Corona rammer efteruddannelse: "Vi regner med, at vi kun får halvt så mange igennem"">

Corona rammer efteruddannelse: ”Vi regner med, at vi kun får halvt så mange igennem”

07. SEPTEMBER 2020
<span class=Corona: Folk tøver med at tage på efteruddannelse">

Corona skræmmer: Folk tøver med efteruddannelse

18. NOVEMBER 2020

Julie Søgaard er en sjældenhed: Har lært at kode

12. MARTS 2019