Nu er han anholdt: Kom til at afsløre kilde med GPS-data i foto

Foto på nyhedssite førte politiet på sporet af den eftersøgte og mordmistænkte internetpioner John McAfee

Foto på nyhedssite førte politiet på sporet af den eftersøgte og mordmistænkte internetpioner John McAfee

Lidt kækt bragte Vice Magazine en superkort artikel om den eftersøgte, drabsmistænkte internetpioner John McAfee under overskriften: "We are with John McAfee right now, suckers."

Artiklen blev ledsaget af et billede, som fotografen havde taget med sin iPhone 4S.

Efter offentliggørelsen af artiklen og billedet fandt hackeren Simple Nomad mobiltelefonens GPS-data indlejret i billedet. Disse data viste, at John McAfee befandt sig på den præcise placering 15° 39' 29.4 Nord, 88° 59' 31.8 vest, klokken 12.26 mandag eftermiddag, lokal tid.

Disse data viste, at John McAfee opholdt sig i en villa i Guatemala – og altså ikke i Belize, hvor han har været eftersøgt siden den 11. november i forbindelse med drabet på den amerikanske forretningsmand Gregory Fauli.

Efter afsløringen gik der ikke lang tid. Nu er McAfee anholdt og vil formentlig blive udleveret til Belize.

Det var chefredaktør Rocco Castoro og fotograf Robert King fra Vice Magazine, der kom til at afsløre John McAfees skjulested. De to har fulgt McAfee i længere tid og er i gang med en dokumentarudsendelse om manden og hans flugt.

Det er ikke første gang, journalisters sjuskede omgang med metadata fører til afsløring af kilder. Herhjemme kendes fx sagen om den lækkede, "arabiske oversættelse" af Jægerbogen, der førte til afsløringen af to officerer i Forsvarskommandoen.

På sitet "Jeffreys Exif Viewer" kan man undersøge forskellige filtyper for metadata.

Opdateret 12:55. Link til BBC-artikel rettet. 

2 Kommentarer

Max Kim Tobiasen
6. DECEMBER 2012
Re: Nu er han anholdt: Kom til at afsløre kilde med GPS-data

Mcaffe er ikke mordmistænkt, han er "wanted for questioning", hvilket ikke er det samme. Det understreger Belize's politi også, og det er yderligere understreget af at der ikke på noget tidspunkt har været udstedt en international arrestordre på ham.

 Hans nabo er blevet dræbt,og derfor vil politiet gerne afhøre ham for at checke hans alibi, samt høre om han har set eller hørt noget mistænkeligt på drabsnatten. Han er formentlig stukket af fordi han har et paranoidt forhold til autoriteter forårsaget af års stofmisbrug. 

Niels Riis Ebbesen
6. DECEMBER 2012
Kom til at afsløre kilde med GPS-data i foto

Denne sag er endnu en god grund til, at alle journalister og pressefotografer bør strippe deres billeder for EXIF-data. Fotografer som bruger Mac, de kan med fordel anvende programmet jhead, det er lidt nørdet at bruge, men det kan til gengæld rydde EXIF-data i en mappe med tusindvis af billeder på et par sekunder.

Dem der ikke har mod på jhead, de kan i PhotoShop arkivere billederne for web & devices, den metode fjerner alt andet end dato og tidspunkt for optagelsen..

Med venlig hilsen

Niels Riis Ebbesen