”Vi ved simpelthen ikke, hvad der er sket. Det så alt sammen rigtigt ud, da vi sendte det afsted herfra.”
Sådan siger BT’s chefredaktør, Jens Grund, der var ét stort spørgsmålstegn, da han så forsiden af dagens trykte avis. Og det er han næppe den eneste, der er.
Flere af bogstaverne på forsiden mangler og er erstattet af tomme firkanter, der giver flashback til ‘Lykkehjulet’ eller barndommens bogstav-rebusser.
Mon ikke det er et trykkeri eller en forsideredigerende, der skal have tjekket sin fontpakke hos @btdk? #dkmedier pic.twitter.com/tnc1h1I4hf
— Magnus Bjerg (@MagnusBjerg) October 19, 2017
”Alle her er super ærgerlige over det. Når man har siddet en hel dag og arbejdet med en forside, er det frygteligt ærgerligt at vågne op og se det her. Vi ved jo, hvor utroligt vigtig forsiden er for vores salg derude,” siger Jens Grund.
Skulle have været talebobler med spørgsmål
Forsidehistorien handler om, at Københavns beskæftigelsesborgmester, Anna Mee Allerslev, har sendt 84 spørgsmål til en embedsmand i Økonomiforvaltningen i forbindelse med planlægningen af hendes bryllupsreception på rådhuset.
”På forsiden skulle der være fire talebobler med spørgsmål, der illustrerer nogle af de spørgsmål, hun stiller sit embedsværk. Men nogle af bogstaverne er altså ikke kommet på,” forklarer Jens Grund.
I den øverste taleboble skulle der for eksempel stå: ”Undskyld jeg rykker dig, men noget nyt om fadene?” Og i den næste – hvor halvdelen af bogstaverne mangler – skulle der have stået: ”Er der servietter med i prisen?”
Gætter på, at alle eksemplarer er ramt
Jens Grund ved ikke, hvor mange eksemplarer af dagens BT der er ramt.
”Men umiddelbart vil jeg tro, det er dem alle sammen. Det er også vores e-avis,” siger han.
Han er stadig i gang med opklaringsarbejdet:
”Vi er ved at finde ud af, hvad der er sket. Men vi har ikke fået fat i trykkeriet endnu,” siger han.
7 Kommentarer
Du skal være logget ind med dit DJ-login for at kunne kommentere på artiklen.
Forsiden svarer da fint til indholdet
Var der nogen der lagde mærke til det?? Jeg mener, BT skriver alligevel så meget underligt!
Endnu en manifestation af, at for computere eksisterer der et særligt vilkår, nemlig loven om ubesjælede tings iboende perversitet ...
The man who invented autocorrect died today.
Restaurant in Piece
Det er vel de ord, som journalisten ikke kunne stave til ;-)
Flere