Kåre Quist var pludselig grøn: Fuld tryk på kedlerne for at fjerne “Shrek-skær”

21 Søndag tonede søndag frem i sit nye format. Dog med en noget grøn vært. "Det er selvfølgelig vigtigt at komme godt fra start. Man skal nødigt blive en joke,” siger redaktionschef, der satser på, at næste udsendelse bliver mindre grøn

De danske seere har efterhånden set tv-værten Kåre Quists ansigt mange gange. Men søndag aften var han pludselig anderledes… grøn.

Det grønne look tonede frem under relanceringen af 21 Søndag, der ikke længere skal læne sig så kraftigt op ad TV Avisen, som formatet hidtil har gjort. Og programmet, som DR selv kalder ”DR Nyheders journalistiske flagskib”, har også fået sig en visuel make-over.

Den mest markante ændring er, at den ene side af studiet er blevet en virtuel én af slagsen, hvor et green screen-område giver mulighed for at skabe andre rum og udfolde historier på en ny måde. Eksempelvis kan studiet give seerne en følelse af at stå lige ved siden af en kæmpevindmølle og få en fornemmelse af, hvor stor sådan en egentlig er.

”Eller vi kan gå helt ind i et molekyle eller en virus og forstå den. Eller bevæge os hele vejen ind i det ovale værelse i Det Hvide Hus. Det kommer til at give en langt bedre forståelse og oplevelse for seerne, sammenlignet med dækbilleder og speak,” siger redaktionschef på TV Avisen, Marie Buss.

Men meningen med relanceringen var altså ikke, at den nye green screen skulle give værten Kåre Quist et grønt skær i hovedet.

”Da jeg så det, tænkte, jeg: ‘Det var sørens. Så grøn var han ikke under dummy’erne’. Der er fuld tryk på kedlerne for at fjerne det der Shrek-skær til næste udsendelse,” siger Marie Buss.

Vil ikke drukne seerne

Udviklingen af det nye 21 Søndag har især stået på det seneste år. Og holdet bag har brugt meget tid på at diskutere, hvornår det nye, det digitale og det smarte tager overhånd. Grafik er ikke til pynt, og det skal kun bruges, når det bidrager til historien, fortæller Marie Buss. Derfor har de også skelet en del til russisk tv og amerikanske “The Weather Channel” for at blive klogere på, hvad de ikke skal gøre.

”Der kan være vildt overdrevne scener, hvor verden drukner i oversvømmelser. Det er vigtigt, at vi ikke går i den retning,” siger hun.

Derfor skal det også være meget tydeligt for seerne, hvornår Kåre Quist befinder sig i den virtuelle del af studiet, og hvornår han ikke gør. Og som Marie Buss selv siger:

”Nu er folk da i hvert fald klar over, at vi arbejder med et green screen-studie.”

Er det her bare en lille sjov fejl, eller giver det større hovedbrud hos jer?

”Det er selvfølgelig vigtigt at komme godt fra start. Man skal nødigt blive en joke. Men det synes jeg nu heller ikke, vi gjorde, og vi var overordnede tilfredse med premieren,” siger hun.

”Det er ny teknologi, og det er en velkendt fare og risiko ved at arbejde med green screen. Vi skal nok få det løst, så større hovedbrud giver det ikke.”

0 Kommentarer