Journaliststuderende spiser kat på nettet

Journaliststuderende fra DJH har lagt billeder på Facebook, hvor en kat bliver slagtet, og hvor de derefter spiser den, for at sætte fokus på dyrevelfærd.

Journaliststuderende fra DJH har lagt billeder på Facebook, hvor en kat bliver slagtet, og hvor de derefter spiser den, for at sætte fokus på dyrevelfærd.

Billederne er taget til en artikel, der blev bragt i de journaliststuderendes magasin Citat. Det skriver B.T.

»Artiklen skal give fornemmelsen af, at der, selv om det er et kæledyr, bare er tale om et stykke kød,« forklarer magasinets redaktør, Laura Bøge Mortensen.

Hun mener, at det er et paradoks, at vi passer så godt på vores kæledyr, men ikke tænker over, om de grise, vi spiser, har haft et godt liv. Derfor har magasinet valgt den provokerende aktion, som er endt med en billedserie og en reportage.

Dyrenes Beskyttelse bryder sig bestemt ikke om aktionen.

»Det er den dårligste måde at sætte fokus på dyrevelfærd på. Og katten er netop et af de dyr, vi får flest henvendelser omkring, fordi de lever et dobbeltliv. Jeg kan ikke begribe det og finder ideen meningsløs,« siger han.

De journaliststuderende forklarer, at katten skulle aflives alligevel, og at den er blevet slagtet af en landmand. Hvis man er i tvivl, er slagtningen også gengivet i den billedserie, magasinet har lagt på Facebook.

Se billederne her (kræver Facebook-login).

20 Kommentarer

Merian Garde Gräs
6. JUNI 2008
Re: Journaliststuderende spiser kat på nettet
”Hvad er meningen? Vi beder om din.” Sådan lyder opfordringen i magasinet Citats leder. Siden BT i går eftermiddag bragte historien om Citats reportage fra tilberedningen af en kat, har mange fulgt opfordringen og givet deres mening til kende. Tak for det.

Vi har med reportagen ønsket at bringe et oplæg til en debat om forskelsbehandling af dyr. Rangerer et kæledyr højere end en slagtegris? Er den ene af dem berettiget til et bedre liv end den anden? Er det mere forkasteligt at spise en kat i forhold til en gris?

Katten er skudt på lovlig vis af en landmand med jagttegn. Den har ikke lidt, og den ville være død under alle omstændigheder, fordi han jævnligt skyder vildkatte for at holde bestanden nede på sin grund.

Man kan diskutere, om det er den rigtige måde at kickstarte en sådan debat på – og det bliver i den grad diskuteret. Så meget at det overskygger selve problemstillingen desværre.
På netavisen spørger BT, om det er ”i orden at slagte en kat for at sætte fokus på dyrevelfærd.” Indtil videre har 2326 personer afgivet deres stemme, hvoraf 86 procent mener, at det er ”forkasteligt.”

Ved at aflive et kæledyr, tilberede og spise det, har vi ramt danskerne på et blødt punkt. Det er noget, der kan vække forargelse og ophidselse i stuerne, når familiedyret bliver sidestillet med grise og køer som et stykke kød, der kan spises. Men hvordan kan én død kat sætte sindene i kog, når vi slagter og tilbereder tusindvis af andre dyr hver dag? Rangerer et kæledyr højere end en slagtegris? Spørger Citat igen. 

Så lad os nu komme til sagen og få gang i en saglig debat om emnet frem for mudderkastning på mediet, der har åbnet debatten på lovlig vis. Det er jo det, der var meningen. Vi beder om din.

Bedste hilsner
Merian Garde Gräs, ansvarshavende redaktør på Citat
Henning Højlund
6. JUNI 2008
Re: Journaliststuderende spiser kat på nettet

journalistelevers forsøg på at provokere en dyrvelfærddebat, er skudt langt ved siden af.

Men jeg er glad for at de valgte dette emne.

Er det ikke meningen at kommende journalister skal lære at bekrive virkelige hændelser?

Ikke skabe dem selv?

Jeg overvejer om den slags allerede eksistere i en etablere journaliststand, v.h.a. betale aktører for at lave bål og brand i gaden m.m.

Det er ihvertfald et skråplan at journalistelever selv står for at skabe en hisorie, og ikke holder sig til "kun" at beskrive og kommetere.

Den happening skaber ingen debat om dyrevelfærd for mig. men om journalistisk etik.

jeg er bare glad for at de valgte dyrevelfærd, og ikke terror eller miljø "kattestrofer".

Mvh Henning Højlund

Jakob Andresen
6. JUNI 2008
Re: Journaliststuderende spiser kat på nettet

Kære Henning Højlund.

Jeg mener ikke, der er tale om, at mine medstuderende har skabt en historie. De har slagtet og spist en kat og på den måde forsøgt at skabe debat om dyrevelfærd. Man kan mene hvad man vil om fremgangsmåden, men at påstå at de har fabrikeret en historie, mener jeg er direkte ukorrekt. Hvis de havde fået andre til at udføre handlingen og derefter skrevet om den, så var det en anden sag.

Magasinet Citat er i øvrigt ikke et nyhedsmedie, men fokuserer på portrætter og reportager.

Og som en lille krølle på halen, så har redaktørerne nu fået lukket deres facebook-konti, og dermed er alle indlæg fra dem, samt billederne, væk.

Mvh.

Jakob Andresen, studerende på Journalisthøjskolen

morten Wilder
7. JUNI 2008
Re: Journaliststuderende spiser kat på nettet

Jeg syntes de burde skamme sig, det er dog nok den særeste måde jeg nogensinde har set og hørt, man vil gøre opmærksom på et probelm. jeg kan lige se det for mig, lad os lave en artikel om vold, lad os gå ud og slå nogen ned, for at gøre opmærksom på volden i danmark og vi kunne jo passende startede med de 3 der har gjort det her, det lader til de går ind for sådan en måde og vise tingene på. lidt sygt ikke? jo. meget. ikke en måde og retfærdigøre det på vel? hvorfor ikke bare fortælle om det, der findes da nok billeder på nettet om dyr der har været mishandlet, hvis det var det de ville.

de skal jo også dø endag, er det så meningen at vi lige så godt kan nakke dem nu? nej vel? lad dem dog leve livet, men deres måde og gøre de ting på, som de har gjort her, håber jeg virkligt inderligt kommer til at ramme dem lige i ansigtet. det ville være fortjent. så kunne vi igen, lige gøre opmærksom på al den vold i DK. undre mig over den vold, nu når man ser det her....vold, avler vold. og det er i med til at avle ved det her, det giver bare ingen nogen logisk mening overhovdet at nakke en kat, for at gøre opmærksom på et dyrevelfærds problem. tværtimod.

går da også ud fra de selv elsker dyr, siden de vil gøre opmærksom på det, men de sidder jo og griner af det, hva faen er der sjovt i det? og hvordan kan du forsvare sådan noget tåbeligt som det her. undre mig sku over hvorfor der hænger hunde og svaner fra træer nogengange, er i med i det også?

 

i er til at brække jer over. føj.

 

 

mvh.

 

M.Wilder

Anna Sørensen
7. JUNI 2008
Re: Journaliststuderende spiser kat på nettet

Når jeg hører om jeres eksperiment, hvor I spiste en kat, kommer jeg til at tænke på egenværd, respekt og økosofi.

Er det i orden at bruge dyr for at provokere? Har et levende individ og viduneligt skabt væsen ikke krav på så meget respekt for sin egenværd, sit liv, at man ikke bruger levende dyr for at provokere?

Havde den berømte hesteslagtning i sin tid respekt for det skabte, det vidunderlige liv, som alle levende skabninger har?

Et forsøg på TV med en flue gav seerreaktioner. Er det i orden at bruge levende væsener i forsøg? For sjov? Som kunst? Som provokation?

Dyr og kæledyr handler om følelser, stærke følelser. Jeg tror vi inderst inde føler at vi skal beskytte svagere individer, som dyr jo ofte er, underlagt vores magt. Dyr er helt uskyldige, de lever blot det liv de er skabt til, så godt de formår og som kæledyr giver de masse af kærlighed tilbage. Kan man andet end at elske dem for det? Det er  ikke dyrene der har ødelagt store dele af klodens natur.

Dyr repræsenterer alle, på hver sin forunderlige vis, utrolig stor skønhed, opfindsomhed og humor. De er indbegrebet at det gode, det sande, det skønne. Udover os selv som art, så er resten af naturen af essentiel betydning for os.

Journalistik handler også  om livskunst. Ordet er ved at finde sin plads igen, efter mange års glemsel. En idrætsprofessor definerer sundhed som livskunst. Jeg håber alle I kommende journalister, som en del af den fjerde statsmagt, vil huske livskunsten.

Mvh Anna Sørensen, pædagog, lærer og i lære som livskunstner og det gode liv

 

Flere