search

Hvem skal have TvPrisen 2011?

Er Lise Rønne Danmarks bedste kvindelige tv-vært - eller er det Cecilie Beck? Og bør "Armadillo" vinde prisen som årets bedste dokumentarprogram eller skal den hellere gå til Guldbrandsens seneste: "Præsidenten". Se de nomierede her.

Er Lise Rønne Danmarks bedste kvindelige tv-vært – eller er det Cecilie Beck? Og bør "Armadillo" vinde prisen som årets bedste dokumentarprogram eller skal den hellere gå til Guldbrandsens seneste: "Præsidenten". Se de nomierede her.

Om godt to måneder er det atter tid til uddelingen af årets TvPriser. Det sker, når tv-branchen samles på TvFestivals sidste dag til TvPrisens awardshow og gallamiddag i Tivoli Congress Hall fredag d. 19. august 2011.

Men hvem der er i spil til de mange priser, kan man allerede nu få vished. TvFestival 2001 har netop offentliggjort de nominerede i alle kategorier:

Bedste kvindelige TV-vært
Cecilie Beck (TV 2 Nyhederne)
Lisbeth Østergaard (Go' Morgen Danmark)
Lise Rønne (Dansk Melodi Grand Prix 2011)
Michelle Bellaiche (Go' Aften Danmark)
Puk Elgaard (Aftenshowet)

Bedste mandlige TV-vært
Anders Breinholt (Natholdet)
Anders Lund Madsen (Det Nye Talkshow)
Bubber (Danmark ifølge Bubber)
Jes Dorph-Petersen (Kate & William Bryllup, TV 2 Nyhederne)
Morten Spiegelhauer (Operation X)

Bedste kvindelige TV-skuespiller
Ann Elenora Jørgensen (Lykke)
Bodil Jørgensen (Rytteriet)
Birgitte H. Sørensen (Borgen)
Laura Bach (Den som dræber)
Sidse Babett Knudsen (Borgen)

Bedste mandlige TV-skuespiller
Andreas Bo Pedersen (Live fra Bremen)
Martin Buch (Rytteriet)
Lars Brygmann (Lykke)
Pilou Asbæk (Borgen)
Rasmus Botoft (Rytteriet)

Bedste TV-drama
Borgen, DR, DR1
Den som dræber, Miso Film, TV 2
Lærkevej, Cosmo Film, TV 2

Bedste TV-satire eller comedy
Anstalten, Mastiff, TV 2 Zulu
Krysters Kartel, Made in Valby, DR2
Pirat TV på DR2, DR, DR2
Radio Karen, Nordisk Film TV, TV 2 Zulu
Rytteriet, DR, DR2

Bedste TV-underholdning
Dagens Mand, Blu, TV 2
Det Nye Talkshow, DR, DR 1
Natholdet, Nordisk Film TV, TV 2
Zulu Djævleræs, Nordisk Film TV, TV 2 Zulu
X Factor, Blu, DR 1

Bedste Livsstilsprogram
For lækker til Love, Metronome, TV3 Puls
Herre i eget hus, Eyeworks, TV 2
Hvad bruden ikke ved, Blu, TV 2
Luksusfælden, Metronome, TV 3
Med kniven for struben, Strix Television, TV3

Bedste Realityprogram
Blod, sved og T-shirts, Koncern, DR1
BS og Basserne, Gong, TV 2
Danmarks næste Topmodel, STV, Kanal 4
Dating in the Dark, Blu, Kanal 5
Ingen kære mor, alene i junglen, Eyeworks, TV 2

Bedste Faktaserie
100 dage uden stoffer, DR, DR1
Gintberg på kanten, DR, DR1
Operation X, Monday, TV 2
Sjæl og videnskab, Blu, DR2
Ultimatum, Koncern, TV 2

Bedste Dokumentarprogram
Armadillo, Fridthjof Film, TV 2
Defamation, SF Film, DR2
Med døden til følge, Monday, DR1
Præsidenten, Guldbrandsen Film, DR2
Tommy, R-Film, DR1

Bedste Nyhedshistorie
Private lægeklinikker overser brystkræft, 21 Søndag, DR1
Tantholdt i Egypten, TV 2 Nyhederne, TV 2
Tantholdt i Libyen, TV 2 Nyhederne, TV 2
Steffen Jensen i Libyen, TV 2 Nyhederne, TV 2
Svindel i hjemmeplejen, TV 2 Nyhederne, TV 2

Bedste Nyheds-event eller live-dækning
Anholdelse af Lors Doukaev, TV 2 News, TV 2 News
Armadillo aften, TV 2, TV 2

Bedste Aktualitetsprogram
Debatten, DR, DR2
Ellemann Lykketoft, TV 2 News, TV 2 News
Station 2, TV 2, TV 2

Bedste Sportsprogram
VM i fodbold – studieoptakt Danmark – Holland, TV 2 Sporten, TV 2
VM finale i herrehåndbold, TV 2 Sporten, TV2
NFL fra Bremen, TV 2 SPORT, TV 2 SPORT

Bedste Børneprogram
Rosa fra Rouladegade, Mastiff, DR Ramasjang
Skæg med bogstaver, DR1
Store Nørd på eventyr, DR1

Bedste TV-event
Dansk Melodi Grand Prix 2011, DR, DR1
Zulu Awards 2011, Immergut, TV 2 Zulu
Zulu Comedy Galla 2010, Immergut, TV2 Zulu

Bedste TV-trailer
Det Nye Talkshow "Startour", DR, DR1
Elleman Lykketoft, TV2, TV2 News
Fifa VM, TV 2 Promotion, TV 2,
Premier Leauge Fans, SBS TV, 6'eren
Pumpet påske på Zulu, TV2 Networks, TV 2 Zulu

Bedste Foto
Frej Scmedes (Blod, sved og T-shirts)
Lars Skree (Armadillo)
Mads Nielsen m.fl. (Paradise Hotel)
Peter Müllhausen og Henrik Vandal (Operation X)
Simon Mouridsen (Min næsten normale familie)

Bedste Klip
Kasper Norup (Sjæl og videnskab)
Niels Jørgen Lyster og Steffen Sennenwaldt (Blod, sved og T-shirts)
Per E. Kirkegaard (Armadillo)
Sofia Marie Kristensen og Nicoline Thye (Politistationen)
Troels Friese-Wad og Britta Nielsen (TV!TV!TV!)

Bedste Foto/ TV-drama og comedy
Eric Kress (Den som dræber)
Lasse Frank og Magnus Jønck (Borgen)
Rasmus Videbæk og Jan Pallesen (Lykke)
Ulrik Boel Bentzen (Rytteriet)

Bedste Klip/ TV-drama og comedy
Carsten Søsted og Gerd Thur (Lykke)
Lars Terkelsen (Borgen)
Peter Brandt (Den som dræber)

Årets Nyskabelse
Offentliggøres torsdag d. 16. Juni 2011

Seerprisen
Offentliggøres d. 4. august 2011

Årets Værtstalent
Kategorien har ingen shortliste

Årets Otto
Kategorien har ingen shortliste

PS: TvFestival og TvPrisen arrangeres af Producentforeningen i samarbejde med DR, TV2, TV3 og SBS TV.

Kommentarer
2
Peter Andreas
09.06.11 14:15
Re: Hvem skal have TvPrisen 2011?
Man får lyst til at græde, når man læser de nominerede til Årets Nyhedshistorie.
Fremhævet af Journalisten
Heinrich R. Jørgensen
10.06.11 00:13
Re: Hvem skal have TvPrisen 2011?

Man får generelt lyst til at græde, ved synet af de fleste kategorier.

En undtagelse er dog TV2's Armadillo aften, Her der det mest trange til at skrige og jamre over den åbenlyse propaganda og tankekontrol der udfolder sig, der trænger sig på.

Fremhævet af Journalisten

Husk at skrive dit fulde navn og en gyldig mail-adresse i felterne ovenfor, ellers vil din kommentar blive fjernet. Du kan se Journalistens regler for kommentarer her.
Tak fordi du deltager i debatten!

keyboard_arrow_up
Tilbage til toppen