Er den nye offentlighedslov klar i hemmelighed?

Venstre og Konservative har angiveligt i al hemmelighed indgået aftale om den nye offentlighedslov med regeringen. Venstre-ordfører er fåmælt, og Justitsministeriet har ingen kommentarer. DJ-formanden er spændt. (Opdateret 12.22: DR: Kun kosmetiske ændringer i omstridt paragraf)

Venstre og Konservative har angiveligt i al hemmelighed indgået aftale om den nye offentlighedslov med regeringen. Venstre-ordfører er fåmælt, og Justitsministeriet har ingen kommentarer. DJ-formanden er spændt. (Opdateret 12.22: DR: Kun kosmetiske ændringer i omstridt paragraf)Er det lykkedes et bredt flertal at forhandle en ny offentlighedslov på plads i dybeste hemmelighed?

Det spørgsmål er yderst relevant, efter sitet åbenhedstinget.dk skriver, at der er indgået en aftale.

Siden har journalisten.dk fået bekræftet fra kilder tæt på forløbet, at der meget snart kommer et nyt forslag fra regeringen. DR erfarer endvidere, at forslaget vil lande senere i dag.

VK-regeringens udspil endte med at blive skudt ned efter heftig kritik af en række tiltag, der blev beskyldt for at indskrænke åbenheden.

Venstres ordfører på området, Jan E. Jørgensen, siger til Åbenhedstinget, at han forventer, der kommer noget snart.

»Det eneste, jeg kan sige, er, at der snart sker noget. Det er mit indtryk, at der er noget på vej fra Justitsministeriet. Det fremgår også af regeringens lovkatalog,« siger Jan E. Jørgensen til journalisten.dk.

Men i regeringens lovkatalog er der lagt op til, at regeringen først fremlægger et nyt forslag til februar.

»I min optik er oktober og februar forholdsvis tæt på hinanden. Det er jo en offentlighedslov, vi har haft siden 80’erne, så en måned fra eller til spiller ikke den store rolle,« siger han.

De Radikales ordfører, Jeppe Mikkelsen, skrev i går på Twitter, da han blev spurgt til, hvordan det står til med offentlighedsloven:

“Jeg ved en masse 😉 Men jeg kan ikke sige så meget endnu.”

DJ venter spændt 

Dansk Journalistforbund tager meldingen om en aftale så seriøst, at det blev meddelt som en af de første beskeder på hovedbestyrelsesmødet i dag. Åbenhedstinget.dk blev angivet som kilde.

»Vi må spændt vente og se, hvad det indeholder, når det bliver offentliggjort,« siger DJ-formand Mogens Blicher Bjerregård til journalisten.dk.

Vi har også været i kontakt med Justitsministeriet. Her afviser kommunikationschef Emil Melchior dog at kommentere på, hvorvidt en aftale er på plads.

»Vi kan ikke sige noget om det på nuværende tidspunkt,« siger han.

Arbejdet med den nye offentlighedslov har været i gang i 10 år, siden offentlighedskommissionen blev nedsat. Du kan læse en beskrivelse af forløbet og af, hvor sagen står lige nu, i artiklen: Offentlighedslov med mindre offentlighed

DR har her til eftermiddag også fået bekræftet af unavngivne kilder, at et udspil er på vej. De erfarer endvidere, at regeringen agter at fastholde den omstridte paragraf om ministerbetjening med “kosmetiske ændringer”.

Opdateret 12.12: Kilder bekræfter over for journalisten.dk, at der er et udspil på vej.
Opdateret 12.22: Afsnit om DR tilføjet.
Opdateret 13.36: DR erfarer, at det nye forslag præsenteres i eftermiddag.

0 Kommentarer