
For borgere i Myanmar kan det været forbundet med stor risiko af tale med udenlandske journalister. Arkivfoto: Dawei Watch/Reuters/Ritzau Scanpix
Som det eneste internationale medie har CNN fået fri adgang til at lave journalistik i Myanmar efter militærkuppet 1. februar. En betingelse var, at CNNs tv-hold skulle eskorteres af repræsentanter fra militærstyret.
Da CNN lavede interview i og omkring Rangoon, filmede militærfolk imidlertid alt og noterede navnene på de personer, CNN’s journalister var i kontakt med.
Under reportageturen blev CNN mødt af borgere, der selv ønskede at bliver interviewet til CNN. Herunder to kvinder, der viste protestbevægelsens håndtegn med tre fingre.
Ifølge øjenvidner blev kvinderne kort efter taget ind til afhøring hos politiet. Det samme skete med andre kilder, der gav interview til CNN.
I alt blev 11 af kilderne, som CNN var i kontakt med, arresteret, skriver CNN.
Militæret bekræfter tallet og giver som begrundelse, at det var af frygt for, at der kunne opstå protester.
Siden er otte af de anholdte blevet løsladt, fortæller anonyme kilder til CNN.
0 Kommentarer
Du skal være logget ind med dit DJ-login for at kunne kommentere på artiklen.