Tillidsmand om sexisme-sager på Politiken: ”På sin vis har vi alle svigtet”

Selv om ni sager pludselig blev til 12, føler Politikens tillidsrepræsentant ikke, at ledelsen har forsøgt at skjule omfanget af sexisme. Hun bakkes op af flere kolleger. ”Men jeg er da forundret over, at der har været den slags på Politiken,” siger hun

I et interview på Ekstra Bladet med Politikens chefredaktør, Christian Jensen, kom det torsdag frem, at Politiken siden 2017 har håndteret 12 sager om uønsket seksuel adfærd på avisen.

Tidligere har det ellers lydt, at Christian Jensen i sin tid har håndteret ni sager om seksuelle krænkelser. Fire af dem ligger før Sofie Lindes tale, og fem sager har siden udløst advarsler til fastansatte på redaktionen. Men dertil kommer så tre helt aktuelle sager med løst tilknyttede timelønnede i den kommercielle afdeling, fremgår det af Ekstra Bladets interview med Christian Jensen.

De sager var tillidsrepræsentant for DJ’s medlemmer på Politiken Pernille Mac Dalland heller ikke oplyst om. Det fortæller hun til Journalisten.

”Men jeg er jo blevet orienteret om de sager, der har haft med redaktionen at gøre. Så det er ikke nyt for mig,” siger hun.

Før var tallet ni, nu er det 12. Føler I, at Christian Jensen har forsøgt at skjule, hvor stort omfanget i virkeligheden er?

”Det synes jeg ikke. Man kan jo ikke orientere om noget, før det er kommet frem. Og jeg føler egentlig ikke, at ledelsen har forsøgt at skjule eller underspille noget. Jeg synes faktisk, de tager det ret alvorligt – både hvad der har været, og hvordan vi kan forhindre, at det sker igen,” siger Pernille Mac Dalland.

Rystet og smadderked af det

Journalisten har været i kontakt med flere medarbejdere på Politiken, der ikke ønsker at optræde med navn. Men ligesom tillidsrepræsentanten er de tilfredse med ledelsens håndtering.

”Det er da mange sager, men jeg tror, der findes lige så mange sager andre steder. Jeg tror ikke, det handler om, at Politiken er et værre sted – jeg tror, det handler om, at Politiken tager det alvorligt og gør noget,” siger en af dem.

For Pernille Mac Dalland har det været overraskende, at der det seneste halve år er kommet så mange eksempler på oplevelser med krænkelser på avisen frem.

”Jeg er da forundret over, at der har været den slags på Politiken. Jeg har ikke været klar over, at det har været så galt fat. Det har jeg da været smadderked af og rystet over at høre. Men det er trods alt lidt betryggende, at vi ikke har haft så grove sager, at folk er blevet fyret på det,” siger hun.

Hun afviser ligesom Christian Jensen at svare på, om der også er tale om sager med chefer, der har krænket medarbejdere.

”Jeg synes, at det vigtige er, hvordan vi kommer videre. Ingen er tjent med offentligt at jagte, hvem der gjorde hvad – særligt ikke de kvinder, der har været udsat,” siger Pernille Mac Dalland.

”En grovmundet kultur”

Journalisten har forsøgt at få et interview med Christian Jensen. Han skriver, at han ikke har mere at sige nu. Men til Ekstra Bladet siger chefredaktøren, at ledelsen har svigtet ved at behandle de fire sager før Sofie Linde-talen som enkeltstående sager og ikke som udtryk for et større problem. Det er Pernille Mac Dalland enig i.

”På sin vis har vi jo alle svigtet ved ikke at være tilstrækkeligt opmærksomme på det,” siger hun og forklarer, at der nok har været ”en grovmundet kultur” på avisen.

”Og nu har vi sat et omfattende arbejde i gang med at ændre vores kultur. Både det, der handler om arbejdskultur og festkultur, men også det, der handler om at få udlignet de strukturer, der danner grundlag for forskelsbehandling.”

Føler I jer trygge ved, at det er jeres nuværende ledelse, som skal håndtere det arbejde videre frem?

”I det store hele ja. Det virker virkelig, som om ledelsen tager det her alvorligt.”

I en kommentar til nyheden om de 12 sager på Politiken skriver administrerende direktør for JP/Politikens Hus Stig Ørskov til Journalisten:

”Det er jeg da enormt ked af. Det er en understregning af, at vi ikke i tilstrækkelig grad har været opmærksom på problemet. Derfor er det også godt at se, at Christian Jensen og Politiken tager det dybt alvorligt og arbejder så seriøst med at skabe den nødvendige kulturforandring.”

 

0 Kommentarer

Læs også

Politiken: Vi er som et hus, der står og vakler

Politikens små håndfulde af sager om sexisme er blevet til 12

28. JANUAR 2021
Politiken: Vi er som et hus, der står og vakler

Politiken har haft fem personalesager om krænkende adfærd

12. JANUAR 2021