O-prisvinder: Husk at rose kollegerne

Når dine kolleger laver noget godt, skal du huske at rose dem for det, lød opfordringen i går fra vinderen af O-prisen, Andreas Marckmann Andreassen, der fik prisen for sin EU-håndbog. Han har bemærket, at journalister tager EU-stoffet mere alvorligt

I går blev Organisationsgruppens årlige pris O-prisen uddelt til fagbladet Journalistens digitale redaktør, Andreas Marckmann Andreassen, for hans 2018-udgave af bogen 'Håndbog i EU for journalister'.

Organisationsgruppen forener kolleger på fagblade, organisationsmedier og interesseorganisationer.

Louise Knuth Pedersen fra priskomitéen forklarede begrundelsen for prisen:

”Det er Andreas' hjertebarn. Et projekt, han har arbejdet på og udviklet og forbedret siden sin studietid. Derfor fortjener han i år O-prisen,” sagde hun.

I sin tale takkede Andreas Marckmann Andreassen blandt andre mangeårig EU-journalist Brigitte Alfter for, at hun havde indstillet ham til prisen.

”Jeg blev faktisk lidt rørt, fordi Brigitte er et ikon inden for EU-journalistik. Det har lært mig, at det er vigtigt at huske at rose hinanden og indstille hinandens arbejde, når de har lavet noget fedt,” sagde Andreas Marckmann Andreassen.

Han benyttede anledningen til at opfordre andre til at give sig i kast med store projekter.

”Jeg hører tit folk sige, at de har en bog i maven eller et ildsjæleprojekt, de går og ruger på. Jeg vil bare sige: Gør noget ved det. Man bliver rigtig glad bagefter,” sagde han.

Det begyndte med 16 sider

'Håndbog i EU for journalister' har været længe undervejs.

Den første udgave udkom i 2009, da Andreas Marckmann Andreassen som studerende deltog i en konference for journaliststuderende.

”Jeg syntes, der manglede noget materiale om EU, og det blev til en håndbog i EU for journalister forklaret på 16 sider,” fortalte han.

Udgivelsen blev trykt i 100 eksemplarer.

”Jeg gav den til tilfældige mennesker på konferencen. Det er sjovt at tænke på, at det blev til en rigtig bog, som er blevet udgivet tre gange siden.”

Helt gratis

Den seneste udgave blev udgivet sidste år af Dansk Journalistforbund i samarbejde med Europa-Kommissionen i Danmark og kan downloades gratis.

Andreas Marckmann Andreassen har de seneste år mærket en øget interesse for EU-stoffet blandt journalistkolleger.

”Efter eurokrisen og flygtningekrisen tror jeg, det er gået op for mange af vores kolleger, hvor vigtig EU er. Vi er begyndt at tage stoffet mere alvorligt i branchen,” forklarede han.

En gruppe af networkere

Efter uddelingen af O-prisen i Journalisternes Hus i København var der generalforsamling i Organisationsgruppen.
Her forklarede formand Maria Becher Trier i beretningen, at tilslutningen til O-gruppens aktiviteter viser, at gruppens 300 medlemmer gerne vil mødes og skabe netværk.

”Selv om vi tager en væsentlig deltagerbetaling til de sociale arrangementer, er det dem, hvor flest O-gruppe-medlemmer tilmelder sig. Det tager vi i bestyrelsen som et tegn på, at medlemmerne gerne ser, at vi bliver ved med også at have fokus på, at medlemmer på tværs af grupper kan mødes og udveksle erfaringer og danne netværk, som kan være guld værd i arbejdslivet,” sagde Maria Becher Trier.

Kurt Westh blev genvalgt som næstformand i bestyrelsen og Anne Kathrine Spangsberg Rosener genvalgt som kasserer. Bestyrelsen tæller også formand Maria Becher Trier, Annelene Højvang Larsen og Louise Knuth Pedersen. Suppleanter til bestyrelsen er Jon Arskog og Sabrine Mønsted.

0 Kommentarer