search

Her er alle forslag til årets FUJ-priser

I alt er 57 forskellige journalistiske projekter fra 21 medier indstillet til årets FUJ-priser. DR er med 14 indstillinger det medie, der har flest journalistiske projekter, som juryen nu skal vurdere. Se hele listen her

Sidste år kunne FUJ-priserne fejre 10-års fødselsdag med flere indstillinger end nogensinde. I alt var 67 journalistiske projekter indstillet.

Helt deroppe er vi ikke i år. ’Foreningen for Undersøgende Journalistik’ (FUJ), der står bag FUJ- priserne, oplyser, at i alt 57 projekter fra 21 forskellige medier i år er foreslået til de fire priser: Graverprisen, Aktualitetsprisen, Formidlingsprisen og Metodeprisen.

DR er med 14 indstillinger det medie, der har flest journalistiske projekter, som juryen nu skal vurdere. Men indstillingerne kommer også fra regionale medier som JydskeVestkysten og specialmedier som Altinget, kommunen.dk og Fagbladet FOA.

De foreslåede projekter viser, at undersøgende journalistik typisk er et holdarbejde: 48 af de 57 indstillede projekter er blevet til i et samarbejde mellem to eller flere journalister. Listen tæller desuden flere samarbejder på tværs af medier.

Navne på de nominerede bliver offentliggjort i slutningen af oktober, og priserne uddeles under årets Fagfestival i Odense 4. november.

Formand for årets jury er Berlingskes chefredaktør Tom Jensen. Juryen 2018 består derudover af:

Christina Agger, ledende redaktør, Jyllands-Posten. Valeria Helander, undersøgende reporter, SVT (Uppdrag Granskning). Carl Emil Arnfred, politisk reporter, Politiken. Anne Skjerning, undersøgende reporter, DR ('P1 Orientering'). Morten Halskov, reporter, Fagbladet 3F. Dorte Schou, redaktionschef, TV 2. Martin Kjær Jensen, redaktionschef, Deluca Dokumentaristen.

DE INDSTILLEDE ER:

Graverprisen (17 indstillinger):

  • 'De perfekte vidner'. Frederik Brun Madsen (DR)
  • 'Den ufortalte sandhed om Danmarks ny kampfly'. Matias Seidelin og Jesper Kongstad (Jyllands-Posten)
  • 'Det store datalæk'. Johan Christensen og Kevin Loumann Eienstrand (Børsen)
  • 'Paposhvili-sagen'. Thomas Foght og Jeppe Findalen (Radio24syv)
  • 'Kundbypigen – Hvorfor ville min lillesøster være terrorist?' Christian Andersen og Laurits Nansen (DR)
  • 'Fængslet i Syrien: Dansk IS-afhopper afslører vanviddet i Islamisk Stat'. Thea Pedersen og Kristian Kornø (Ekstra Bladet)
  • 'Tvinds kommunale pengemaskine'. Ronja Pilgaard (kommunen.dk)
  • 'Drabet uden lig'. Jacob Kragelund, Morten Mouritsen, Jeppe Facius, Anders Peter Mathiasen og Kristian Jessen (Dokumentarkompagniet/TV 2)
  • 'Kommunal havneudvidelse forgylder lokal greve'. Kevin Loumann Eienstrand og Johan Christensen (Børsen)
  • 'De Misbrugte Filmbørn'. Sandra Brovall, Frauke Giebner (Politiken), Amalie Kønigsfeldt, Cecilie Frydenlund og Peter Vesterlund (TV2/Impact TV)
  • 'Anna Mee Allerslev-sagen'. Søren Kjellberg Ishøy og Jacob Friberg (BT)
  • 'Omstridte opholdssteder (Drabet på købmanden)'. Astrid Fischer, Marie Bergmann, Morten Frandsen, Maiken Steen Frederiksen, Line Gertsen, Jakob Skaaning, Astrid Fischer, Emil Eusebius Olhoff-Jakobsen og Sara Munck Aabenhus (DR)
  • 'Hvidvask i Danske Bank'. Michael Lund, Simon Bendtsen og Eva Jung (Berlingske)
  • 'Profit på velfærd'. Anders Ejbye-Ernst (Fagbladet FOA)
  • 'Styr på arbejdsmiljøet?' Claus Nordahl, Carsten Terp, Simon Lessel, Hanan Chemlali og Katja Andreasen (Altinget)
  • 'Demokratiets blinde øje'. Jesper Tynell (DR)
  • 'Horsevænget'. Tore Rich (Frederiksborg Amts Avis)

Aktualitetsprisen (16 indstillinger):

  • 'Tibet-papirerne'. Thomas Foght og Simon Andersen (Radio24syv)
  • 'Krigsskibets Hemmelighed'. Mads Ellesøe og Nils Giversen (DR)
  • 'Hundredvis af kontrakter kulegravet – Tyrkiet spærrer syriske flygtninge ude med militært udstyr foræret af EU'. Emilie Ekeberg (Danwatch) og John Hansen (Politiken)
  • 'Dansk VM i kløerne på ishockeyens købmænd'. Christian Heide-Jørgensen og Søren Lissner (Politiken)
  • 'Sundhedsplatformens konsekvenser'. Hans Drachmann, Anders Legarth Schmidt og Hans Davidsen-Nielsen (Politiken)
  • 'Skandalerne på VUC Syd'. Rasmus Just og Mathias Overgaard (JydskeVestkysten/Jysk Fynske Medier)
  • 'Urent trav på Bispebjerg Hospital'. Morten Pihl og Thomas Vibjerg (Jyllands-Posten)
  • 'De dyre direktører'. Jonatan Placing, Michael Klint og Søren Kristensen (DR)
  • 'Zentropa-sagen'. Lea Wind-Friis og Camilla Stockmann (Politiken)
  • 'Ubådssagen'. Christina Ehrenskjöld, Caroline Clante, Linette Jespersen og Camilla Marie Nielsen (Ekstra Bladet)
  • 'Stjerner til salg'. Bo Elkjær, Nis Kielgast og Alexander Hecklen (DR)
  • 'Statsministeren og kvotekongen'. Kristian Brårud Larsen (Ekstra Bladet)
  • 'Den italienske forbindelse – Storstrømsbroen'. David Rebouh og Karsten Østergaard (Fagbladet 3F)
  • 'Den terrormistænkte flugtfange'. Michael Thykier, Jette Elbæk Maressa og Jacob Haislund (Jyllands-Posten)
  • 'Netavisen Pios forbindelser til S'. Lasse Skou Andersen (Dagbladet Information)
  • 'Skattekroner i Nærheden'. Tobias Hansen Bødker (kommunen.dk)

Formidlingsprisen (17 indstillinger):

  • 'Det Perfekte Offer'. Emil Eusebius Olhoff-Jakobsen og Signe Mansdotter (DR)
  • 'Underverden'. Ida Nyegård Espersen, Lars Nørgaard Pedersen, Asger Ladefoged og Zoran Todorovic (Berlingske)
  • 'Drab i Danmark'. Diana Bengtsen, Bo Elkjær, Nis Kielgast, Alexander Hecklen, Jens Lykke Brandt og Simone C. Møller (DR)
  • 'Ramt af Livet'. Anders Legarth Schmidt, Signe Thomsen og Lars Igum Rasmussen (Politiken)
  • 'Rockere og hårdkogte hooligans gik forrest i Brøndbys pokalmarch'. Dan Bjerregaard og Kristian Kornø (Ekstra Bladet)
  • 'Hackerne angriber os'. Kaare Gotfredsen (TV 2)
  • 'Anbragt – med vold og magt i vildmarken'. Rikke Dyrberg og Ketil Alstrup (TV 2)
  • 'En rigtig møgsag'. Morten Eggert (Dokumentarkompagniet/TV 2)
  • 'En simpel guide til at vælte en diktator'. Mikkel Danielsen og Philip Róin (Zetland)
  • 'De Misbrugte Filmbørn'. Peter Eggert Vesterlund, Cecilie Frydenlund, Amalie Kønigsfeldt (TV 2/ Impact TV), Frauke Giebner og Sandra Brovall (Politiken)
  • 'Det store datingbedrag'. Thomas Lemke, Kristian Nygaard Jakobsen, Anne Eggert Langager, Jens Kolding, Jeppe Bruun Christensen, Jakob Illeborg og Carina Lund-Hansen (DR)
  • '#Voldtaget'. Jeppe Elkjær, Bo Poulsen og Cordelia Weber (B.T.)
  • 'De glemte pesticider'. Sune Lundby Møller, Morten Søgaard, Sidsel Hoe og Emilia Kusk Jepsen (DR)
  • 'Operation X – Nordea og det store pengevaskeri'. Mads Bødker, Morten Speigelhauer og Steen Schat-Holm (TV 2)
  • 'Det Kriminelle Facebook'. Mikkel Eisenhardt, David Essenbæk Jakobsen og Anders Lomholt (TV 2)
  • 'Hvem passer på Michael?' Camilla Westersø Olsen, Vibe Nørgaard, Charlotte Bargfeldt Kjørup, Helle Slejborg og Bjarke Roald Ebbesen (DR/ Nordisk Film)
  • 'Det forurenede drikkevand'. Jens Holm (kommunen.dk) og Jørgen Steen Nielsen (Dagbladet Information).

Metodeprisen (8 indstillinger):

  • 'De ulovlige indkøb'. Tobias Hansen Bødker og Jens Holm (kommunen.dk)
  • 'De pædofiles skjulte mødesteder'. Anne Skjerning, Frederik Hugo Ledegaard Petersen og Jens Vithner Hansen (DR)
  • 'Paradise Papers/Dine penge i paradis'. John Hansen, Per Thiemann (Politiken) Søren Kristensen og Bo Elkjær (DR)
  • 'Skattesvindlere udnytter den mangelfulde kontrol i Erhvervsstyrelsen'. Niels Lykke Møller og Emil Ellesøe Ditzel (TV 2)
  • 'Migranterne'. Michael Jarlner, Kjeld Hybel, Jens Bostrup og Jacob Svendsen (Politiken)
  • 'Da Søren blev ansat som swahili-tolk uden at kunne tale swahili'. Merle Baeré og Søren Rasmussen (Dagbladet Information)
  • 'Prisen for et barn'. Michael Bech, Signe Daugbjerg og Anna Elisabeth Vigen (TV 2)
  • 'Klimaterapi uden kontrol'. Mathias Overgaard og Rasmus Just (JydskeVestkysten/ Jysk Fynske Medier)

Et enkelt projekt er indstillet i to kategorier – derfor er der 58 indstillede, men 57 forskellige projekter. 

Kommentarer
0

Husk at skrive dit fulde navn og en gyldig mail-adresse i felterne ovenfor, ellers vil din kommentar blive fjernet. Du kan se Journalistens regler for kommentarer her.
Tak fordi du deltager i debatten!

keyboard_arrow_up
Tilbage til toppen