
»Jeg er ikke ekspert i, hvordan man laver jobansøgninger – jeg er måske bare ekspert i at fremstille mig selv på den bedst mulige måde,« siger Rasmus Mark Pedersen, der sendte dette billede fra Prix Radio sammen med sin jobansøgning til P1. Privatfoto
Hvem: Rasmus Mark Pedersen
Hvad: Ansøgning, som skaffede ham job som journalist på nyt P1-program
Hvor: På præsentationsværktøjet Prezi’s online-platform
Hver måned viser et medlem af Dansk Journalistforbund sit skrivebord frem i Journalisten og fortæller om genstandene på bordet.
I denne måned er det ikke et rigtigt skrivebord, men en jobansøgning på et virtuelt skrivebord i præsentationsværktøjet Prezi, som bliver vist frem. Bag ansøgningen står tidligere Radio24syv-journalist Rasmus Mark Pedersen.
Du kan se – og høre – den fulde version af ansøgningen herunder.
"Jeg har altid hadet det der klassiske A4-format, som en jobansøgning er. Det her er min måde at nyfortolke jobansøgningen på," fortæller Rasmus Mark Pedersen om ansøgningen.
Den var med til at sikre ham ansættelse på det nye P1-program 'Efterforskerne'.
”Dybest set består min ansøgning af alle de klassiske elementer. Visuelt er det bare præsenteret på en mere lækker måde," siger han.
På billedet nedenfor kan du føre musen over de interaktive røde felter på Rasmus Mark Pedersens "skrivebord" og læse mere om hans tanker om ansøgningens forskellige elementer.