MetroXpress i samarbejde med Avisen.dk

Nyhedssitet Avisen.dk skal nu levere en daglig side med arbejdslivs-stof til MetroXpress. Dermed sker der en yderligere samling af de tidligere kombattanter fra gratisavis-krigen.

Nyhedssitet Avisen.dk skal nu levere en daglig side med arbejdslivs-stof til MetroXpress. Dermed sker der en yderligere samling af de tidligere kombattanter fra gratisavis-krigen.

Først røg Dato, Så lukkede Nyhedsavisen som print. Dernæst fusionerede 24timer og MetroXpress, og som det seneste skud på stammen er Avisen.dk, der bygger på den tidligere web-del af Nyhedsavisen, gået i redaktionelt samarbejde med MetroXpress.

Aftalen er, at Avisen.dk skal levere en daglig side med kritisk arbejdslivs-journalistik og til den trykte udgave af MetroXpress. På den måde håber Avisen.dk, at man vil nå ud til at større læser-målgruppe.

»Som ny avis med et halvt år på bagen er vi glade for muligheden for at øge kendskabet til Avisen.dk og nå ud til endnu flere danskere med vores journalistik. Det vil uden tvivl bidrage til avisens positive udvikling og generere trafik på alle ugens dage,« siger Avisen.dk's chefredaktør Rasmus Emborg i en pressemeddelelse.

Avisen.dk relanceredes for et halvt år siden med en ny redaktion af journalister, der specialisere sig i kritisk nyhedsjournalistik om arbejdslivs- og arbejdsmarkedsstof i tillæg til det nyhedstelegram-stof, der bliver leveret af bureauet Newspaq. Besøgsmæssigt har Avisen.dk dog haft en svær start efter relanceringen, og det er således håbet at en trykt platform i MetroXpress kan slå hul igennem til flere brugere.

MetroXpress' chefredaktør Jakob Høyer glæder sig over mere stof til de mange arbejdende danskere, der læser avisen til og fra arbejde.

»Avisen.dk har evnet at skabe meget originale og nærværende historier om danskernes jobliv. Det glæder vi os til at kunne bringe i metroXpress, der netop satser på at være tæt på vores mange læseres hverdag,« udtaler han.

At MetroXpress og Avisen.dk finder sammen i et samarbejde er der intet chokerende i. Bag begge medier står nemlig det LO-ejede medieselskab A-pressen med ejerandele på henholdsvis 30 og 51 procent.

Rasmus Emborg siger dog til Journalisten.dk, at samarbejdet ikke bunder i det fælles ejergrundlag.

Samarbejdet begynder onsdag den 3. marts.

1 Kommentar

Jeppe Dong Abrahamsen
2. MARTS 2010
Re: MetroXpress i samarbejde med Avisen.dk

Blot lige en præcisering: Avisen.dk skal ikke levere en daglig side til metroXpress, men en ugentlig side til Penge-sektionen hver onsdag.

 Mvh

Jeppe Dong Abrahamsen

pengeredaktør, metroXpress