Tine Toft forlader Radio24syv og går til Radio 4: ”Selvfølgelig er det et sats”

Flere medarbejdere har forladt Radio24syv, der nærmer sig skæringsdato for lukning. En af dem er journalist Tine Toft, der i stedet går til den nye provinsradio Radio 4. ”Jeg vil gerne være med til at starte det op helt fra bunden,” siger hun

Radio24syv har allerede sagt farvel til flere af radioens profiler, mens radioen kæmper for sin overlevelse og nærmer sig den officielle lukning den 1. november.

En af dem er journalist Tine Toft, der har været vært på ’The Brexit Club’. Hun har valgt at takke ja til et job på den helt nye provinsradiokanal Radio 4, som skal overtage sendefladen på FM4 fra Radio24syv.

Selvfølgelig er det et sats at gå fra Danmarks bedste taleradio.

Tine Toft, journalist

”Det er helt vildt tiltalende at få lov til at starte noget op, der ikke har nogen DNA endnu. Jeg har altid syntes, det har været ret misundelsesværdigt at høre om dem, der har været med til at starte Radio24syv op,” siger hun.

Radio24syvs kamp for overlevelse

Fredag den 29. juni 2018: I en ny medieaftale bliver det slået fast, at FM4 skal have hovedsæde i Vestdanmark, og at mindst 50 procent af FM4’s medarbejdere skal være ansat vest for Storebælt

Fredag den 22. marts 2019: Regeringen offentliggør, at 70 procent af medarbejderne på ny FM4-kanal skal være placeret mindst 110 kilometer fra København

Torsdag den 28. marts 2019: Berlingske Media melder ud, at de ikke vil søge om FM4-kanal uden for København

Torsdag den 4. juli 2019: Radio 4 med et mediekonsortium med Jysk Fynske Medier i spidsen vandt som eneste gyldige ansøger udbuddet om ny FM4-kanal

Fredag den 26. juli 2019: Udbuddet om den nye DAB-kanal blev åbnet

Fredag den 20. september 2019: Ansøgningsfrist for ny DAB-kanal

Tirsdag den 22. oktober 2019: Udbud om ny DAB-kanal afgøres

Torsdag den 31. oktober 2019: Radio24syvs officielt sidste sendedag

Fredag den 1. november 2019: Første dag, den nye DAB-kanal kan gå i luften

Ud over Tine Toft har Tinne Hjersing Knudsen og Iben Marie Zeuthen fået job på P1, direktør Jørgen Ramskov er fra 1. november ansat som direktør i Producentforeningen, og Sara Husted Meyer følger med Tine Toft til Radio 4.

”Alle tror sikkert, det bliver noget lort”

Tine Tofts arbejdsopgaver på den helt nye kanal er endnu ikke fastlagte. Hun tror, at de i første omgang kommer til at bære præg af, at der skal skabes en helt ny journalistisk-DNA på kanalen, som skal passe til arbejdspladsen. Derudover skal der selvfølgelig laves radio til danskerne, og det skal være noget nyt.

”Jeg kommer til at have en stilling, der nok først rigtigt falder på plads, når jeg ved, hvilken journalistik vi skal lave,” siger hun.

Er det ikke et ret stort sats?

”Jo, og det bliver nok også ret svært. Men det er også en af grundene til, at jeg gør det. Jeg synes, det er enormt spændende,” siger hun og uddyber:

”Selvfølgelig er det et sats at gå fra Danmarks bedste taleradio, som alle kender og respekterer, til Radio 4, som alle sikkert tror, bliver noget lort. Men jeg vil gerne være med til at starte det op helt fra bunden af. Derfra, hvor der ikke er nogen klare idéer om, hvad det er for noget journalistik, og hvilke programmer vi skal lave.”

Ikke en flugt fra en synkende skude

Selv om det endnu ikke er klart, om Radio24syv i fremtiden får lov til at eksistere i form af en DAB-kanal – det bliver afgjort den 22. oktober – er det ikke frygten for kanalens undergang, der har fået Tine Toft til at skifte job.

”Jeg tror, at Radio24syv overlever på DAB. Det ville være underligt, hvis den ikke gjorde, så for mit vedkommende er det ikke, fordi jeg ikke tror på, at Radio24syv kan overleve på DAB.”

Hun mener heller ikke, at der i overdreven grad er en ’nu flygter vi alle sammen-stemning’ på Radio24syv. Derimod har hun en oplevelse af, at rigtigt mange er klar til at blive til det sidste, og at de håber på, at det kører videre.

Nu har du været der i lang tid – føler du, at du svigter Radio24syv?

”Det er ret hårdt at tage fra Radio24syv, og specielt vores Aarhus-redaktion, lige præcis i denne situation, hvor det er så usikkert, så det gør nas. Nu er tilbuddet så godt, at jeg ikke kan sige nej til det, men det er helt klart noget, jeg har tænkt ret meget over i processen, og en af grundene til, at jeg synes, det var et ret svært valg,” siger Tine Toft.

2 Kommentarer

Poul Bjerregaard
4. AUGUST 2019
Det lyder godt. Det er jysk. Det er farligt!
Stig Jonstrup
3. AUGUST 2019
Provinsradio. Så er tonen ligesom lagt. Det er en ny landsdækkende kanal.

Læs også

Jørgen Ramskov

Overlever Radio24syv? ”Der er en meget positiv stemning for radioens mulighed for at søge”

31. JULI 2019
Radio24syv om udskydelse af FM4: Et plot-turn af dimensioner

Radio24syv om udskydelse af FM4: Et plottwist af dimensioner

28. JUNI 2019