Orientering på P1 lukker søndag – men udvider

I godt 16 år har "Orientering" sendt om søndagen, men nu er det slut. Det betyder dog ikke mindre storpolitisk journalistik på P1. Tværtimod, forsikrer kanalchef Anders Kinch-Jensen. Der kommer således mere "Orientering" resten af ugen.

I godt 16 år har "Orientering" sendt om søndagen, men nu er det slut. Det betyder dog ikke mindre storpolitisk journalistik på P1. Tværtimod, forsikrer kanalchef Anders Kinch-Jensen. Der kommer således mere "Orientering" resten af ugen.

Et af P1's journalistiske flagskibe ændrer nu på både sendetider og indhold. Den sidste udgave af "Orientering" om søndagen kunne høres i den forløbne weekend. Til gengæld bliver der mere "Orientering" på alle hverdage. Og samtidig lanceres "Orientering Weekend".

»Det er rigtigt, at vi lukker "Orinetering Søndag", men reelt styrker vi "Orientering" på alle andre dage,« fortæller kanalchef på P1 Anders Kinch-Jensen til Journalisten.dk.

Fra mandag til fredag udvides sendetiden således med 10 minutter. Og om lørdagen får "Orientering" altså et helt nyt magasinprogram.

»Meningen er, at det fokus på internationale emner, som hidtil har været i "Orientering Søndag", vil vi i stigende grad se på hverdage, hvor vi har flere lyttere. Dermed får vi mere fokus på udenrigspolitik på alle dage,« understreger han.

Programmet "Orientering Weekend" vil til gengæld blive en blanding af mere generelle indslag, klip fra ugens udenrigspolitiske historier og gæster i studiet.  

Ifølge Anders Kinch-Jensen har "Orientering" i de senere år haft langt flere lyttere på hverdage end i weekenden. Og søndagen har således været den svageste dag hidtil.

»Derfor har vi valgt at sige, at så udvider vi den daglige sendetid og lancerer samtidig et mere journalistisk program lørdag eftermiddag med mulighed for at følge op på de udenrigspolitiske historier, der har været i løbet af ugen.«

P1's kanalchef påpeger, at en del af ændringerne skyldes, at DR står foran at skulle skære ned som følge af etableringen af Radio 24syv til efteråret. En af konsekvenserne er, at "Orientering" har måttet flytte sendetiden en time frem på hverdage, hvilket Anders Kinch-Jensen vurderer vil betyde, at der vil være en del lyttere, som ikke længere kan nå at høre "Orientering" "så kontinuerligt som hidtil".

Sidste års sparerunde på DR gik dog ikke ud over økonomien på "Orientering". Og omrokeringerne som følge af Radio 24syv rammer heller ikke "Orientering" økonomisk.

»"Orientering" går helt fri af den besparelse, som P1 i øvrigt skal igennem. Men andre dele af P1 skal sammen med resten af kanalerne i DR være med til at financiere den nye Radio 24syv,« siger Anders Kinch-Jensen til Journalisten.dk.

0 Kommentarer