Berlingske kunne søndag afsløre, at Anders Samuelsen havde betalt narkogæld for en af sine nærmeste. I en kommentar forklarer chefredaktør Jens Grund, hvorfor avisen bragte historien.
I søndagsudgaven af Berlingske kunne man læse, at partileder for Liberal Alliance Anders Samuelsen har betalt narkogæld for "en af sine nærmeste". Det var rockergruppen Hells Angels, der havde penge til gode.
»For os var det centrale at afdække, at en dansk toppolitiker har betalt en narkogæld og dermed bragt sig i en situation, hvor organiseret kriminelle muligvis kunne begynde at afpresse ham,« skriver chefredaktør Jens Grund i en kommentar på B.dk.
Sagen fik stor opmærksomhed i medierne, og senere søndag gik Anders Samuelsen selv ud og forklarede, at det drejede sig om hans ældste søn. Jens Grund forklarer, at Berlingske gjorde alt, hvad de kunne, for at anonymisere den person, det drejede sig om – det er nemlig ikke en personsag, mener han.
»Vi har alene ønsket at rejse en debat om, hvorvidt det er rimeligt og fornuftigt, at et menneske – som er partileder og altså bærer gyldne kæder og er rollemodel – vælger at føje kriminelles krav for at beskytte sine nærmeste i stedet for at lade myndighederne løse opgaven, uanset hvor sympatisk handlingen virker på os som familiemennesker,« skriver Jens Grund.
0 Kommentarer
Du skal være logget ind med dit DJ-login for at kunne kommentere på artiklen.