Reuters fanget i Photoshop-fusk med askeskyen

Et dramatisk foto af askeskyen blev fiflet kraftigt med i Photoshop, inden Reuters sendte det ud. Det er et brud på nyhedsbureauets regler.

Et dramatisk foto af askeskyen blev fiflet kraftigt med i Photoshop, inden Reuters sendte det ud. Det er et brud på nyhedsbureauets regler.

Den islandske landmand Ólafur Eggertsson tog et billede af askeskyen, imens den hang faretruende over en bondegård ved vulkanens fod. Det billede var så godt, at det endte med at blive sendt ud i hele verden af nyhedsbureauet Reuters.

Men billedet var åbenbart ikke dramatisk nok, da landmanden tog det. Inden det landede på Reuters' bord, havde det været omkring en islandsk avis, der havde redigeret billedet i Photoshop. Det er et klart brud på Reuters' billedpolitik, men nyhedsbureauet var slet ikke klar over det, da de sendte fotoet ud, ifølge Pressefotografforbundet.

På den australske avis Sydney Morning Herald fangede billedet opmærksomheden, i første omgang fordi det var det suverænt mest dramatiske foto af askeskyen. Men netop derfor fattede billedredaktionen også mistanke, skriver fotoredaktør Wade Laube på sin blog.

De tog kontakt til Reuters, der undersøgte sagen – og opdagede, at den islandske avis havde redigeret billedet kraftigt. Derfor blev billedet øjeblikkeligt trukket tilbage og erstattet med originalfotoet, som landmanden havde taget.
Se den slående forskel på de to fotos på Wade Laubes blog her.

0 Kommentarer