
Marine Gastineau/Bornholms Tidende
Kristoffer Gravgaard forlader stillingen som chefredaktør og administrerende direktør for Bornholms Tidende i slutningen af juli.
Det skriver Bornholms Tidende i en pressemeddelelse.
Fratrædelsen kommer, efter Kristoffer Gravgaard er blevet ansat i en stilling som direktør for partnerskaber i Amedia-Berlingske fra 1. august.
Kristoffer Gravgaard har stået i spidsen for Bornholms Tidende i knap 5 år, og lokalmediet er netop kommet ud af sit bedste regnskabsår i 25 år, hvor mediet skabte et resultat på 3,4 millioner kroner.

Reuters/Ritzau Scanpix
Det var forkert, da Børsen Bæredygtig i marts udråbte sin egen hovedsponsor, Danske Bank, som den store klimaduks blandt C25-selskaberne. Det skriver Sustain Report.
For da Børsen Bæredygtig gennemgik selskabernes CO2-udledninger, så man udelukkende på de tal, Danske Bank selv havde opgivet om driftsudledninger fra bygninger, energiforbrug og rejser, og som viste, at banken har reduceret sine udledninger med 29 procent fra 2024 til 2025.
Men dykker man ned i værdikæden og ser på de virksomheder, banken finansierer og investerer i, er Danske Banks klimaaftryk steget med 37 procent, så banken faktisk ligger som den fjerdestørste klimasynder blandt C25-virksomhederne.
Nikolaj Sommer erkender overfor Sustain Report, at der er lavet en fejl.
”I gennemgangen af rapporter for 25 selskaber har vi overset, at Danske Bank modsat de andre banker i artiklen ikke angiver finansierede CO2-udledninger i samme tabel som bankens øvrige udledninger. Vi beklager fejlen, som ikke gav et retvisende billede af selskabets udledninger,” siger han til mediet.
Simon Ebbesen Hanghøj bliver ny administrerende direktør i Teknologiens Mediehus, der blandt andet udgiver Ingeniøren.
Det skriver mediehuset i en pressemeddelelse.
Den nye direktør har været konstitueret i rollen, siden Christina Blaagard forlod posten i december, og han har været finansdirektør i mediehuset siden 2017.
Med udnævnelsen består mediehusets øverste ledelse af administrerende direktør Simon Ebbesen Hanghøj, ansvarshavende chefredaktør Jonas Kuld Rathje og udviklingsdirektør Mette Vindfeld Rosendahl.
Indtil videre er tre blevet fyret, i forbindelse med at de kommercielle afdelinger i JP/Politikens Hus er blevet slået sammen til en enhed, der skal arbejde på tværs af Politiken, Ekstra Bladet og Jyllands-Posten.
Det oplyser HK-tillidsrepræsentant Katrine Jørgensen til MediaWatch. Der er tale om en leder og to medarbejdere i Politikens kommercielle afdeling.
”Jeg tror ikke, at de bliver de sidste. Dog har jeg en formodning om, at det især bliver på mellemlederniveau, og at det ikke bliver mange, der bliver til overs i den nye organisering,” skriver Katrine Jørgensen til MediaWatch.
Med gårsdagens ændringer blev i alt seks afdelinger for indholdssalg og annoncesalg samlet i to afdelinger, der skal arbejde på tværs af huset under ledelse af de Charlotte Hoffmeyer som direktør for indholdssalg og Anders Borup Sørensen som direktør for annoncesalg.

Driften hos Sjællandske Medier så lidt bedre ud i 2025 end i 2024 og er steget fra 8,4 millioner kroner til 9,2 millioner kroner.
Alligevel er der blodrøde tal i mediekoncernens årsregnskab for 2025.
Årets resultat lyder nemlig på et minus på 63 millioner kroner mod et underskud på 28 millioner kroner i 2024.
Det skyldes primært en nedskrivning af goodwill på 40 millioner kroner, skriver ledelsen i sin beretning til årsregnskabet:
”Nedskrivningen er et aktivt og strategisk valg. Balancen skal afspejle realistiske og konservative forventninger til de kommende års indtjening – ikke historiske forudsætninger,” fremgår det.
Selvom driften har forbedret sig, faldt Sjællandske Mediers omsætning sidste år med 26,5 millioner kroner sammenlignet med 2024. Det skyldes ifølge ledelsen primært udfordringer med printannoncer. Ifølge ledelsen udvikler tallene for digitale abonnenter og digitale annonceindtægter sig positivt - men uden at det kan veje op for tilbagegangen på print.
Sjællandske har netop været igennem en omstrukturering med besparelser, hvor flere lokalredaktioner er blevet lagt sammen, nogle lokale ugeaviser lukket, og hvor seks journalister er blevet opsagt.

Pressenævnet
Sidste år bragte Se og Hør en artikel om, hvordan en række kendte personer på forskellig vis havde oplevet at blive stalket igennem deres karriere og liv i offentligheden.
På forsiden af Se og Hørs hjemmeside kunne man dengang finde artiklen med overskriften ”De blev også stalket”, ledsaget af et portrætfoto af en kendt person, der på udgivelsestidspunktet var tiltalt for stalking og identitetsmisbrug over for et unavngivet offer.
Den kendte person klagede til Pressenævnet, da hun mente, at overskriften gav indtryk af, at hun havde stalket flere personer, hvilket ifølge hende var misvisende.
Pressenævnet er enige i, at formuleringen af overskriften i kombination med billedet er misvisende, og at god presseskik i dette tilfælde er blevet tilsidesat, hvorfor de udtaler kritik af Se og Hør. Nævnet udtaler dog ikke kritik af Se og Hør for manglende forelæggelse.

Anthon Unger/Ritzau Scanpix
Rigmanden Lars Seier Christensen, der blandt andet er investor i Parken Sport & Entertainment, har øget sin ejerandel i AI-mediet Projekt Y, som har Michael Dyrby som chefredaktør.
Det fremgår af CVR-registret.
Konkret ejer Lars Seier Christensen nu mindst en tredjedel af selskabet, hvilket er sket i forbindelse med en kapitalforhøjelse i selskabet 30. april. Det gør dermed hans selskab Seier Capital til den dominerende ejer i foretagendet.
Af CVR-registret fremgår det også, at DF-partileder Morten Messerschmidt og hans partner Dot Wessman er trådt ud af selskabet, hvilket partilederen selv bekræftede forleden i et opslag på Facebook.
DF-kommunikationschef Asger Juhl har i skrivende stund stadig en mindre ejerandel gennem selskabet Juhl & Brunse Aps.
Derudover har Projekt Y også hentet nye investorer i form af det schweiziske selskab Sandermoen AG, det estiske selskab Gorecki Eesti OÜ og det danske selskab Mille Or ApS.
Mediet er formelt set ikke gået i luften endnu, men man er i øjeblikket i gang med at rekruttere medarbejdere.
Journalisten har de seneste dage forgæves forsøgt at få en kommentar fra Michael Dyrby, direktør Torben René Larsen og Asger Juhl om sidstnævnte ville fortsætte i Projekt Y efter DF-partilederens exit.

Jotam Confino. Niels Ahlmann Olesen/Berlingske/Ritzau Scanpix
Journalist Jotam Confino er blevet idømt bøde for at omtale debattør Fathi El-Abed som terrorsympatisør på Facebook.
Det er kun lidt over en måned siden, at journalist og mellemøstkorrespondent Jotam Confino fik domstolenes ord for, at han var offer for bagvaskelse og æreskrænkende påstande. Nu er han selv dømt i en lignende sag.
Retten på Frederiksberg har onsdag idømt Jotam Confino tre dagbøder á 1000 kroner for i et opslag på Facebook at have krænket debattør Fathi El-Abeds ære.
I opslaget, der blev postet den 5. oktober 2025, skrev Confino:
”Hvis man gerne vil pisse på ofrene for 7. oktober, så inviterer man terrorsympatisøren Fathi El-Abed ind i studiet for årsdagen på den største massakre på jøder siden Anden Verdenskrig.”
Det er ordet "terrorsympatisør", der er centralt i sagen, som Fathi El-Abed, der er formand for Dansk-Palæstinensisk Venskabsforening, anlagde allerede få uger efter opslaget.
Confino har forklaret i retten, at El-Abed efter hans opfattelse også har delt injurierende opslag, men han har valgt ikke at anlægge sag mod ham også.
Ud over bøden er Jotam Confino dømt til at betale en godtgørelse til Fathi El-Abed på 10.000 kroner. Han skal desuden betale El-Abeds advokatomkostninger på 25.000 kroner og en retsafgift på 750 kroner.
Jotam Confino har mulighed for at anke dommen til Østre Landsret.
Tidligere har Jotam Confino i Københavns Byret vundet både en sag mod debattør Asmaa Abdol-Hamid og en sag mod komiker Omar Marzouk, som begge drejede sig om ytringer på sociale medier.

Ritzau
Anders Kern Boje forlader posten som underdirektør i DR Nyheder og rykker ind som økonomidirektør i Ritzau fra august.
Det skriver Ritzau i en pressemeddelelse.
Udover økonomistyring får Anders Kern Boje ansvar for økonomistyring, HR, Jura og Facility.
Anders Kern Boje har været ansat i DR Nyheder i næsten 20 år, hvor han tidligere også har været økonomichef. Siden 2012 har han været underdirektør i DR Nyheder.
”Ritzau udgør en stor del af fundamentet i den danske mediebranche, og det er med både stolthed og ydmyghed, at jeg har takket ja til jobbet,” skriver Anders Kern Boje på LinkedIn.

Nils Meilvang/Ritzau Scanpix
Lolland Kommune har onsdag opsagt abonnementet på Folketidende til borgmester Marie-Louise Brehm Nielsen, som er vred over en kritisk artikel i avisen.
Det skriver Folketidende selv.
Journalisten har tidligere onsdag beskrevet forløbet, som udspringer af en kritisk artikel, hvor en række anonyme nuværende og forhenværende byrådspolitikere kritiserer kommunens administration.
Borgmesteren ønsker ikke at stille op til interview med Folketidende, men på LinkedIn har hun skrevet sådan her:
”Misforstå mig ikke. Kritik er nødvendig for der bliver begået fejl. Men kritikken skal være fair, åben og ansvarlig ellers mister den sin legitimitet.”
Hun skriver også, at hun ud over at gå til tasterne på LinkedIn ”overvejer yderligere skridt.”
Lollands for nyligt afsatte borgmester fra Socialdemokratiet vil desuden stille et forslag i byrådet om at skære alle kommunens udgifter til abonnementer og annoncer i Folketidende.
Djøfbladet har udpeget Mads Bang som ny ansvarshavende chefredaktør fra 1. maj.
Det oplyser bladet i en pressemeddelelse.
Dermed er den nye chefredaktør fundet i egne rækker, da han kommer fra en stilling som redaktionschef og har været konstitueret i stillingen siden efteråret.

Allison Dinner/Reuters/Ritzau Scanpix
Den amerikanske medietilsynsmyndighed Federal Communications Commission (FCC) har tirsdag beordret en gennemgang af Disneys tv-sendetilladelser. Det fremgår af en ordre fra FCC, skriver BBC.
Ordren kommer, få dage efter at USA's præsident, Donald Trump, har opfordret til, at den amerikanske talkshow-vært Jimmy Kimmel bliver fyret.
Kimmel er vært på "Jimmy Kimmel Live!", som sendes på tv-stationen ABC, der er ejet af Disney.
Trumps opfordring til en fyring sker på baggrund af en joke fra Kimmel, der i sit talkshow torsdag sagde, at førstedamen Melania Trump havde en ”glød som en vordende enke”.
I ordren fra den amerikanske kommunikationskomité lyder det ifølge BBC, at myndigheden har undersøgt Disneys ABC-stationer for mulige overtrædelser - herunder ulovlig diskrimination.
Her får Disney desuden besked på at indsende ansøgninger om fornyelse af sendetilladelser til alle selskabets tv-stationer med sendetilladelse inden for 30 dage.
ABC's sendetilladelser skulle efter planen først fornyes i 2028.
Kimmel afviste mandag i sit talkshow, at han med joken på nogen måde havde opfordret til et attentat mod Trump.
Det var ”tydeligvis en joke om deres aldersforskel”, sagde han.

Peter Helles Eriksen/Ritzau Scanpix
Weekendavisen er sammen med tyske Die Zeit og hollandske de Volkskrant kåret som finalister til prisen om verdens bedst designede avis.
Det deler Society of News Design, der står bag uddelingen, i et opslag på Instagram.
Et panel af fem dommere har udpeget de tre finalister til kåringen, der i år afholdes for 47. gang.
Det er ikke noget nyt for Weekendavisen at blive nomineret til prisen, som de indenfor de seneste år har vundet flere gange.
I 2021 vandt Weekendavisen prisen sammen med de Volkskrant. I 2024 modtog de hæderen sammen med Die Zeit.
Dengang lød det fra juryen, at ”Weekendavisen er en fornøjelse at læse, med visuel gennemslagskraft alle de rigtige steder.”
Juryen fremhævede avisen for både at have et nutidigt præg og for at holde fast i sine rødder.
Simon Fancony stopper som kommerciel direktør hos Dagbladet Information den 31. maj.
Det skriver han selv på LinkedIn.
Simon Fancony kom til Information fra en stilling som abonnementschef på Politiken.

Sjællandske Tidende og Ugebladet for Møn bliver slået sammen til én avis fra på torsdag.
Det fortæller Sjællandske Medier-chefredaktør Louise Pettersson til MediaWatch, hvor hun afviser, at det er en spareøvelse, men derimod er en fokuseringsøvelse:
”Hvis man redaktionelt skal tænke på at servicere både en ugeavis på Møn og Sydsjællands Tidende, kommer man til at bruge for meget tid på de to avisprodukter – i stedet for at lave den bedst mulige lokale journalistik til Vordingborg Kommune,” udtaler hun.
Jan Weincke fratræder posten som formand for Dansk Filmfotograf Forbund efter årtiers virke.
Det oplyser forbundet i en pressemeddelelse, hvor der også lægges vægt på, at han har haft stor betydning for arbejdet med filmfotografers ophavsrettigheder og vilkår i Danmark.
Jan Weincke fortsætter i bestyrelsen i endnu et år.

Pressenævnet udtaler kritik af Berlingskes omtale af en video, hvor der udøves vegansk aktivisme mod en slagterbutik.
Ifølge nævnet havde Berlingske dækning for at omtale det som værende hærværk, at aktivisterne malede på et fortov ved slagterbutikken.
Men Berlingske får kritik for, at mediet efterfølgende ikke har været villig til at tilføje Vegan Activism Denmarks kommentar om, at der var tale om spraymaling med kridtmaling, som er lettere at vaske af igen end almindelig graffiti.
”Nævnet lagde i den forbindelse vægt på, at Berlingske – navnlig henset til karakteren af omtalen, der kunne forstås som en beskyldning om en lovovertrædelse – burde have tilføjet Vegan Activism Denmarks kommentar til omtalen, da mediet blev gjort opmærksom herpå, idet den måtte anses for at have betydning for det samlede billede,” lyder det.

Pressenævnet
Pressenævnet udtaler kritik af B.T. for at have bragt videooptagelser af æggekast mod en studentervogn, hvor nummerpladeoplysninger var usløret.
Ifølge Pressenævnet fremgik en bilejers nummerplade tydeligt i både billede og video, selv om optagelserne viste en mulig lovovertrædelse.
Pressenævnet vurderer, at nummerpladen gjorde bilejeren identificerbar, og at omtalen kunne være bragt af B.T. uden de oplysninger. Med til den vurdering hører, at den offentlige interesse ifølge Pressenævnet ikke oversteg hensynet til den berørte privatperson.
B.T. får også kritik for efterfølgende at have afvist at anonymisere artiklen.
Højesteret stadfæster i en sag om erhvervsevnetab en dom fra landsretten og sender sagen tilbage til Ankestyrelsen, der på ny skal tage stilling.
Afgørelsen betyder, at det kan blive muligt for personer med et mindre erhvervsevnetab end 15 procent at få erstatning.
Sagen drejer sig om en kvinde, der i 2000 under sit arbejde for en kommune fik en bils bagsmæk i hovedet og pådrog sig en hjernerystelse, der senere blev anerkendt som en arbejdsskade.
Det blev senere vurderet, at kvinden ikke havde lidt et erhvervsevnetab på mindst 15 procent, og derfor var hun ikke berettiget til erstatning.
Med afgørelsen slår Højesteret fast, at der er mulighed for erstatning, selv om man ikke har lidt et erhvervsevnetab på mindst 15 procent.
Sagen er blevet omtalt som principiel.
Den kan potentielt få betydning for mange med tabt erhvervsevne og for forsikringsselskaber.
JP/Politikens Hus har ansat Tove Møller Nielsen som ny CFO.
Det skriver mediehuset i en pressemeddelelse.
Hun kommer fra en lignende stilling hos FLSmidth Cement.
Sjællandske Nyheder får endnu en gang kritik i Pressenævnet for manglende forelæggelse i omtale af nabokonflikten omkring en minigolfbane i Odsherred.
Det er den samme konflikt, som også er omdrejningspunktet i TV 2-dokumentaren 'Naboen fra helvede'.
Kritikken knytter sig til en artikel fra august 2025, hvor Pressenævnet vurderer, at Sjællandske Nyheder ikke forelagde oplysningen om, at der var rejst tiltale mod naboen til minigolfbane.
Mediet fik også kritik for manglende forelæggelse i samme sag i 2023.

Juryen bag journalistprisen Kristian Dahl Prisen har nu fundet frem til fire nominerede projekter.
Prisen gives til ”en yngre journalist, som med lødig journalistik har skabt øget interesse for sit stofområde”. Det er samtidig et krav, at man er medlem af Kreds 1. Med prisen følger et legat på 15.000 kr.
Vinderen offentliggøres ved en prisuddeling tirsdag den 19. maj 2026 kl. 16.00 på Gammel Strand 46, hvor alle de nominerede bliver hædret.

Pressefoto
Berlingske Media er ifølge en pressemeddelelse kommet godt fra start under ejerskabet af norske Amedia.
Ifølge pressemeddelelsen har koncernen leveret det bedste EBITDA-overskud siden 2019 på i alt 94,6 millioner kroner, hvilket ifølge pressemeddelelsen er en rekord.
Omsætningen i koncernen steg i 2025 til 647 millioner kroner, som var en fremgang på fire procent i forhold til året før. Ifølge tidligere regnskaber lå omsætningen dog højere i både 2021 og 2022, hvor nettoomsætningen var over 730 millioner kroner.
Pressemeddelelsen indeholder kun fem tal fra regnskabet, og viser således ikke det fulde billede af koncernens aktiviteter. Seneste regnskab viser dog, at koncernen i 2024 havde 457 ansatte, hvilket var godt 80 færre end i 2023.

Thomas Traasdahl/Ritzau Scanpix
Medierne er ikke gode nok til at håndtere mennesker med handicap, på trods af at omkring en million danskere lever med et handicap.
Sådan lyder det i dag i et debatindlæg fra CP Danmark - Landsforeningen for cerebral parese.
Derfor har landsforeningen udgivet en guide, der skal hjælpe både journalister og kommunikationsfolk til at håndtere emner og mennesker med handicap bedre.
Guiden skitserer 10 faldgruber, som kan undgås. Guiden opfordrer blandt andet til at undgå at fremstille mennesker med handicap ensidigt som afvigende eller tragiske og opfordrer også til at bruge mennesker med handicap som kilder i historier, der ikke handler om handicap. I forhold til fotos, opfordrer foreningen blandt andet til at til at undgå præcis den type billeder, som er brugt på denne omtale: Nemlig stereotype nærbilleder af hjælpemidler.
Der er også en stribe formuleringer, som man bør undgå. Det er formuleringer som ”lider af et handicap”, ”på trods af sit handicap” og ”bundet til kørestolen”.
Guiden er udviklet sammen med mennesker, der selv lever med handicap, og på baggrund af viden og erfaringer fra området.
Mediernes Efteruddannelse har udgivet sit online katalog over efterårets kurser.
Det skriver Mediernes Efteruddannelse i en pressemeddelelse.
“Vi har sammensat et katalog, der både styrker de klassiske journalistiske og kommunikative dyder og klæder deltagerne på til en digital virkelighed i hastig forandring,” siger Michael Aage Jensen fra Mediernes Efteruddannelse i pressemeddelelsen.
Nogle kurser er efterhånden gamle kendinge, men der er også flere nye kurser iblandt.
Tilmelding til efterårets kurser åbner 11. maj.