Reuters/Ritzau Scanpix
Det var forkert, da Børsen Bæredygtig i marts udråbte sin egen hovedsponsor, Danske Bank, som den store klimaduks blandt C25-selskaberne. Det skriver Sustain Report.
For da Børsen Bæredygtig gennemgik selskabernes CO2-udledninger, så man udelukkende på de tal, Danske Bank selv havde opgivet om driftsudledninger fra bygninger, energiforbrug og rejser, og som viste, at banken har reduceret sine udledninger med 29 procent fra 2024 til 2025.
Men dykker man ned i værdikæden og ser på de virksomheder, banken finansierer og investerer i, er Danske Banks klimaaftryk steget med 37 procent, så banken faktisk ligger som den fjerdestørste klimasynder blandt C25-virksomhederne.
Nikolaj Sommer erkender overfor Sustain Report, at der er lavet en fejl.
”I gennemgangen af rapporter for 25 selskaber har vi overset, at Danske Bank modsat de andre banker i artiklen ikke angiver finansierede CO2-udledninger i samme tabel som bankens øvrige udledninger. Vi beklager fejlen, som ikke gav et retvisende billede af selskabets udledninger,” siger han til mediet.