Til pressemøde i korte bukser

Det gik ikke stille for sig, da Pia Kjærsgaard meddelte, at hun vil træde tilbage som formand, og mange har sikkert fulgt den direkte transmission på flere kanaler af hendes pressemøde i Silkeborg. Og måske også som jeg lagt mærke til, at mindst én af de talrige pressefotografer var iført korte bukser.

Det gik ikke stille for sig, da Pia Kjærsgaard meddelte, at hun vil træde tilbage som formand, og mange har sikkert fulgt den direkte transmission på flere kanaler af hendes pressemøde i Silkeborg. Og måske også som jeg lagt mærke til, at mindst én af de talrige pressefotografer var iført korte bukser.

Nok er det sommer, og nok har pressefolks påklædning for længst ændret sig fra det mere højtidelige til noget mere casual i takt med, at de fleste danskere ikke tager det så nøje med, hvad de har på ved forskellige lejligheder. Men alligevel, der burde være en grænse for, hvad "the gentlemen of the press, M/K" har på, når de er på arbejde og repræsenterer deres arbejdsplads og faget.

Det vakte allerede en del opmærksomhed engang i 1970'erne, da de første journalister og pressefolk mødte op i den mest mærkelige mundering til diverse opgaver. Jeg hørte sågar om en kvindelig journalist, der var kommet til et pressemøde på Hotel d'Angleterre iført en nærmest mølædt, ældre pels samt et par fladbundede træsko.

Uden at vi skal tilbage til habitten til vore mandlige medlemmer og fine kjoler til damerne, så burde langt flere kolleger være mere passende klædt på til diverse opgaver. Det gælder både de mange, som arbejder lige ind i folks stuer via tv-kanalerne, og de andre fra bladene, som folk møder overalt, hvor der er pressefolk til stede.

Beklædningsstykker som korte bukser, træningstøj og kondisko burde under alle omstændigheder være bandlyst. De korte bukser, som man så i Silkeborg, var oven i købet til skue samme dag, som modeugen blev indledt i København. Kunne Journalisten ikke få Lotte Freddie til en gang imellem at give sine kolleger et godt råd om korrekt påklædning?

– Bent Johansen, journalist

0 Kommentarer