Kunstig intelligens

Minister om ”konkurskongens” AI-medier: Det er jo tyveri

Zenia Stampe er på vej med ny lovgivning, der skal sikre, at nyhedslignende indhold på nettet også skal pålægges et ansvar og leve op til etiske standarder.

Kulturminister Zenia Stampe blæser til kamp mod AI-genereret indhold, som i stor stil er baseret på de etablerede danske mediers arbejde.

Det oplyser hun i et mailsvar til Journalisten:

”Vi skal værne om det menneskeskabte. Det er noget af det vigtigste for mig som kulturminister.”

Journalisten har bedt hende forholde sig til vores afsløringer af ”medienetværket” MBDK, som systematisk bruger kunstig intelligens til at versionere danske mediers nyhedsindhold.

”Det er jo tyveri, hvis der er en robot, der støvsuger artikler, som er skabt af mennesker, og så laver AI-genereret journalistik ud af det,” lyder det videre fra ministeren.

Kendt konkursrytter med

Journalistens afdækning af MBDK har blandt andet løftet sløret for, at den kendte konkursrytter Anders Bruun Hagn-Meincke er dybt involveret i projektet trods en konkurskarantæne.

Mediet modtager ikke mediestøtte, og det skal det heller ikke kunne, hvis det står til ministeren:

”Rene AI-medier bør ikke få en bøjet femøre i mediestøtte. Det vil jeg arbejde for at få ind i medieforliget,” lyder det videre i mailsvaret.

Her slår ministeren fast, at hun betragter den proces, som Journalisten har beskrevet hos MBDK, som indholdstyveri:

”Det bør efter min mening slet ikke være muligt at bygge et helt medie op om indholdstyveri,” udtaler hun og tilføjer:

”Jeg vil prøve at samle mine europæiske kolleger, så det ikke er muligt at planke artikler, og så vi får klare og tydelige regler, der gør det lettere at skride ind over for medier, der gør indholdstyveri til en forretningsmodel.”

På vej med ny lov

Fra Dansk Journalistforbund - Medier & Kommunikation (DJ) har det også vakt opstandelse, at MBDK har opbygget et system, der versionerer andre danske mediers indhold.

Her har forperson Allan Boye Thulstrup fremhævet, at det ville være godt med regler om, at også onlinemedier automatisk underlægges medieansvarsloven.

Adspurgt om nye regler på området svarer Zenia Stampe, at hun har ”en lov på vej, som netop skal sikre, at nyhedslignende indhold på nettet også skal pålægges et ansvar og leve op til etiske standarder.”

MBDK: Genkender ikke billedet

Journalisten har forelagt ministerens udtalelser for konkursrytteren Anders Bruun Hagn-Meincke og MBDK's direktør på papiret, Lars Jørgen Lund, som er bosat i Rumænien.

Sidstnævnte svarer på mail:

”Vi ønsker ikke at kommentere på de karakteristikker og konklusioner, der lægges op til, og vi genkender ikke det billede, der tegnes, som en beskrivelse af vores redaktionelle model.”

Ifølge Lars Jørgen Lund producerer og publicerer MBDK nyhedsindhold på baggrund af ”forskellige lovlige kilder, herunder originalkilder, offentligt tilgængelige oplysninger, eget redaktionelt arbejde og øvrige informationskilder,” og vil rette, hvis der påpeges fejl på siderne.

Lars Jørgen Lund og Anders Bruun Hagn-Meincke ønsker ikke at kommentere de tidligere fremsendte spørgsmål, hvor Journalisten beder dem forholde sig konkret til vores dokumentation.

0 Kommentarer

Læs også

Arbejdsliv

Mediedanmarks ”konkurskonge” er tilbage og får alle alarmklokker til at ringe

23. JUNI 2026
Ophavsret

Konkursrytter bruger en ”motor” til at sakse fra danske medier

24. JUNI 2026
Kunstig intelligens

Chefredaktør vred over ”mavepuster” – flere medier undersøger konkursrytters AI-medie

24. JUNI 2026
kunstig intelligens

DJ og politikere klar til at reagere efter historier om konkursrytters AI-medie

30. JUNI 2026