Ekstra Bladet live-tweeter fra Bagger-retssagen

Ekstra Bladets Bo Elkjær tweeter direkte fra det første retsmøde i sagen om Stein Bagger. En række andre personers bidrag kan også følges på Twitter. Dommeren har dog forbudt live-rapporter mens retten er sat. (opdateret 11:10)

Ekstra Bladets Bo Elkjær tweeter direkte fra det første retsmøde i sagen om Stein Bagger. En række andre personers bidrag kan også følges på Twitter. Dommeren har dog forbudt live-rapporter mens retten er sat. (opdateret 11:10)

De små korte nyheder fra retssagen om Stein Bagger sendes live på Twitter. Blandt andet skrev Bo Elkjær for ni minutter siden:

" #bagger   Bagger blev afpresset og snydt af Per Mikael Ljungman, siger han".

Tidligere kunne han tillige fortælle: "Bagger om Mikael Ljungman: Det her er åbenlys svindel. … Og det er vi begge klar over."

Dommeren i retssalen har dog meddelt, at det er forbudt for pressen at rapportere mens retten er sat. Det er kun tilladt at sende rapporter hjem i pauserne. Og meget tyder her til formiddag på, at det nu også rammer rapporteringen via Twitter.com.

Samtlige tweets fra Bo Elkjær kan læses her: http://twitter.com/bo_elkjaer

Bo Elkjær, der fik Cavlingprisen 2003, er dog ikke den eneste, der sender tweets ud fra og om retssagen. Og for at gøre det hele mere overskueligt, benytter de fleste sig af at tagge deres tweets om Bagger-sagen med koden: #bagger.

Se alle tweets om sagen her:

TV 2 Nyhederne skriver også live fra Retten – men på deres hjemmeside.

Journalisten.dk bringer senere i dag et tv-indslag om hele medievirakken fra Bagger-sagen. Tjek vores web-tv.

0 Kommentarer