Dømt i sagen om tys tys-kilden: Qvortrup ansætter Kasper Kopping

Kasper Denager Kopping, der blev dømt i sagen om Se og Hørs tys tys-kilde, er blevet ansat som journalist på Ekstra Bladets underholdningsredaktion

Han har været i bad standing i mediebranchen siden maj 2014, hvor sagen om Se og Hørs brug af den såkaldte tys tys-kilde begyndte at rulle.

Men nu er Kasper Denager Kopping blevet taget til nåde og ansat på Ekstra Bladet i en stilling på avisens underholdningsredaktion. Det oplyser ansvarshavende chefredaktør på Ekstra Bladet, Henrik Qvortrup.

“Kasper er blevet ansat i samme omgang som to andre journalister, der skal dække nogle huller på underholdningsredaktionen,” siger han.

Det var netop Henrik Qvortrup selv, der på Se og Hør var chef for Kasper Denager Kopping, og de to afholdt sammen det første møde med tys tys-kilden i 2008, hvor det blev aftalt, at kilden skulle levere informationer om kendtes brug af kreditkort mod et fast honorar på 10.000 kroner om måneden.

Sagen første til, at Kasper Denager Kopping i 2016 blev idømt fire måneders betinget fængsel og 100 timers samfundstjeneste. Også tre andre chefer og medarbejdere på ugebladet fik en dom for deres rolle i sagen, hvor en medarbejder ved IBM lækkede data fra nets til bladets journalister.

Henrik Qvortrup, der dengang var chefredaktør på Se og Hør, blev idømt et års betinget og tre måneders ubetinget fængsel samt 200 timers samfundstjeneste. Den tidligere chefredaktør Kim Henningsen blev idømt et års betinget fængsel, mens journalister Ken B- Rasmussen og Kasper Denager Kopping hver blev idømt fire måneders betinget fængsel.

Har fået et rap over fingrene

Efter dommen blev Kasper Denager Kopping mere eller mindre frosset ude af dansk journalistik, fortalte han til Journalisten i 2017. Efter to års intens jobsøgning blev han i foråret 2017 ansat som SoMe- og kommunikationsmanager i natklubbranchen. Den stilling forlod han i år og skal altså nu ind på Ekstra Bladet.

Stillingerne på underholdningsredaktionen har været slået op, og det er i den forbindelse, at Kasper Kopping har søgt jobbet.

“Han har været til samtale med underholdningsredaktøren, og han var den bedst kvalificerede. Jeg kender også Kasper fra tidligere og kender ham som en dygtig journalist,” siger Henrik Qvortrup.

I har sammen tidligere udvist dårlig journalistisk dømmekraft. Kan du forstå, hvis nogen undrer sig over, at netop han bliver ansat?

“Nej, det kan jeg ikke. Han har fået et rap over fingrene. Det er et mindre rap over fingrene end mit, men han har fået et rap over fingrene, og det har han lært af. Nu er tavlen vasket ren, og vi ansætter ham, fordi han er dygtig.”

“Jeg mener generelt, at man skal have en chance til. Men han er ikke ansat, fordi jeg synes, at det er synd for ham. Kun fordi han er dygtig,” siger Henrik Qvortrup.

Fortiden er begravet

Kasper Kopping valgte i kølvandet på hele sagen, der var en af de største medieskandaler i Danmark, at tale meget åbent og gav flere interviews til Journalisten, ligesom at han førte sin egen blog. Men han har ikke længere så meget at sige til det, der skete for 13 år siden.

“Fortiden har jeg besluttet at begrave for lang tid siden. Der er gået rigtig lang tid, så jeg har sonet det, der skulle sones for. Både i den ene og den anden forstand,” siger han og tilføjer:

“Så jeg er rigtig glad for at have fået det her job, som jeg har landet på ganske almindelig vis med en samtale med redaktionschefen, og jeg glæder mig helt vildt til at komme i gang her fra 1. august og komme tilbage til journalistikken.”

0 Kommentarer

Læs også

“Næste skridt ville være kontanthjælp”

28. APRIL 2017

»Jeg mener absolut ikke, jeg er blevet en dårligere journalist af det her, tværtimod«

24. NOVEMBER 2016

Koppings fodboldven tippede om den kongelige rejse

30. SEPTEMBER 2016