Brune kuverter

DJ-forperson bliver vred: Tillidsfolk skal ikke stå skoleret

Mediecheferne er mere end velkomne til at indkalde DJ’s ledelse til møde om de brune kuverter, understreger forperson for DJ.

Det er ikke i orden, at tillidsrepræsentanter bliver indkaldt til samtaler om sagen om de brune kuverter.

Sådan lyder det fra Allan Boye Thulstrup, forperson for Dansk Journalistforbund – Medier & Kommunikation. Meldingen kommer, efter at Journalisten i dag og Politiken tidligere har beskrevet, at flere mediechefer har haft indkaldt tillidsrepræsentanter til møder om de overenskomststridige udbetalinger.

”Jeg bliver vred,” siger Allan Boye Thulstrup.

Sagen om de brune kuverter, altså DJ’s årelange praksis med hemmelige og overenskomststridige udbetalinger til medlemmer, der overenskomstridigt har haft nedlagt arbejdet, blev nemlig afsluttet med et forlig mellem DJ og Dansk Erhverv.

”Vi er enige om, at det forlig er til endelig afgørelse. Vi har indgået forliget, vi har undskyldt, stoppet praksis og betalt en bod, fordi vi er interesserede i, at det er et godt, lokalt samarbejde,” siger Allan Boye Thulstrup.

”Og så bliver jeg vred, når jeg ser, at tillidsfolk bliver indkaldt til møder med en følelse af, at de skal stå skoleret,” fortsætter han.

Det er ikke tillidsfolkenes ansvar. Det er mit ansvar.
Allan Boye Thulstrup, forperson for DJ

DJ og forpersonens ansvar

Med forliget, som Dansk Erhverv på vegne af Danske Mediearbejdsgivere har indgået, har Dansk Erhverv udtalt, at man ser sagen som afsluttet med forliget. Og det burde mediecheferne respektere, mener Allan Boye Thulstrup.

”Når vi har indgået forliget siger vi, at DJ som organisation påtager sig ansvaret, undskylder og lover, at det ikke sker mere. Det var også for at gøre op med, at tillidsfolk skulle ind og stå til ansvar,” siger han.

Er det ikke DJ, der har bragt tillidsrepræsentanterne i den her situation?

”Det er den politiske ledelses ansvar.”

Det er vel retfærdigt nok, at man som arbejdsgiver vil have en forklaring?

”Men det er derfor, vi har indgået et forlig. Det er ikke tillidsfolkenes ansvar. Det er mit ansvar. At de bliver indkaldt til den slags gør det svært at etablere det fremtidige samarbejde. Det er i strid med ånden i det forlig,” siger Allan Boye Thulstrup.

Skulle svare på praksis

JFM er et af de mediehuse, hvor tillidsfolkene har været indkaldt til møde med direktør Jesper Rosener ”med krav om personligt fremmøde. Det fremgår af en mail, som tillidsrepræsentanter i JFM har sendt til medarbejdere i en af de redaktionelle medarbejderforeninger i huset.

”Rosener er så rystet og chokeret, at han ikke længere ser sig i stand til at forhandle med DJ's ledelse og er glad for, at han går som formand for DMA (Danske Mediers Arbejdsgiverforening, red.),” står der i mailen fra tillidsrepræsentanterne.

Tillidsrepræsentanterne i JFM har ikke ønsket at udtale sig om sagen.

De erklærede dog på mødet med Rosener, at de intet kendte til de brune kuverter, da der ikke har været overenskomststridige arbejdsnedlæggelser i huset, siden JFM blev dannet ved fusionen mellem Jyske Medier og Fynske Medier i 2016.

Jeg er uforstående overfor, at det ligger dem meget på sinde at finde ud af, hvad der er sket og hvorfor.
Allan Boye Thulstrup, forperson for DJ

Også i JP/Politikens Hus har der været lignende møder, beskrev Politiken i sidste uge. Her ville administrerende direktør Klaus Høeg-Hagensen have svar på, om den slags udbetalinger havde fundet sted.

Det ville tillidsfolkene hverken be- eller afkræfte.

”Jeg må antage, at det er foregået, når man ikke kan afkræfte det,” konkluderede Klaus Høeg-Hagensen derfor.

Over for Journalisten har Jesper Rosener forklaret, at han så det som en nødvendighed at holde mødet - selvom der var indgået forlig.

Forperson uforstående

Men i stedet for at indkalde tillidsfolkene så Allan Boye Thulstrup gerne, at mediecheferne tog fat i ham som forperson for DJ.

”Jeg er uforstående overfor, at det ligger dem meget på sinde at finde ud af, hvad der er sket og hvorfor. Men jeg tager altid gerne et møde.”

Hvorfor forstår du ikke det?

”Forliget handler netop om at trække en streg i sandet for at komme videre.”

Nogle gange er det vel nødvendigt at se tilbage for at kunne komme videre?

”Ikke i det her tilfælde,” siger Allan Boye Thulstrup.

Det var DJ selv, der udsendte en pressemeddelelse med nyheden om, at der var indgået et forlig i sagen. Af den fremgik det, at de sidste udbetalinger fandt sted i 2024.

Det var dog småt med svar på, hvem der vidste hvad om udbetalingerne.

Allan Boye Thulstrup kunne i hvert fald ikke svare på, hvornår han første gang blev bekendt med den praksis. Siden er han blevet kritiseret for ikke at stille op til nok interviews.

”Det er en sag, hvor der er mange ting, jeg ikke kan sige og ikke kan gå i detaljer med, fordi jeg så risikerer at skade medlemmernes interesser. Derfor har jeg ikke syntes, at jeg havde så meget at tilføje til de interviews, jeg allerede havde givet og den mediedækning, der allerede havde været. Men det er en fair diskussion, hvor åben man skal være og hvor meget man skal stille op til interviews.”

Da du for eksempel stillede op hos os i Journalisten i forlængelse af pressemeddelelsen var det meget begrænset, hvor meget du faktisk svarede på?

”Sådan vil det være. Der er mange ting, jeg ikke kan gå ind i.”

Journalistens frihedsbrev

Siden januar 2026 har Journalistens chefredaktør også været kommunikationschef i DJ. I den forbindelse er der udpeget en redaktør for historier om DJ for at sikre redaktionel uafhængighed i sager, der netop vedrører DJ.

Kerstin Bruun Hansen, journalist på Journalistens redaktion, er udpeget som den interne redaktør.

Den interne redaktør har ret til at igangsætte journalistiske undersøgelser af forbundet og har ansvar for at sikre en åben, mangfoldig og kritisk debat blandt medlemmerne, så også kritiske synspunkter om forbundet kan komme til orde.

2 Kommentarer

Michael Kjærgård
22. APRIL 2026
Enhver der medvirker i noget misliebigt har naturligvis et personligt ansvar for sin del. Det gælder DJs skiftende formænd, hovedbestyrelser og tillidsmænd. Et stykke papir og en sum penge gør ikke nogen ansvarsfri.
Martin Kirchgässner
24. APRIL 2026
Hvad er det egentlig, der er foregået?

https://www.berlingske.dk/business/central-kilde-staar-frem-strejkende-journalister-fikkuvertpenge-i-aartier

Læs også

Samarbejde

Tillidsrepræsentanter står skoleret efter sag om DJ's brune kuverter

22. APRIL 2026
Arbejdsnedlæggelser

Q&A: Hvor længe har DJ-toppen kendt til hemmelige udbetalinger?

26. MARTS 2026
Arbejdsnedlæggelser

Journalist fik kontanter i brun kuvert: Vi skulle holde tæt om det

27. MARTS 2026
Arbejdsnedlæggelser

DJ skal betale 3 millioner i ”meget alvorlig” sag om udbetalinger i strid med overenskomsten

26. MARTS 2026
Arbejdsnedlæggelser

DJ skal betale 3 millioner i ”meget alvorlig” sag om udbetalinger i strid med overenskomsten

26. MARTS 2026
Arbejdsnedlæggelser

Topchef er ”meget mere skuffet end sur” efter møde om brune kuverter

14. APRIL 2026