Tv-vært har fået nok af seerkommentarer om hendes vægt: ”Helt vildt grænseoverskridende”

”Jeg er jo bare et menneske, og det er umuligt, at kommentarer af den slags ikke lagrer sig et sted i bevidstheden,” siger Louise Deruginsky, der opfordrer tv-seerne til ikke at blande sig i hendes udseende

Kommentarer om for stramme kjoler og spørgsmål om, hvornår det mon er tid til barsel.

Det er henvendelser, Louise Deruginsky, vært på TV Midtvest, skal lægge indbakke til.

Tv-værten er ikke gravid. Og egentlig heller ikke interesseret i kommentarer om sit udseende. Derfor har hun på Twitter opfordret seerne til at tænke sig om en ekstra gang, når de føler sig fristet til at sende hende en besked, der omhandler andet end faglighed. Også selv om de kan se, hun er gået op i vægt.

Nej tak til kommentarer om mave eller bryster

Til Journalisten fortæller hun, at hun er indforstået med, at hun har et job, hvor hun er på skærmen, og folk hjemme i stuerne derfor kan forholde sig til hendes udseende, tøj eller frisure. Men de seneste par måneder er kommentarerne taget til, og de har fået en mere negativ klang.

”Jeg er jo bare et menneske, og det er umuligt, at kommentarer af den slags ikke lagrer sig et sted i bevidstheden. Det er helt vildt grænseoverskridende, og jeg bliver frustreret og irriteret over, at det overhovedet er noget, jeg bør forholde mig til,” siger Louise Deruginsky.

Havde kommentarerne omhandlet hendes interviewteknik eller på anden måde haft faglig karakter, var det en anden sag.

”Hvis folk har indvendinger til måden, jeg udfører mit arbejde på, så hører jeg hjertens gerne fra dem. Det er en del af jobbet. Men kommentarer til min kjole, min mave eller mine bryster hører bare ikke hjemme.”

”Det handler om pli og ordentlighed”

Tv-værten er ikke den eneste, som oplever at blive dømt på fremtoning og udseende frem for journalistik og værtsskab. I juni lød det fra TV 2-vært Miriam Zesler, at hun havde fået nok af den slags kommentarer.

”Mit udseende er jo altafgørende for, hvordan jeg håndterer mit arbejde. Tænk bare på, hvilke spørgsmål jeg kunne finde på at stille, hvis jeg vejede mere?! Tykke spørgsmål?! Eller hvis mit hår var kort og tyndt?! Eller hvis jeg var højere?!” skrev hun sarkastisk på Facebook.

På samme måde langede Lise Rønne ud efter Politiken, da avisen i en anmeldelse havde bragt sætningen ”Lise Rønne vimser småneurotisk rundt i vanlig værtindestil”. Også omtale af værten Nina Munch-Perrins stiletter i TV Avisen er blevet heftigt debatteret.

Louise Deruginsky har en fornemmelse af, at kommentarer om værters fremtoning oftest bliver sendt i kvindernes retning. Dog er det vigtigt for hende ikke at gøre problemet til en kønskamp.

”Det handler egentlig bare om pli og ordentlighed. Hvis mænd udsættes for det samme, er det selvfølgelig heller ikke i orden,” siger hun.

Men findes der en løsning? Louise Deruginsky har svært ved at se den.

”Det er vigtigt at tage debatten og gøre opmærksom på problemet. Men man kommer det nok aldrig helt til livs med de sociale medier og hurtige kommunikationsmuligheder, vi har i dag. Det er blevet så nemt at sende en kommentar afsted.”

Louise Deruginskys tweet har fået over 1,7 tusind likes på Twitter. Hun håber, at nogen af dem, som har set tweetet, måske tænker lidt mere over det, før de sender den slags kommentarer en anden gang.

”Hvis der bare sidder én derude, der føler sig ramt af mit tweet, så er det en succes.”

0 Kommentarer

jeppe von bjerg
13. AUGUST 2020
idiotisk indlæg. Hun spiller drama queen for galleriet. Hun elsker det og sig selv.

Læs også

Signe Vadgaard: ”Der er nogle udfordringer ved at være kvindelig vært i en mandebranche” 1

Signe Vadgaard: ”Der er nogle udfordringer ved at være kvindelig vært i en mandebranche”

09. SEPTEMBER 2019
Dømt for trusler på livet: ”I dag er folk så krænkede over ingenting” 1

Dømt for trusler på livet: ”I dag er folk så krænkede over ingenting”

04. JUNI 2020