Godt råd

Søren Søndergaard til sig selv som ung: ”Jeg skulle have set nuancerne”

Hvilket råd ville du ønske, at du kunne have givet til dig selv som ung? Det spørgsmål stiller Journalisten i et interviewformat erfarne folk i medie- og kommunikationsbranchen

Søren Søndergaard er journalist og kommunikationsrådgiver og har arbejdet for blandt andet Dansk Folkeparti og Søndagsavisen. I dag er han afgående presse- og kommunikationschef hos Danske Havne.

Søren Søndergaards råd til sig selv som ung:

”Som teenager var jeg stor fan af den amerikanske skuespiller John Wayne, der var mest kendt for at lave westerns. I dag vil man nok kalde ham en ret gammeldags og endimensionel mand.

Engang sagde en journalist til ham, at alt jo ikke er sort eller hvidt. ”Why the hell not?” svarede John Wayne.

Det gik jeg rundt og citerede ham for i selskabelige og professionelle sammenhænge, når jeg syntes, at folk havde lidt for travlt med at se en sag fra begge sider.

Jeg tænkte, at de var nogle hippier, der var bange for at indtage et synspunkt.

I min praktiktid på Jyllands-Posten i Aalborg skulle jeg en dag dække en retssag, hvor en bevæbnet mand havde bortført sin kæreste.

Før retsmødet tænkte jeg, at han måtte være en narrøv, og nu skulle han lære, hvordan verden hang sammen. Men under retssagen kom det frem, at jagtgeværet slet ikke havde været ladt, og at han var meget forelsket i kæresten, og det fik mig til at genoverveje mine meget sort/hvide holdninger. Han var en fyr, der havde et problem med sit kompas. Men han var ikke en trussel mod samfundet.

I dag er jeg ikke bange for at have tydelige holdninger, men jeg er bedre til at forstå modparten og nuancerne i en diskussion. Og det ville jeg ønske, at jeg havde forstået som helt ung – at alting ikke er sort/hvidt, men også kan have andre farver.”

- Foto: Privat

0 Kommentarer

Læs også

Godt råd

Søren Søndergaard til sig selv som ung: ”Jeg skulle have set nuancerne”

08. JULI 2025