Undskyldning

Se og Hør beklager og sletter ”slutshaming”-interview

Se og Hørs nyhedschef beklager interview, der ”skyder helt ved siden af skiven”

Se og Hør har beklaget og fjernet et interview fra Reality Awards i fredags, hvor en journalist fra bladet stiller spørgsmål til en tydeligt beruset realityperson, der ifølge bladet har haft en affære med en anden realityperson, der har kæreste og barn.

Interviewet kritiseres heftigt i en tråd på det sociale medie Reddit, hvor kritikere går i rette med Se og Hørs journalist, der blandt andet beskyldes for såkaldt ”slutshaming”.

”Jeg har fået aftenens måske fuldeste gæst,” indledes interviewet, hvorefter journalisten ad flere omgange spørger, hvordan realitypersonen kunne tillade sig at være sammen med en mand, der har kone og barn derhjemme:

”Er der slet ikke – nu er jeg måske lidt grov – en fornuftig tanke, der går igennem hovedet, når du skal til at knalde med en fyr, som har barn og kæreste derhjemme, som du udmærket godt ved?,” spørger journalisten blandt andet den kvindelige realityperson, der flere gange svarer, at hun er ked af situationen, at hun var fuld og ikke havde skænket det en tanke.

Beklager på Reddit

”Du kender manden. Selvfølgelig har du skænket det en tanke, at en mand har en kæreste og et barn derhjemme,” lød det også fra journalisten.

Interviewet slutter med, at journalisten fra Se og Hør siger, at realitypersonen er ”for fuld”.

”Gå væk, gå væk. Vi står og sender live. Det er pinligt for dig selv nu,” afslutter journalisten.

Ansvarshavende chefredaktør Niels Pinborg ønsker ikke at stille op til interview med Journalisten, men henviser i stedet til et svar på Reddit fra Se og Hørs nyhedschef, Heine Jørgensen:

”Kære alle: Jeg er nyhedschef på seoghoer.dk og følger interesseret med i jeres tanker, som er delt i tråden her. Og jeg er helt enig med jer i, at interviewet fra vores livedækning fredag aften skyder helt ved siden af skiven,” lyder det fra nyhedschefen.

Heine Jørgensen skriver, at journalisten er enig i den udlægning, og at man efterfølgende har givet den kvindelige realityperson en undskyldning.

”Den var ikke ok. Det kan, skal og vil han og vi gøre bedre, så det her ALDRIG sker igen!” lyder det fra nyhedschefen.

Se og Hør har fjernet videosekvensen fra mediets Facebook-side og skåret det ud af genafspilningen af mediets liveudsendelse på seoghoer.dk. Derudover har Se og Hør ikke lavet historien som selvstændig historie på mediets platforme, oplyser nyhedschefen.

0 Kommentarer