Ukraine

Sårede danske journalister fortsat indlagt og venter på evakuering

Ekstra Bladet arbejder intensivt på at få en såret fotograf og journalist ud af Ukraine. Begge er fortsat indlagt, efter at de lørdag blev beskudt

Det er foreløbig uvist, hvornår to sårede reportere fra Ekstra Bladet kan blive evakueret fra Ukraine, hvor de lørdag blev ramt af skud.

Det fortalte chefredaktør på Ekstra Bladet Knud Brix søndag til Ritzau.

”Den eksakte tidshorisont er selvfølgelig en smule usikker i forhold til hele situationen dernede,” lyder det.

Journalist Stefan Weichert og fotograf Emil Filtenborg Mikkelsen blev ramt af skud i nærheden af byen Ohtyrka i det østlige Ukraine lørdag. De blev ramt, mens de sad i en personbil, de kort forinden havde købt i Ukraine.

Stefan Weichert blev ramt af skud i skulderen. Kuglen har ifølge Knud Brix tilsyneladende brækket journalistens kraveben.

Emil Filtenborg blev ramt af skud i læggen, låret og ryggen.

”Han er blevet opereret og er heldigvis uden for livsfare,” siger Knud Brix.

Skal måske opereres mandag

Efter skudepisoden blev de to danskere indlagt på et nærliggende hospital, men er siden lørdag blevet overflyttet til et hospital i byen Poltava, der ligger 100 kilometer længere mod vest.

Ekstra Bladet arbejder sammen med et sikkerhedsfirma og Udenrigsministeriet om at få de to reportere bragt hjem til Danmark.

På Twitter har Stig Ørskov, direktør for JP/Politikens Hus, takket Udenrigsministeriet og udenrigsminister Jeppe Kofod (S) for at være ’helt oppe på mærkerne’ i forhold til de to reportere.

”Taknemmelig for al bistand til at få dem i sikkerhed,” skrev han lørdag.

Begge er uden for livsfare, men ifølge Ekstra Bladet overvejede lægerne søndag, om begge danskere skal opereres mandag.

Troede, de skulle dø

Til Ekstra Bladet fortalte Stefan Weichert søndag aften, at han troede, han skulle dø, da de flygtede i deres bil under heftig beskydning.

”Ja. Det troede jeg,” svarer han uden megen tøven på Ekstra Bladets spørgsmål.

Emil Filtenborg, der blev ramt af tre eller fire skud, fortæller, at han ikke som sådan var bange i situationen.

”Jeg tog bestik af situationen og af mine egne sår og prøvede at finde ud af, hvad der var sket på ryggen. Jeg var relativt sikker på, at vi ville overleve,” siger han.

Da de første skud ramte, handlede det om at komme væk, fortæller Stefan Weichert.

”Hvis vi skal beskrive situationen i bilen, så skal du tænke på, at Emil sidder og prøver at stoppe sine huller til med hænderne, mens vi flygter fra dem, der skyder på os. Ja, det bliver mere og mere sindssygt, når man tænker over det,” siger han.

”Der er fuld af røg inde i bilen, mens vi kører, fordi den er ved at brænde sammen, og der er heller ikke noget højre bagdæk tilbage, det er væk. Vi kører bare på fælgen,” siger Stefan Weichert til Ekstra Bladet.

0 Kommentarer