”Når vi kigger os rundt, mangler vi hænder hver dag,” siger tillidsrepræsentant Michael Stenvei Foto: Privat
Havde Dansk Journalistforbund – Medier & Kommunikation (DJ) i Michael Stenveis øjne været på den rette kurs, så havde han stemt på nuværende næstformand Allan Boye Thulstrup som formand.
Men det mener Michael Stenvei ikke, at DJ er.
”At fortsætte den linje, der er nu, er for mig at se ikke den rigtige,” siger han.
Derfor har Michael Stenvei, formand for journalistgruppen på Jyllands-Posten, valgt at stille op som formand, der skal vælges ved delegeretmøde den 27. og 28. april.
Michael Stenvei har været fagligt aktiv siden 2013.
”Jeg har været vidne til, hvordan forbundet og mediebranchen har udviklet sig. De seneste forhandlinger og aftalen på DMA-området blev dråben, der fik det berømte bæger til at flyde over,” siger han.
Resultatet endte med, at DJ måtte forlade alle sine krav om fleksibilitet, reallønsfremgang og en rammeaftale for freelancere.
”Det kunne vi godt gøre bedre. Det er ikke kun resultatet, men også processen, der kunne have været bedre,” konstaterer Michael Stenvei.
Større overenskomstmuskler
Arbejdsgiverne kastede sent i forhandlingerne det, der er blevet betegnet som en bombe, ind i forhandlingerne og krævede, at de ni overenskomster på DMA-området blev lagt sammen i én.
Forhandlingerne endte med et smalt forlig i Forligsinstitutionen med en aftale om, at Finans får en selvstændig overenskomst, og der blev aftalt lønstigninger på seks procent over de næste tre år.
”Vi skal gå langt mere forberedt ind i forhandlingerne. Modparten reagerer helt uforudsigeligt. Det er deres taktik. Vi er nødt til at være forberedte og have tænkt scenarier igennem. Have tænkt over, om det er smart at gå i Forligsinstitutionen eller ej. Er vi klar til at trække strejkekortet?”
”Hvis ikke vi går mere i tænkeboks, så fortsætter det i 2028 med dødsstjernefortællingen fra arbejdsgiverne om, at mediebranchen dør, hvis medarbejderne ikke giver afkald. Og den fortælling har eksisteret i så mange år, at det nærmest er utroligt, at branchen står endnu,” siger Michael Stenvei.
Derfor er to af Michael Stenveis mærkesager, at DJ skal have større overenskomstmuskler, og at arbejdsgivernes fortælling om branchen skal udfordres.
Need to have eller nice to have
Og så skal forbundet i Michael Stenveis øjne ind i sin kerneopgave:
”Vi har mange agendaer, men vores rødder er at være fagforening. At sikre vilkår, aftaler og rammer. Det lyder måske lidt støvet, men det er den værktøjskasse, der gør, at folk kigger på deres PBS og tænker, at kontingentet var godt givet ud,” siger han.
Både når det kommer til de indre linjer i DJ og de ydre, ser Michael Stenvei gerne, at forbundet bliver bedre til at prioritere, hvad der er need to have, og hvad der er nice to have.
Michael Stenveis fem mærkesager
- Vi skal skabe bedre sammenhængskraft i forbundet. Kun i samlet flok kan vi nå vores forskellige mål.
- Vi skal fremtidssikre vores OK-muskler, så vi får bedre vilkår og reallønsfremgang ved forhandlingsbordene.
- Vi skal have et opgør med arbejdsgiveres fortælling om, at eneste vej frem for mediebranchen er dårligere vilkår for alle.
- Vi skal være langt mere synlige i det offentlige rum.
- Der skal styr på økonomien. Og så skal vi prioritere vores kerneopgaver som fagforening.
I dag savner han for eksempel, at DJ markerer sig på faglige sager og sætter et større aftryk på dagsordenen – gerne på forkant.
Michael Stenvei peger på den undersøgelse, Freelancegruppen i DJ netop har gennemført, og som har ledt til et samlet opråb fra freelancerne rettet mod arbejdsgiverne.
”Det er sådan en agenda, DJ bør gribe. Den er serveret lige på 11 meters-pletten, og jeg går ind på forbundets hjemmeside for at læse mere. Men der er ikke en skid om det.”
”Der er noget om gasmasker i Tyrkiet. Det er en sag, Journalisten dækker, men det er jo ikke forbundet – og selvfølgelig skal forbundet gribe den. Det skal vi,” siger han.
Tættere på kollegerne
Allan Boye Thulstrup har blandt andet peget på et opgør mod de amerikanske techgiganter som en af de vigtigste opgaver de kommende år. Men det er en af de sager, hvor forbundet i Michael Stenveis øjne godt kunne løfte foden fra speederen.
”Der er så mange dagsordener, der river i vores fagforbund, så jeg forstår godt, at man kan blive fartblind.”
Men sin daglige gang blandt ”helt almindelige kolleger” oplever han ikke, at det er den dagsorden, de forventer, at forbundet står stærkest på.
”Det er først og fremmest de faglige dyder, der optager vores kolleger. At de er sikre på, at vi altid står klar med hjælp,” siger Michael Stenvei.
Michael Stenvei, formandskandidat
Samtidig bør forbundet indadtil også gemme stridsøkserne af vejen.
I hans øjne er det mere eller mindre spild af tid og kræfter at diskutere, om kredse og specialgrupper skal nedlægges, når andre ting står og presser sig på.
”Vi har travlt med at slå hinanden i hovedet internt. Vi er nødt til at gøre op med de interne stridigheder i DJ. Vi skal ikke være enige, men vi skal starte med at være enige om, at vi er mere enige end uenige. Ellers sidder modparten og ser på, hvordan vi bekriger hinanden,” siger Michael Stenvei.
”Vi er nødt til at stå skulder ved skulder. Der er ingen udefra, der kommer og hjælper DJ. Hvis vi vil videre og have gode sejre, skal det komme fra os selv. Det skal starte ved os selv,” tilføjer han.
Et menneske med to ører og en mund
Michael Stenvei har været ansat som erhvervsjournalist på Jyllands-Posten i 22 år.
De seneste 12 år har han været tillidsrepræsentant for DJ-medlemmerne på avisen, og siden 2018 er han blevet genvalgt som formand for medarbejderforeningen.
Det er blandt andet den erfaring, han vil bringe i spil, hvis han bliver valgt som formand.
”Jeg er et menneske med to ører og en mund. Det vil sige, at jeg lytter, og jeg siger min mening. Men jeg tager også en beslutning, når det skal gøres,” siger han.
Selv beskriver han, at han har siddet og øffet over de seneste overenskomstforhandlinger, og nu vil han tage ansvaret på sig.
”Timingen er nu. Efter de overenskomstforhandlinger er vi nødt til at slå ind på en ny kurs. Vi kan ikke fortsætte, som vi plejer,” siger han.
3 Kommentarer
Du skal være logget ind med dit DJ-login for at kunne kommentere på artiklen.