Mediernes omkostninger til papir, tryk og distribution er steget rigtig meget de seneste år. Samtidig er annoncemarkedet nærmest kvast af techgiganterne. Det er to vigtige grunde til, at især de klassiske mediehuse med printudgivelser er i krise.
Men der er også andre og meget store udfordringer, som ikke kan løses med fyringsrunder og nedskæringer. Nemlig at udvikle medierne, så også nye generationer vil betale for dem.
En række medier har sparet og skåret ned i årevis, og det går ud over journalistikkens kvalitet. Og hvorfor skal læsere, lyttere og seere bruge deres sparsomme tid og deres penge på medier, hvor der bliver mindre og mindre af det vedkommende og spændende indhold? Og når kunderne falder fra, ja, så falder indtægterne. For med skrumpende oplag, seertal og lytterskare, så er det mindre interessant at annoncere. Altså en ond spiral, der med mediechefernes nuværende strategi ser ud til at fortsætte længe endnu.
Det er på høje tide at prøve noget nyt.
Medarbejderne på B.T. har i et åbent brev erklæret, at de har mistet tilliden til topledelsen, fordi de på trods af at have efterlevet de mål og krav, som er stillet til dem, nu alligevel har en ny fyringsrunde i udsigt. Færre folk på redaktionen betyder – lige meget hvad cheferne måtte sige – en mærkbar forringelse i det redaktionelle produkt, hvilket med stor sandsynlighed vil føre til færre læsere, hvilket giver færre annoncekroner osv. Og så kan medarbejderne med lige så stor sandsynlighed forvente nye sparerunder. Sådan har det været på Sjællandske Medier, på JFM, på Jyllands-Posten, på TV 2 og hos store udgiverhuse som Aller, Egmont og Bonnier.
Tine Johansen, formand, DJ
På Bornholms Tidende er det lykkes at vende en negativ udvikling ved blandt andet at skærpe opmærksomheden på kerneproduktet – dagsavisen – og samtidig fokusere på kvalitetsindhold. Jeg ved udmærket, at det ikke er ”bare lige” at vende en økonomisk ond spiral, men jeg mener, at flere medier skal stoppe op og overveje, hvad det egentlig var, man oprindeligt var god til, og som er kernen i forretningen: Nemlig at producere stærk, engagerende og original journalistik.
Løft kvaliteten på indholdet. Invester i jeres læsere, lyttere og seere. Giv dem indhold, de ikke kan få andre steder, og som de sætter pris på og gerne vil betale for med enten deres tid eller penge.
Ræk ud til jeres medarbejdere og spørg, hvordan de tænker, at forretningen kan styrkes. Det er trods alt dem, der laver indholdet og ved, hvad læserne, lytterne og seerne kan lide. Det vil både være godt for arbejdsglæden og for journalistikken.
Så drop fyringsrunderne. Det vil både medarbejdere, kunder og i sidste ende demokratiet være bedst tjent med.

2 Kommentarer
Du skal være logget ind med dit DJ-login for at kunne kommentere på artiklen.