TV-prisen

Her er vinderne af TV-prisen

Den danske tv-branche var lørdag aften stimlet sammen til uddelingen af Danmarks eneste tv-fagpris, TV-prisen

I weekenden blev tv-branchen fejret, og især DR fik priser med hjem.

Indslaget ’Med Taliban på pigeskole’ blev kåret som Bedste Nyhedshistorie, ’Den store juniorbagedyst’ løb med titlen og trofæet som det Bedste Livsstilsprogram, mens ’Muldvarpen – Undercover i Nordkorea’ blev hyldet som Bedste Dokumentar.

Også TV 2 fik et stort antal statuetter med hjem.

Puk Elgård blev Årets Vært inden for faktaformidling for ’Go’ Morgen Danmark’ og modtog prisen til stående ovationer fra salen.

Årets Bedste Aktualitetsprogram er ’Operation X’, ’Stormester’ snuppede statuetten for Bedste Gameshow, og så løb ’Kærlighed hvor kragerne vender’ med prisen som Bedste Reality.

Under prisuddelingen blev den opsigtsvækkende figur John Dillermand, som entrerede DR’s børnekanal Ramasjang sidste år, også hædret for at levere Årets Nyskabelse.

Se alle vinderne her:

  • Bedste Tv-serie – Long Form: ’Ulven kommer’, af DR Drama til DR1 / DRTV
  • Bedste Tv- serie – Short Form: ’Julefeber’, af DR Drama til DR1 / DRTV
  • Bedste Satire/Comedy: ’Tæt på sandheden’ med Jonatan Spang, af Small Shoes Production til DR2
  • Bedste Dokumentar: ’Muldvarpen – Undercover i Nordkorea’, af Wingman Media til DR1
  • Bedste Faktaserie: ’Lys på den lukkede’, af Pipeline Production til DR1
  • Bedste Crime: ’100 falske forelskelser’, af Nordisk Film TV til DR3
  • Bedste Reportageserie: ’Efterskolen’, af Bullitt Film & Tambo Film til DRTV
  • Bedste Factual Entertainment: ’Den store premiere’, af Mastiff til DR1
  • Bedste Reality: ’Kærlighed hvor kragerne vender 2’, af BLU til TV 2
  • Bedste Underholdning: ’1 døgn, 2 hold, 3 dyr 5’, af Made By Us til TV 2
  • Bedste Karakterdrevne serie: ’Ufortyndet’, af Eddy Media til DR2
  • Bedste Event: ’ZULU Awards 2021’, af Pineapple Entertainment til TV 2 ZULU
  • Bedste Gameshow: ’Stormester’, af Metronome Productions til TV 2
  • Bedste Livsstilsprogram: ’Den store juniorbagedyst’, af DR Aarhus til DR1
  • Bedste Børneprogram: ’Onkel Rejes fede sommerferie’, af Made in Valby til DR Ramasjang
  • Bedste Sportsdækning: ’Formel 1’, af TV3 Sport til Viaplay
  • Bedste Aktualitetsprogram: ’Operation X’, af TV 2 Dokumentar til TV 2
  • Bedste Nyhedshistorie: ’Med Taliban på pigeskole’, af DR Nyheder til DR1
  • Årets Nyskabelse Fakta: ’100 falske forelskelser’, af Nordisk Film TV til DR3
  • Årets Nyskabelse Underholdning: ’John Dillermand’, af Made By Us til DR Ramasjang
  • Årets Vært Underholdning: Jonatan Spang – Programmet ’Tæt på Sandheden’, af Small Shoes Production til DR 2
  • Årets Vært Fakta: Puk Elgård – Programmet ’Go’ Morgen Danmark’, af Nordisk Film TV til TV 2
  • Seerprisen: ’Badehotellet’ sæson 8, af SF Studios, Nitrat Film, Thorsboe & Lundblad til TV 2
  • Årets Otto: Mette Hoffmann Meyer
  • Inspirationsprisen: Metronome Productions SUPERKRAFT

0 Kommentarer