Nyhedsoverblik

data_usage
chevron_left
chevron_right
10:17 26.04.2022 Anna Sol Jørgensen

Én ud af 225 studerende på DMJX har anden etnisk baggrund end dansk

Journalistuddannelserne på Danmarks Medie- og Journalisthøjskole (DMJX), Syddansk Universitet og RUC slår sig nu sammen om at undersøge, hvordan skolerne kan sikre en mere mangfoldig sammensætning af studerende.

Det skriver Politiken.

DMJX må ikke selv opgøre etnicitet på de studerende, men tal fra Danmarks Statistik viser ifølge Politiken, at kun én af de 225 elever, der blev optaget på skolen i 2021, havde anden etnisk oprindelse end dansk. De seneste 10 år har andelen af de studerende med anden etnisk baggrund været under en procent. Samme mønster tegner sig på Syddansk Universitet og RUC.

”Vi tror på, at jo større forskellighed der er på redaktionerne, jo bedre journalistik kommer der. Punktum. Redaktionerne skal kunne rekruttere flere journalister med anden etnisk baggrund. Og hvis vi som journalistuddannelse ikke producerer nok, bliver der ikke mange at rekruttere,” siger Mette Mørk, lektor på DMJX, til Politiken.

Meldingen kommer, efter at en ny undersøgelse fra RUC i går kortlagde, at indvandrere og efterkommere fra ikke-vestlige lande udgør bare 3,5 procent af kilderne i mediernes nyhedshistorier. Det på trods af, at den befolkningsgruppe udgør 14 procent af den danske befolkning. Undersøgelsen dækker over 1.244 nyheder fra aviser eller nyhedsudsendelser. Otte af dem var produceret af en journalist med anden etnisk baggrund end dansk.

 

 

SENESTE NYT

Flere nyheder