Krimijournalistik

Eksrocker Brian Sandberg får løn af Ekstra Bladet – ikke et problem, siger Knud Brix

Politidirektør og politiforbundet retter kritik mod medier for brugen af tidligere kriminelle i fladerne, da det kan risikere at glorificere et liv i kriminalitet. På Ekstra Bladet ser chefredaktør Knud Brix det ikke som glorificering af kriminalitet at have eksrockeren Brian Sandberg ansat.

Brian Sandberg var i mange år kendt som fremtrædende bandemedlem af både Hells Angels og Bandidos og havde i flere år sin daglige gang i danske fængsler.

Men nu har han lagt kriminaliteten bag sig og har i stedet sin gang på krimiredaktionen hos Ekstra Bladet på Rådhuspladsen i København.

Her er han aflønnet som freelancetilknyttet podcastvært i programmet ’Bag Vesten’, og han er en så integreret del af avisens krimiredaktion, at man på opslag på sociale medier sidste år kunne se ham sidde til bords ved Ekstra Bladets julefrokost.

Og freelanceansættelsen af Brian Sandberg er helt uproblematisk ifølge ansvarshavende chefredaktør Knud Brix:

”Brian Sandberg er tidligere straffet og har gjort regnskabet op med samfundet i forhold til at udstå sin straf,” lyder det fra Knud Brix.

Netop tidligere kriminelles optrædener i medier er genstand for fornyet kritik fra NSK-politidirektør Lasse Boje Nielsen, som har udtalt, at glorificeringen af kriminelle stille og roligt er ”vandret fra fiktionens verden til medieverdenen.” Han bakkes op af formand for politiforbundet Heino Kegel.

Glorificerer det ikke

Men Knud Brix afviser, at mediet ved at bruge Brian Sandberg er med til at glorificere eks-rockerens generalieblad, som blandt andet tæller en lang fængselsstraf samt en rolle som sikkerhedsvagt for den bedrageridømte Stein Bagger.

”Brian Sandberg er medvært i podcasten ’Bag Vesten’, hvor han sidder sammen med en erfaren kriminalreporter, og de glorificerer på ingen måde det liv. Tværtimod. Han fortæller også alle de ubehagelige ting, der foregår i fængslet, og hele det stress, man kan være under,” siger Knud Brix:

”Så jeg mener på ingen måde, at han glorificerer et rockerliv. Enhver kan høre, hvor forfærdeligt det må være,” fortsætter han.

Samarbejdet med Brian Sandberg kaster også adskillige historier af sig i avisens spalter, hvor Sandberg blandt andet fortæller, hvordan han fik opgraderet sin seng i fængslet til en eksklusiv seng af mærket Hästens, om de interne regler i rockermiljøet og om indsmugling af vodka til fængslet.

Under videoklip på Ekstra Bladets sociale medier er der tydelig interesse for indhold med Brian Sandberg, hvor nogle finder det indsigtsfuldt, mens andre gentagne gange spørger Ekstra Bladet, hvorfor de giver taletid til en tidligere kriminel.

Men afvejningen hos Ekstra Bladet har ifølge Knud Brix været, at han er en vigtig stemme, der har en unik indsigt i underdanmark:

”Jeg ved godt, at det her til dels deler vandene. Men det er ikke noget nyt for Ekstra Bladet. Vi er et stort, tabloidt nyhedsmedie, som siden fødslen altid har interesseret os for, hvad der sker i alle mulige lukkede rum i samfundet, og det her er et af dem. Og når folk gerne vil høre om det, skammer vi os ikke over at lave det,” siger Knud Brix.

Vært, ikke kilde

Chefredaktøren vil ikke gå ind i, hvor grænsen går for den begåede kriminalitet, hvis en tidligere kriminel skal have et lønnet værtsjob for Ekstra Bladet, og om man for eksempel ville ansætte en, der var dømt for drab, hvilket Brian Sandberg ikke er. Det vil bero på en konkret vurdering, lyder det.

Brian Sandberg kommer i huset, deltog i jeres julefrokost og får betaling for at fortælle om sit kriminelle liv. Er der ikke et problem i, at der er et økonomisk incitament til at gøre historierne mere kulørte?

”Jeg går ind for, at folk skal have penge for deres arbejde. Han er podcastvært og medvært, og det skal han selvfølgelig have penge for. Det modsatte ville være kritisabelt, og jeg håber da, I ville ringe fra fagbladet, hvis vi bad folk om at udføre et stykke betalingsarbejde, uden at de fik løn for det.”

Selv om en stor del af programmerne med Brian Sandberg handler om eks-rockerens kriminelle fortid, understreger Knud Brix, at man ikke skal betragte Brian Sandberg som en kilde.

Det er vigtigt for ham at understrege, at en kilde på Ekstra Bladet naturligvis ikke ville få betaling, og at man kun skal betragte Brian Sandberg som vært.

”Han er freelancer, og af den grund kommer han selvfølgelig på redaktionen, og det anser jeg som absolut uproblematisk. Det er faktisk mit indtryk, at han på mange måder er stolt over at have et fast og legitimt arbejde. Så på den måde synes jeg, at det er en succeshistorie, at man kan gå fra at være kriminel til at have en podcast, som folk er glade for.”

Brian Sandberg har ad flere omgange fortalt, at han har lagt det kriminelle liv bag sig. I et interview hos TV 2 sagde han i 2022:

”Jeg vil beklage til alle. Jeg synes, jeg har levet et skævt, dumt liv. Jeg skulle have brugt tid på nogle, som ville mig det godt. Jeg skulle have brugt min tid på at få en god uddannelse og have et fast job.”

Ud over værtsjobbet hos Ekstra Bladet har Brian Sandberg blandt andet også optrådt i programmet ’Mit liv som gangster’.

0 Kommentarer

Læs også

Krimijournalistik

Politifolk kritiserer mediers brug af tidligere kriminelle

25. NOVEMBER 2025