Karriere

DR’s ældste tv-vært peakede sidst i sit arbejdsliv. Nu stopper han

I en branche, hvor ungdom er i høj kurs, går Jørgen Skouboe fra ’Nak & Æd’ på pension efter 47 år i DR. De sidste 16 år blev de absolut bedste

Før 2010 var det nok de færreste danskere, som var på fornavn med Jørgen Skouboe.

Indtil da havde den i dag 72-årige tv-mand mest været bag kulisserne som produktionsleder på diverse tv-programmer i DR.

Men de seneste 16 år har han fået sit store folkelige gennembrud og en solid fanskare blandt de danske seere som den ene halvdel af værtsduoen på det populære DR-program ’Nak & Æd’.

Det mærkede Jørgen Skouboe, da DR før jul udsendte nyheden om, at han til sommer går på pension.

Jeg udsatte jo i sin tid min pension, fordi jeg syntes, det gik alt for godt.
Jørgen Skouboe

”Det var sgu helt vildt. Jeg tror, jeg var på til klokken 20 og gav interviews og svarede på de mest fantastiske henvendelser på både mail og Facebook. Det var meget rørende,” fortæller Jørgen Skouboe og tilføjer:

”Men faktisk kom det ikke bag på mig. Jeg oplever dagligt, at børn og alle mulige andre stopper mig i Netto og vil have en selfie med mig.  Engang holdt jeg i et blinklys heroppe i Nordvestkvarteret i Aarhus, da en indvandrer råbte ud ad vinduet: Du har fandme lært mig at tale dansk, mand!”

Stadig en seersucces

Men til sommer er det altså slut for tv-værten, der ifølge dr.dk er DR’s ældste af slagsen. Afskeden fra DR har Jørgen Skouboe besluttet efter lange og svære overvejelser.

”Jeg udsatte jo i sin tid min pension, fordi jeg syntes, det gik alt for godt. Og det gør det jo sådan set stadigvæk. Men jeg vil gerne sige stop, mens legen er god, og jeg stadig kan håbe på en fremtid som ældre. Jeg savner børnebørnene helt vildt,” fortæller han.

16 sæsoner og 26 lande er det blevet til, siden første afsnit af programmet løb over skærmen i 2010.

De sidste 16 år har helt klart været de bedste i mit arbejdsliv.
Jørgen Skouboe

Den dag i dag trækker det stadig op mod en halv million seere per afsnit, når Jørgen Skouboe sammen med kokken Nikolaj Kirk går på jagt efter dyr, som de selv nedlægger, tilbereder og spiser.

Mange i vores branche kæmper med at forblive relevante i chefernes øjne, når de har passeret 55 eller 60 år. Men det virker nærmest, som om din karriere har peaket, efter at du passerede 55?

”Jamen 100 procent. De sidste 16 år har helt klart været de bedste i mit arbejdsliv. Jeg har virkelig været sindssygt privilegeret,” siger Jørgen Skouboe.


Foto: Jens Skov, DR

Drømte ikke om at blive tv-vært

Selv kalder Jørgen Skouboe sig en autodidakt idémand.

Han havde aldrig drømt om at blive tv-vært, da han i 1977 startede som regissør – eller produktionsleder, som det ville hedde i dag – på DR i Aarhus.

”Jeg startede på programmer til de små børn, og efterhånden kom jeg op og fik større og større produktioner og underholdningsprogrammer i de helt store studier,” fortæller han.

I 1990’erne var han med til at starte forbrugerprogrammet ’Rene ord for pengene’, og han var idémanden bag programmet ’To fag frem’, hvor håndværkere dystede i forskellige færdigheder i bedste sendetid.

”Det holder jo slet ikke i dag, men dengang var det nyskabende og blev det, man kalder en segmentknuser, der blev set af rigtig mange,” siger Jørgen Skouboe.

Senere blev han vært på programmet ’Frilandshaven’, hvor omdrejningspunktet for programserien også var gamle håndværk og natur.

Fandt selv på ’Nak & Æd’   

Idéen til ’Nak & Æd’ var oprindeligt også Jørgen Skouboes egen. Han fik den, da han skulle lave programmet ’Jul i frilandshaven’ og havde inviteret Nikolaj Kirk til at grille julemandens rensdyr.

”Jeg kunne huske Nikolaj Kirk fra morgen-tv, og så spurgte jeg, om han ville være med, og hvad han skulle have for det. ”Ikke en skid, Jørgen,” svarede han. Der tænkte jeg: Han er fandme fed,” har Jørgen Skouboe tidligere fortalt til Journalisten.

Den stil, vi har i ’Nak & Æd’, sådan er vi også privat. Vi ryger og drikker og bander og har det sjovt sammen.
Jørgen Skouboe

Efter optagelsen spekulerede han over, hvordan han igen kunne komme til at lave tv med Nikolaj Kirk.

”Og så fik jeg idéen; hvorfor ikke tage ud med en rygsæk hver – jeg med mit gevær, han med sine knive – og skyder vi noget, så spiser vi det,” fortæller Jørgen Skouboe.

Ryger og drikker og bander

Han mener stadig, det er Nikolaj Kirks medvirken og det kammeratskab, de to har opbygget, der har gjort, at programmet er blevet den succes, det er blevet.

”Den stil, vi har i ’Nak & Æd’, sådan er vi også privat. Vi ryger og drikker og bander og har det sjovt sammen, og jeg tror, seerne kan mærke den autenticitet, der er i det,” siger han.

Jeg tror, det handler om at blive ved med at have lyst til at forandre noget.
Jørgen Skouboe

Hvad tror du, seerne har fået ud af programmerne?

”Jeg tror, det har været med til at sende folk ud i naturen. Mange vil nok i virkeligheden gerne mere væk fra mobilen og mere ud i naturen, men de tror, de skal ned i Spejdersport og købe alt muligt for at kunne overleve. Der viser vi dem, at det behøver man jo for fanden ikke,” siger Jørgen Skouboe.

Har du et råd til andre, der gerne vil følge dit eksempel og gøre de sidste år af arbejdslivet til de bedste?

”Jeg tror, det handler om at blive ved med at have lyst til at forandre noget. Forandring er nøgleordet, så man ikke hænger i de samme gamle koncepter og bliver ved med at fortælle historier på samme måde, som man plejer. Og det kan man godt, selv om man er oppe i alderen,” siger han og tilføjer:

”Og hvis du laver noget, der duer, så er der højt til loftet.”


Foto: Jens Skov, DR 

0 Kommentarer