Foto: Liv M. Kastrup
Langt de fleste DJ-medlemmer har deres pension stående hos PFA gennem Mediernes Pension.
Men selskabet får nu kritik for manglende åbenhed om de børsnoterede selskaber, som PFA har investeret i.
Det skriver Follow My Money, som giver PFA 15 ud af 55 mulige point i deres 'Åbenhedsbarometer'. Det er den laveste score blandt de 15 pensionsselskaber i barometeret.
Tesla udelukket hos otte selskaber
Ifølge Follow My Money er PFA det eneste selskab af 15, der ikke offentliggør en eksklusionsliste over de selskaber, de har udelukket.
Det gælder eksempelvis Tesla, som otte danske pensionsselskaber har udelukket på grund af brud på arbejdstageres rettigheder.
Til Follow My Money udtaler DJ-forperson Allan Boye Thulstrup, at han nu vil opfordre PFA til øget åbenhed:
”Jeg undrer mig da over, at den ikke er offentlig, og jeg kommer til at bede PFA om at offentliggøre den,” udtaler han.
Åbenhed vigtig for DJ
Her understreger han også, at åbenhed er en grundlæggende værdi for DJ, og at åbenhed om eksklusionslister ville være et sundt og godt princip. Han understreger også, at han svarer som DJ-forperson, fordi Mediernes Pension ikke har drøftet sagen endnu. Mediernes Pensions bestyrelse består også af repræsentanter fra arbejdsgiverne i Danske Mediers Arbejdsgiverforening og DR.
PFA udtaler til Follow My Money, at selskabet hellere vil være åbne om, hvad de investerer i, frem for hvad de fravælger:
”På nuværende tidspunkt offentliggør vi ikke en samlet eksklusionsliste. Vi prioriterer i stedet åbenhed om vores kriterier og om de investeringer, vi faktisk har,” udtaler PFA-pressechef, Nis Refslund Poulsen.
Ifølge Follow My Money var PFA tidligere åbne om eksklusionslisten. Blandt andet lå den offentligt tilgængelig i 2015.
Follow My Money er et nystiftet dansk initiativ, som vil skabe transparens om pensionskassers, bankers og statslige fondes offentlige eksklusionslister. Bag initiativet står journalist Benjamin Holst, der blandt andet var med til at stifte Danwatch i sin tid.
For seks år siden viste en rapport fra Oxfam Ibis, at PFA havde 68 millioner kroner investeret i virksomheder, der solgte våben og militært udstyr til Saudi-Arabien og De Forenede Arabiske Emirater, som har været hovedaktører i krigen i Yemen.
0 Kommentarer
Du skal være logget ind med dit DJ-login for at kunne kommentere på artiklen.