Sparerunde

Chok på B.T.: ”Man sparer og sparer og sparer sig til overskud”

De ansatte på B.T. er bekymrede for, hvad det er for et produkt, de kommer til at kunne levere i fremtiden

Det kom som et stort chok for de ansatte på B.T., at det digitale tabloidmedie kun et halvt år efter seneste fyringsrunde nu står foran en ny nedskæring.

Det fortæller tillidsrepræsentant Søren Kjellberg Ishøy, efter at det i dag kom frem, at B.T. kom ud af 2023 med et dundrende underskud og skal spare 9,2 millioner kroner.

”Lige nu er medarbejderne i chok og meget følelsesmæssigt påvirkede. Vi vidste godt, at det ikke gik vildt godt med forretningen, men vi troede alligevel ikke, at vi skulle igennem det her igen allerede,” refererer han fra formiddagens medarbejdermøde.

På mødet besluttede de ansatte at nedlægge arbejdet.

”Frustrationen blandt medarbejderne går på, at man nu igen skærer på B.T. for gud ved hvilken gang. Der er en bekymring for, at man forsøger at spare og spare og spare sig til overskud, fordi det jo har en naturlig grænse,” fortæller Søren Kjellberg Ishøy, der ikke selv var til stede, da beslutningen blev truffet.

Knokler med de ressourcer, der er

Helt konkret er medarbejderne på B.T. bekymrede for, hvad det er for et produkt, de kommer til at kunne levere i fremtiden.

”De er frustrerede over, at vi går på arbejde hver dag og knokler for at lave det bedst mulige produkt med de ressourcer, der er, og så giver det alligevel dundrende underskud. Der må jo være et eller andet galt i strategien,” siger Søren Kjellberg Ishøy.

Kan I bevare håbet?

”Ud fra hvad medarbejderne sagde til medarbejdermødet, så er et af problemer netop, at de har svært ved at bevare håbet om, at B.T. fremadrettet kan levere de antal brugere, som forretningen kræver. Der er en frustration over, at tilgangen til at imødegå underskud er yderligere besparelser,” siger han.

Cirka 10 stillinger  

Ifølge tillidsrepræsentanterne har ledelsen endnu ikke sat tal på, hvor mange stillinger der skal nedlægges – kun at der skal spares 9,2 millioner kroner.

”Hvad det bliver i stillinger, afhænger af, hvad man finder af andre besparelser. Men det er jo cirka 10 stillinger,” siger Søren Kjellberg Ishøy og tilføjer, at der i dag er knap 70 ansatte på B.T.

”Så det vil selvfølgelig kunne mærkes.”

Hans håb er, at de kommende uges forhandlinger vil kunne nedbringe antallet af stillingsnedlæggelser.

Journalisten forsøger at få et interview med B.T.’s ansvarshavende chefredaktør, Simon Richard Nielsen.

0 Kommentarer

Læs også

Sparerunde

B.T.-medarbejdere erklærer mistillid til Anders Krab-Johansen

16. JANUAR 2024
Sparerunde

B.T. skal spare 9,2 millioner kroner: Medarbejdere nedlægger arbejdet

16. JANUAR 2024