B.T.-robot sprøjter gamle Kevin Magnussen-artikler ud på Facebook

”Det må helst ikke ske,” siger B.T.-chef om publicering af 30 artikler fra arkivet

Racerkøreren Kevin Magnussen skal være far. Det oplyste B.T. på Facebook i går.

”Tillykke med titlen som far Kevin”, skrev en begejstret facebookbruger i en kommentar.

Hvortil en anden tørt svarede:

”Det var sidste år,” efterfulgt af en smiley.

Og ja, den er god nok. I går lagde B.T.’s robot ved en fejl 30 artikler på Facebook om Kevin Magnussen og tennisspilleren Caroline Wozniacki, og de var alle sammen mindst et år gamle.

For eksempel var det helt tilbage i januar 2021, at Kevin Magnussen blev far.

De 30 artikler fra arkivet udløste kommentarer som: ”Er BT løbet tør for nyheder?” – uden at nogen fra B.T. gav en forklaring.

Da Journalisten her til formiddag henvendte sig til B.T., lå artiklerne efter 21 timer stadig på Facebook.

Fra mennesker til robotter

B.T. har gjort sig bemærket ved at erstatte studentermedhjælpere med robotter som for eksempel Echobox til deling af indhold på sociale medier.

Produktchef på B.T. Jeppe Pedersen forklarede i oktober 2020 Journalisten, at robotterne er bedre til at ”træffe beslutninger på baggrund af data frem for mavefornemmelser”.

I dag beklager Jeppe Pedersen weekendens massepublicering af Kevin Magnussen- og Caroline Wozniacki-artikler.

”Det er skidt. Det må helst ikke ske. Jeg kan kun beklage og håbe, at læserne godtager undskyldningen,” siger han.

Inaktive

Når B.T. ikke opdagede fejlen med det samme, skyldes det, at artiklerne blev lagt ud på to facebooksider om Kevin Magnussen og Caroline Wozniacki, som B.T. ikke længere benytter sig af.

”Normalt følger vi med på Facebook. Men her var der tale om to inaktive sider, og derfor så vi det først i morges,” siger Jeppe Pedersen.

Han tilføjer, at det ikke er robotten Echobox, der står bag fejlen, men et ældre system.

”Jeg er ikke så bekymret for fremtiden, fordi artiklerne er udgivet af det gamle system,” siger Jeppe Pedersen.

Fejlen blev udløst af et computernedbrud i weekenden, hvor B.T. måtte genstarte en række servere – og dermed troede robotten fejlagtigt, at artiklerne var genudgivet og lagde dem på Facebook, siger han. B.T. har nu beklaget fejlen over for læserne.

0 Kommentarer