Trusler

B.T.-journalist modtager grove trusler efter kritisk dækning af Palæstina-demonstrationer

Indbakken bugner af trusler mod B.T.-journalist Claes Theilgaard, efter han har skrevet en række kritiske artikler om det propalæstinensiske miljø. Talsperson tager skarp afstand

Kritisk journalistik kommer nogle gange med en pris.

Men for Claes Theilgaard, der er journalist på B.T., har prisen været høj. De seneste måneder har han nemlig modtaget en decideret byge af hadbeskeder og trusler.

”Du kalder dig selv for journalist. Du er en zionist din lille hund. Jeres dage er talte”

”Det er ikke vores aktivister der skal stå skoleret for et beskidt svin og en zionist som Claes Kirkeby Theilgaard fra B.T.”

”Jeg advarer B.T., Berlingske og andre aviser. Leg ikke med ilden.”

Det er bare et udpluk af de beskeder Claes Theilgaard har modtaget. Dertil kommer telefonopringninger, trusler på telefonsvaren og senest en trussel om en demonstration foran hans private adresse.

En ansigtsløs trussel

Årsagen til den megen negative opmærksom er, at Claes Theilgaard igennem længere tid kritisk har dækket den propalæstinensiske bevægelse.

”Når man dækker det her, afføder det altid meget voldsomme reaktioner. Men jeg har på det seneste, oplevet, at der har været en specifik person fra det her miljø som flere gange har opfordret til og truet med at lave en form for demonstration på min private adresse, fordi han er så utilfreds med mine historier,” fortæller Claes Theilgaard.

Netop det skete for en svensk journalist på Sydsvenskan, efter hun havde rapporteret, hvordan der var et mismatch mellem de slagord, der blev råbt på svensk og arabisk til en propalæstinensisk demonstration.

Efterfølgende samlede 50 personer sig foran journalistens lejlighed, hvor de råbte ”grove” slagord.

Det fik redaktør på Sydsvenskan, Jonas Kanje, til at kalde episoden for “helt uacceptabel” og samtidig understrege, at redaktionen ikke vil lade sig skræmme til tavshed.

Claes Theilgaard kalder den truende person en ”arketype” på en aktivist i miljøet.

Han er nemlig ikke fast tilknyttet en enkelt organisation, og derfor har Claes Theilgaard heller ikke kunnet rette henvendelse til en specifik organisation og klage over truslerne.

”Det er jo ikke sådan, at det her folk er officielle talspersoner for Internationalt Forum, der går rundt og er i gang med at samle tropperne. Det er jo et løst tilknyttet netværk, som har alle mulige forbindelser på kryds og tværs.”

Fagbladet Journalisten har fået adgang til e-mails med trusler samt yderligere dokumentation for diverse opkald og kommentarer på de sociale medier.

Og selvom flere af truslerne er skrevet i et ret usammenhængende og til tider nærmest kryptisk sprog, har Claes Theilgaard svært ved ikke at tage truslerne ind.

Ikke alene

Og han er langt fra alene.

For det er ikke kun i Sverige, at journalister oplever trusler og chikane som resultat af deres dækning af den betændte konflikt i Gaza.

Både en af Claes Theilgaards kolleger, korrespondent Jotam Confino og TV 2's Rasmus Tantholdt har oplevet at deres person er kommet i fokus på grund af deres arbejde.

Claes Theilgaards karriere som journalist er ellers nærmest kun lige begyndt. Men tidligere har han været meget aktiv i den offentlige debat og har demonstreret og lavet politiske aktioner på den politiske højrefløj. Det har gjort ham upopulær blandt både monarkister, imamer og de autonome på Nørrebro.

”Før jeg for alvor begyndte at arbejde med journalistik, har jeg lavet rigtig meget debatvirksomhed, eller hvad man skal kalde det. Der har jeg også oplevet nogle ting, der var meget heftige i en ret ung alder,” siger han.

I maj fik en person en dom på 50 dages betinget fængsel for at true Claes Theilgaard og hans familie på livet. Dommen relaterer sig til en sag, der ligger flere år tilbage.

Alligevel giver forløbet og de seneste ugers hadefulde beskeder stof til eftertanke.

”Hvis jeg nu fik lige pludselig fik så mange dødstrusler, at jeg skulle til at have en vagt på, så kunne det godt være at jeg ville begynde at overveje, om det var prisen værd. Men i princippet synes jeg aldrig, at man skal bøje sig for chikane og trusler,” siger han.

Tager afstand

Det er dog langt fra alle i det propalæstinensiske miljø, der sender hadefulde beskeder i den unge B.T.-journalists retning.

Hos 'Alle på gaden for et frit Palæstina', der er den gruppe, der har stået bag nogle af de største demonstrationer, er responsen soleklar, da man hører om forløbet med Claes Theilgaard.

”Først og fremmest tager vi skarpt afstand fra enhver form for trusler, der skulle komme mod en journalist eller enhver anden person. Det strider imod vores værdier og principper,” skriver Bilal Al-issa, der er talsperson for organisationen 'Stop Annekteringen af Palæstina', der er blandt de bærende kræfter bag de store demonstrationer i en mail.

I samme mail lægger han afstand til den pågældende person, som har truet med at indkalde til en demonstration foran Claes Theilgaards hjem.

”Den person har aldrig været med til at arrangere demonstrationer i 'Alle på gaden for et frit Palæstina'-regi, og han har aldrig deltaget i nogle møder, som vi har afholdt. Derfor bekræfter vi, at vi ikke har noget med den person af gøre.”

0 Kommentarer