Lokaljournalistik

Ærø får hyperlokalt medie - målet er 300 betalende abonnenter

To journalister er på vej med nyt medie på Ærø, der skal levere kritiske og konstruktive historier tæt på borgerne. Startkapitalen kommer fra borgere og virksomheder på øen.

De har endnu ikke skrevet en eneste artikel, og hjemmesiden er kun lige kommet op at køre. Men 1. december går Ærønyt i luften som endnu et hyperlokalt medie, der ønsker at lave kritisk og konstruktiv journalistik.

Det sker på et tidspunkt, hvor mediebrugernes interesse for mere lokale historier vender tilbage.

”Vi dækker ikke øen på samme måde, som man gør, hvis man ikke bor her. Vi skal gerne lave noget journalistik, som er noget andet end det, der bliver lavet i dag,” siger Lasse Bøgeskov Andersson.

Han er redaktør og journalist på Ærønyt og har tidligere arbejdet i DR og på produktionsselskabet Laud People.

Han står bag Ærønyt sammen med journalist Stine Gjelstrup Hansen, som har arbejdet på Fyns Amts Avis og TV 2 Fyn.

Målgruppen er Ærøs cirka 5.800 borgerne, og indtil videre har de to stiftere kun mødt positiv interesse for projektet, fortæller Lasse Bøgeskov Andersson.

”Folk er enormt begejstrede og glæder sig til, at vi går i gang,” siger Lasse Bøgeskov Andersson.

350.000 kroner i lokal støtte

Foreløbig er der indsamlet 350.000 kroner i startkapital fra private og virksomheder på øen.

”Vi starter ikke bare noget, som vi selv tror på. Vi har fået opbakning både i ord og i penge, og det er mere, end jeg havde turdet håbe på,” siger han.

Både Stine Gjelstrup Hansen og Lasse Bøgeskov Andersson bor på Ærø, og det er en vigtig del af idéen bag Ærønyt.

Tættere på borgerne

I stedet for at lave klassiske historier om lokale virksomheders årsregnskaber kunne en vinkel for Ærønyt være at kigge på menneskene bag virksomheden, og hvad virksomheden betyder for Ærø.

”Vi vil gerne lidt om bagved og bruge menneskene som indgang til historierne frem for et mere distanceret blik,” forklarer Lasse Bøgeskov Andersson.

Planen er at udkomme med historier dagligt. De to iværksættere håber, at de med tiden kan få penge nok til at lønne sig selv for to fuldtidsjob.  

Målet er at have mindst 300 betalende abonnenter ved udgangen af 2027.

De satser også på andre indtægtskilder som medlemskaber af foreningen, fonde, annonceindtægter og Ugeavispuljen.  

Inspirationen kommer blandt andet fra det hyperlokale medie KunMors, der har succes med at lave konstruktiv journalistik på Mors.

Stine Gjelstrup Hansen har selv fordybet sig i konstruktiv journalistik som fellow på Constructive Institute i Aarhus. Mediet sigter mod at lave journalistik, der ikke kun peger på problemer, men også ser på mulige løsninger.

”Vi er ikke sat i verden for ikke at lave kritisk journalistik. Men vi synes, noget af det, der bliver skrevet om øen i dag, er meget problemfokuseret,” fortæller Lasse Bøgeskov Andersson.

Plads til alle

Redaktøren håber, at det nye medie kan udfylde et vakuum, der følger af, at Fyns Amts Avis skriver om Ærø fra deres redaktion i Svendborg, og at ejeren af Ærø Dagblad heller ikke bor på øen.

Chefredaktør på Fyns Amts Avis Karl Erik Stougaard ønsker Ærønyt held og lykke.

”Jeg er sikker på, at det er et seriøst projekt lavet af dygtige mennesker, og der er også plads til dem på Ærø,” siger han,

1 Kommentar

Finn Arne Hansen
22. OKTOBER 2026
Ros til redaktøren for at tage fat på andet end det kendisstof fra København, som fagbladet flyder over med. Men noget halter. DAO er nødt til at tage en høj pris for at omdele materiale og er ikke interesseret i at gå konkurs. PostNord kunne jo bare køre med underskud efter underskud, som vi skattebetalere måtte betale. En af de bedste ejendomme i København ved hovedbanen formøblede PostNord også. Det her er for simpelt.