Niels Nygaard, DMJX
Kommunikationsuddannelsen på DMJX bliver stadig mindre populær som førstevalg for uddannelsessøgende på kvote 1.
Tal fra Uddannelses- og Forskningsstyrelsen viser, at i alt 266 søgte ind på DMJX’ to kommunkationsuddannelser som førsteprioritet via kvote 1, hvor man søger ind på sit karaktergennemsnit. Det er et fald fra 311 sidste sommer, svarende til 14 procent.
Dykket er størst for uddannelsen i Aarhus, der har studiestart efter sommerferien. Her er antallet af ansøgere faldet fra 130 til 99, hvilket svarer til 24 procent. Det er mere end en halvering fra 2023, hvor der var 209 ansøgere. Faldet i København er i samme periode 27 procent.
DMJX selv opgør tallene på en lidt anden måde og konstaterer en lille stigning – fra 574 til 611 - i antallet af kvote 1-ansøgere til kommunikationsuddannelsen. Det skyldes, at skolen medregner alle, der har skrevet uddannelsen et sted på deres prioriterede ansøgning, mens Uddannelses- og Forskningsstyrelsens opgørelse kun tæller dem, der har søgt den som førsteprioritet.
Tendensen for journalistuddannelserne ved DMJX, SDU og RUC er også, at stadig færre har dem som førstevalg. For DMJX, der har ansøgningsfrist med optagelsesprøve via kvote 2 i marts, gjaldt i år, at der var 5 procent færre 1. prioritetsansøgere end i 2025 og hele 36 procent færre end i 2022.