Novo

Rådgiver: Underlig strategi at holde fyrings-briefing som lukket klub

Novo ville begrænse hvor mange journalister, som så med på online pressebriefing. Men en del af briefingen endte med at blive transmittereret live på TV 2 News

”Det er en underlig strategi at opføre sig som en lukket klub, når man er så stor en virksomhed, at man har indflydelse på hele landets økonomi.”

Sådan siger Nanna Bernth, kommunikationschef ved Kulturens Analyseinstitut, efter Novo Nordisk i sidste uge holdt en pressebriefing på Teams om virksomhedens store sparerunde, hvor journalisterne fik mulighed for at stille spørgsmål til Novos administrerende direktør Mike Doustdar.

Men briefingen var alene for journalister, som normalt bliver inviteret til Novos pressebriefinger. Journalister, som ikke normalt dækker Novo, fik nej til at se med.

“En kæmpestor vigtig sag”

Novos pressechef oplyser i en mail, at der er normal praksis for Danmarks største virksomhed, at de sender personlige invitationer til de journalister, der normalt dækker Novo og Novos regnskaber, når de holder pressemøder og briefinger.

Men den model giver ikke mening i tilfældet med Novos spareplan, siger Nanna Bernth, kommunikationschef ved Kulturens Analyseinstitut, i Journalistens podcast ’Budskab’.

Hun peger på, at sparerunden er interessant for mange flere end dem, der går op i Novos regnskaber. Og derfor bliver briefingen med Novo's direktør det også.

”Det her handler også om arbejdsmarked, om hverdagsliv, om arbejdspladser i Danmark og om lokalsamfund som Kalundborg,” siger hun i Journalistens podcast 'Budskab'.

”Det er en kæmpestor vigtig sag for rigtigt mange mennesker.”

Blev tv-transmitteret

Det vurderede de også på TV 2 News, som transmitterede en del af pressebriefingen live. News-redaktøren skriver i en mail til Journalisten, at de havde informeret Novo om, at de ville transmittere fra briefingen.

I 'Budskab' vurderer Nanna Bernth, at Novo i meget andet kommunikation om fyringen - interviews med medierne og på direktørens egen LinkedIn-profil - har lagt vægt på at kommunikere til markedet og mindre vægt på at kommunikere til medarbejderne.

Den lukkede Teams-briefing sig i slipstrømmen af den linje.

”Det fortæller mig, at Novo har fejlvurderet, hvem som er målgruppen for briefingen,” siger hun og tilføjer, at Novo er kæmpestor og har effekt på hele landets økonomi.

”Så kan man ikke putte sig og holde nogen ude, for det her har interesse for alle.”

Novo havde ikke forventet tv

Novos pressechef skriver i en mail, at der ikke var tale om noget pressemøde, men at udvalgte journalister havde fået en ”personlig invitation til et online møde på Teams.”

”Det er et format, vi har brugt før, og indholdet kan bruges til journalistisk dækning, men vi havde dog ikke forventet, at man ville live transmittere Teams-samtalen på tv. Vi beklager overfor deltagerne i mødet, hvis der har været uklarhed i forhold til formatet.”

0 Kommentarer