Digitalisering

Portoprisers himmelflugt blev det sidste skub: Nu skal fagblad genopfinde sig selv

Fagbladet FOA lukker snart på print. Chefredaktør vil bruge penge fra tryk og distribution på mere digitalt indhold

Fagbladet FOA måtte som led i en sparerunde hos FOA opsige fire medarbejdere i januar 2024.

Men nu er der slået tre nye stillinger op med digitalt fortegn.

Årsagen er ifølge chefredaktør Klaus Lange, at papirmagasinet nu lægges endegyldigt i graven, efter at FOA i over 120 år har udgivet medlemsblade på papir.

Skal producere mere indhold

På Mediajob-portalen kan man dermed nu se, at FOA leder efter en digital journalist, en debat- og fællesskabsjournalist og en SoMe-journalist.

Nogle vil nok undre sig over, at I skulle fyre i januar, men nu har tre jobopslag ude. Hvad tænker du, hvis man sidder med den følelse derude?

”Det er helt fair, når man ser på det udefra. Men sagen er bare, at det er to adskilte ting. I januar gennemførte FOA en stor besparelsesrunde for at få i balance i økonomien. Den ramte os, fordi vi er en del af FOA. Nu laver vi så en digital omstilling af Fagbladet FOA, hvor vi flytter penge fra frimærker til indholdsproduktion,” siger Klaus Lange.

Udfasningen af papirudgivelsen blev vedtaget af FOA’s hovedbestyrelse i 2022. I mellemtiden er portoen på udsendelse af fagbladene også vokset betydeligt, hvilket har øget presset på at overgå til digital kommunikation.

”Det er en stor opgave at flytte sig fra print til digital og noget, som mange i mediebranchen slås med lige nu. Vores analyse er, at opgaven indebærer en øget digital indholdsproduktion,” fortsætter han.

Kræver nyt mindset

Som hos andre fagblade skaber selve den øvelse at levere et trykt blad til medlemmerne af fagforeningen en løbende kontakt til medlemmerne.

Og ifølge Klaus Lange bliver det en kæmpe udfordring ikke at udkomme til medlemmerne på den måde længere.

”At få fagbladet er en påmindelse om, at man er medlem af sin fagforening. Når vi tager det væk, skal vi erstatte det med nogle andre værdifulde medlemsoplevelser. Derfor kommer vi også til at kigge på, om vi kan give medlemmerne en talk, podcast eller webinarer ud over journalistikken,” siger han.

Ifølge Klaus Lange vil det også kræve en ændring af mindsettet hos journalisterne på fagbladet.

I den trykte verden kan man for eksempel nok gemme sig lidt mere inde i et trykt magasin, hvor læsertal og performance måske ikke betyder alverden.

Anderledes er det med digital journalistisk målbarhed, hvor alt fra klik til læsetid kan være afgørende parametre.

”Man kan ikke gemme sig i det digitale, og det kan være barskt. Men jeg kan konstatere, at det for medarbejderne på fagbladet har haft en enormt positiv betydning for den journalistiske diskussion af, hvad der er godt indhold,” siger Klaus Lange.

Efter nyansættelserne vil Fagbladet FOA’s redaktion gå fra omtrent 10 medarbejdere til 13 medarbejdere.

I alt har FOA 168.000 medlemmer.

0 Kommentarer