Nyhedsoverblik

data_usage
chevron_left
chevron_right
11:21 27.01.2026 Kerstin Bruun-Hansen

Ombudsmand: Journalister havde ret til dokumenter om ministers bog

Ombudsmand: Journalister havde ret til dokumenter om ministers bog

Sebastian Elias Uth/Ritzau Scanpix

Det var ikke efter bogen, da Justitsministeriet gav to journalister afslag på aktindsigt i dokumenter vedrørende justitsminister Peter Hummelgaards bog ’Der er noget, vi skal tale om’.

Det konkluderer Folketingets Ombudsmand, Christian Britten Lundblad, ifølge en pressemeddelelse.

Peter Hummelgaards bog handlede om hans opvækst i et hjem med vold og argumenterede for, at der er brug for flere politiske indsatser og for, at vi hver især ser og hjælper børn, der udsættes for vold.

I forbindelse med ombudsmandens undersøgelse af sagen oplyste ministeriet, at justitsministeren havde udarbejdet og udgivet bogen alene i sin egenskab af privatperson og partipolitiker.

Men ombudsmanden udtaler, at dokumenter, der er udvekslet udelukkende til brug for justitsministerens bogprojekt, efter hans opfattelse ikke kan anses som interne dokumenter.

”Den korrespondance med embedsværket, som ministeren foretager rent som privatperson/partipolitiker og alene til brug for bogen, er ikke omfattet af det interne rum, som en myndighed har efter offentlighedsloven,” udtaler Folketingets Ombudsmand, Christian Britten Lundblad.

Ombudsmanden henstiller derfor, at Justitsministeriet genoptager de to journalisters sager og foretager en fornyet vurdering af deres anmodninger om aktindsigt.

SENESTE NYT

Flere nyheder